LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

1. nici eu nu i-am mai dat vitamina D petrei cred ca de foarte multa vreme
2. cat despre mersul la baie
petra merge mai putin ca sta cu antonia
dar antonia permanent a fost cu mine
pana s-a mai marit ea si petra ca sa se poata juca cu ea

strumph pup youuuuuu
sa ai o zi frumoasa

sper ca azi nu faceti treaba ca e sarbatoare mareeeeeeeee
ina cand e ziua ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

eu cred ca am sa o programez pe donsoara la dr sa o vada si sa o masoare putin, sa se uite si la picioruse ca tot imi sta pe creier ca paseste cu stangul aiurea, putin inauntru... si cred ca are si putin platfus, sau poate numa` in capu` meu, ca la mine mintea-i odihnita si....am ce gandi prostii am sa reincep si eu cu vit D, am sa duc sticluta pe masa acolo unde ii fac laptele sa o vad sa nu mai uit. are si ea putin coastele exazate, sau poate le vad eu asa , nu stiu, de asta zic sa merg la dr, dar cred ca a trimit acasa precum am venit si se uita si stramb la mine! tin minte ca am intrebat de vit D cand era Sophia mica si cica daca o scot zilnic afara si chiar de nu e soare dar e lumina zilei e ok, ca isi ia vit D si asa, nu neaparat soare asta zisa de dr , da ? si Sophia a avut anul trecut prin iarna coastele mai evazate dar i-am bagat vit d si era ok la un moment dat, de asta cred ca am si oprit sa ii dau ca era vara, ca isi revenise... dar acu daca stau si ma gandesc, parca parca le are iar putin evazate ...sper sa fie numai in mintea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

deci iar trancan ca e sarbatoare, se vede da ? desi ar trebui sa ma duc sa imi mai fac o cafea si sa iesim la cumparaturi ca de cand ne-am intors din vacanta tot zicem ca mergem si nu am mai iesit, am mai cumparat eu una alta in fiecare zi ce aveam nevoie dar trebuie sa refacem stocul in congelator si in camara

voiam sa ma "laud", de parca nu o fac toata ziua cu Sophia de data asta, a inceput si ea sa vorbeasca pe limba ei , numara, zice cuvinte dupa mine si Nick, si in romana si in engleza si nu le amesteca ... ma mir cum le stie ea a nmara corect si frumos de la 1 la 10 in ro si la fel si in engleza e asa dulce cum zice ea nunu, de, te, catu, tzei, shase il zice clar , sha, ot, ne, deteeeeeeee !!! prima data cand am auzit-o cum numara in romana, m-a surprins ca eram ferm convinsa ca ea numai in engleza o sa vb, am plans ca proasta de emotie am luat-o si am pupat-o de am albit-o eu tot ii numar mereu cand urcam/coboram scarile si nu zicea nimic dupa mine deloc, si odata ma machiam eu si sa o tin ocupata am inceput sa numar si cand am ajuns la 7 a spus ea mai departe 8.9, deteeeeeeee a sunat asa frumos si dulce de instant am busit in plans deh.. am si eu temerile mele cu limbile astea doua vorbite, mi-e ca bulversez copchilu, dar Nick imi tot spune sa stau calma, pentru ca la varsta ei toti copii din famili bilingve invata amblee limbi, poate pe una mai putin si prost decat pe cealalta dar le prind repede, pentru ca le prin natural, la ei in cap nu exista traducere, cum o fac eu din ro in engleza de intels romaneste stiam ca intelege dar nu vorbea, am verificat-o sa vad daca intelege ce ii spun cand ii spun in romaneste, dar cand am si auzit-o vorbind... si mai stiti cum o cheama pe ea? o intreb: cum te cheama? Sophia ?? si ea ranjind la mine zice : Sasa !!! e asa scumpa cum spune cum o cheama pe ea si zice clar Sasa, nu sh, cu S !

gata, plec ca am tracanit destul, mi s-a uscat gura, ma duc sa fac o cafea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua!

Inna, noi am scapat de facutul kk in pampers de mai bine de 2 luni. Acum cere si pentru pipi numai ca le face diferit...caca la olita si pipi la buda. Eu ma bucur ca am scapat complet de kk in pampers si ca suntem pe drumul cel bun si pt pipi. Nu l-am stresat ci doar ca l-am pus de cateva ori pe zi si apoi nu a mai fost nevoie sa aduc olita ca o cerea singurel.

Dorina, Vit D nu a mai vazut nici Duracell din primavara anului trecut. Iar faza cu mersul la baie cu noi este asa...cu mine merge si la fel isi face de lucru prin baie dar cu tati never. Si iti spun si de ce...acum ceva timp a intrat peste Laur la baie si se uita fix la treaba lui cand facea pipi si nu va spun ce traumatizat a ramas Laur ca de atunci inchide usa la baie cu cheia. Felicitari pentru vocabularul foarte imbogatit! Pe noi ne cheama Adu de la Edu ...incantati de cunostinta Sasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Cami, pup scumpa! Voiam sa te intreb daca este pacat daca gatesc? Nu chiar gateala dar vreau sa fac o salata de beuf la cererea sotului. Ti-am trimis si eu cerere de prietenie pe Fb si iti multumesc ca ai acceptat...sunteti o familie tare frumoasa si deosebita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Deea, m-ai mai linistit cand ai spus ca suntem cam in aceeisi oala cu somnul copilasilor nostrii. Nu stiu de ce nu au somn. Practic Edu se trezeste ma striga,cere laptele si il rade cu ochisorii inchisi fara sa se trezeasca cu chef de vorba/joaca. Prin somn asa papa. Cu mancatul nu stiu ce sa iti spun, poate ii mai iese vre-un dintisor/molar ceva si de aia nu mananca ca de obicei. Si noi mai patim asa dar nu ma stresez ca tot 14,5 kg are si energie cat cuprinde. Nu oboseste mai nene deloc-deloc si eu pe langa el sunt cu limba scoasa pana la genunchi. Voi ce planuri aveti pentru week-end-ul asta? Stefy cum trece prin perioada asta frumoasa a adolescentei? Vorbeste deschis cu tine? Te puuup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heelloo

vigantol nici eu nu i am mai dat lui L de 1 an.... de mers la baie, de obicei nu il las sa intre dar daca se intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Delia, te mai doare capul? Varta ce mai face? Dar Maria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sunt bucuroasa ca si a revenit juniorul cu papica!!! ufff greu este nene sa ai copil care sa te chinuie cu mancarea. Doamne multumesc ca nu am avut probleme cu nici unul decat asa la raceli ca o luam razna zau!!!

ufff!! plec si eu la trecburi. sa bag la spalat si sa ma apuc de facut curatenie ca juniorul este plecat la nasii lui si eu sa imi fac treaba pana dupa masa!!

ne auzim....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ally te pupppppppppp
e bine sa gatesti macar dupa slujba
adica de acu incolo
ca doar tre sa mananci acu ce sa faci?
de vigantol voi intreba si eu medicul
da eu nu-mi fac griji ca le-am dat complexe de vitamine 2 sticlute
una in septembriue una in noiembrie - decembrie
si sper ca e bine macar cu astea
ca sigur aveau si vitamina D

strumph ce frumos pt sophia
uite la mine antonia nu a reactionat bine la doua limbi din pacate
adica la noi mergea mereu tv-ul cand era mica pe baby tv
post englezesc
astfel incat primele cuvinte dupa 1 an au fost in engleza CAR MOON YELLOW ..... si stia exact ce inseamna
apoi cand am vazut ca face 3 ani si nu zice mai nimic
am interzis de tot tv-ul si am vb doar in romana si a inceput timid sa zica pe romana uitand total din pacate cuvintele englezesti
da cert ca nu e la fel

Mergi la inceput