Intrebare

Intrebare | Autor: ioachim

Link direct la acest mesaj

Salut -

Am o intrebare ca nu prea stiu cum sa procedez. Nu e o problema care sa ma deranjeze, dar totusi m-ar ajuta opinii despre cum sa o abordez.

Am de ceva vreme, vreo 6 luni sa zic, o relatie care, in ansamblu, merge super pe toate planurile, emotional, intelectual, sexual, parteneri de viata. La vara mergem in vacanta impreuna, deci oarecare planuri de viitor sunt.

Ma scuzati ca o sa fiu cam explicita, dar de asta si nevoie de pareri.

Pe plan sexual totul merge foarte bine, parerea amandoura. Totul frumos, lin si placut

Am incercat si ceva nou, la dorinta lui. Nu mi-a placut, nu am mai incercat si nici el nu a mai insistat - a zis ca incercam, daca nu imi place, nu mai incercam si s-a tinut de cuvant. Ca un gentleman.

De curand, a venit vorba mai in gluma, ca daca mai aducem pe cineva in pat . La nivel de gluma - asa cum si eu i-am povestit ce harem mi-as face eu, hehe . Dar dupa, el a mai zis si serios.

Acuma, pe mine nu ma deranjeaza deloc daca omul are astfel de fantezii . Insa nu stiu daca as incerca. Si mai ales, nu stiu daca as putea sa raman impreuna cu el dupa o astfel de experienta - pur si simplu, nu stiu daca as putea.

El nu a insistat si nu e genul care sa ma forteze sa fac ceva ce nu vreau . Dar ma intreb -- daca, dupa 6 luni de relatie, aduce vorba despre asta, poate mai are putin si deja se plictiseste de mine

Mie imi place de el si chiar l-as vedea ca pe un potential partener de viata - si sunt selectiva rau, sa stiti!

Dar nu m-as inhama la asta cu cineva care s-ar plictisi usor de mine. El e delicat si gentleman si dupa cum am spus, nu m-ar bate la cap sa fac ceva ceea ce nu vreau. Dar daca asta il va frustra in timp - nici eu nu as vrea sa ma opun dorintelor lui, ca in fond, are si el individualitatea lui.

Ce spuneti - credeti ca e ceva de gandit/discutat sau nu are rost sa ma gandesc la asta? Ci o iau simplu, ii spun omului frumos ca " uite, nu stiu sigur daca as incerca; daca incerc, exista riscul sa ne despartim, ca nu stiu cum o sa reactionez. Iti respect dorintele si fanteziile, dar trebuie sa stii ca iti asumi un risc".

Opinii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cred ca esti femeie si de-aia intrebi. :)))) Nu are nici o legatura ca sunteti de 1 luna, de 6 sau de 500 impreuna, oamenii au fantezii pe care (evident) vor sa le si incerce.

Femeile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Haha, pai sunt femeie

Fantezie, fantezie, poate sa aiba 100.

Dar nu stiu daca e corect din partea mea sa ma opun sau sa ii oprim individualitatea.

Si daca o fac, nu devine frustrat pe termen lung ca nu isi poate satisface dorintele?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:


De-asta, nu stiu ce abordare e cea mai buna:

1. Ignor si il las sa zica in continuare, si sa viseze

2. Discut frumos cu el ca sa aflu daca pt. el este foarte important sa aiba aceasta experienta. Ii spun ca poate o sa incerc - nu pot sa promit insa, pe termen scurt oricum cred ca nu. De asemenea, ii spun sincer ca, daca incercam, exista riscul sa decid dupa sa ma despart de el. Pt. ca una e fantezia, si una e realitatea. Adica, desi as vrea sa raman cu el, trebuie sa fie constient de faptul ca s-ar putea sa nu reusesc sa depasesc momentul. Bine, ii spun si ca s-ar putea sa imi placa. Dar ca nu pot sa ii promit si ca trebuie sa isi asume riscul ca ne despartim si ramanem doar amici.

3. Ii spun ca, ii inteleg dorinta, dar ca nu ma tenteaza, deci nu incerc. Pe de alta parte, ma gandesc ca s-o plictisi omul de sexul cu mine si ca pt. el fanteziile sunt importante, si atunci eu ce fac, stau si ma opun dorintelor lui cu toate ca asta il face frustrat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Inca o precizare si tac

Nu ma deranjeaza deloc ca are fantezia asta ---

DAR, nu stiu daca pot sa i-o indeplinesc.

Si mi-e teama ca asta sa nu il frustreze pe termen lung. De asta as vrea sa aflu cat de importanta este pt. el. Daca e ceva la care viseaza 1 data/luna, dar care nu e super important, ok, nici o problema. Si eu visez la colegul din biroul apropiat si nu se intampla nimic.

Dar, dacaeste ceva ce isi doreste 100% si la care nu poate sa renunte, sa pot sa ii dau si eu un raspuns, daca pot sau nu sa ii indeplinesc dorinta --- asa ar fi corect si pt el.

Ca sa stie daca poate ramane cu mine, sau daca nu. Si vice versa. In loc sa stam impreuna inca 5 ani si dupa asta sa devina super frustrat, si tot la despartire sa ajungem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tu ce vrei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Pai eu, cel putin deocamdata, nu sunt tentata de idee.

Nu ma deranjeaza ca el isi doreste asta, dar momentan, nu ma tenteaza.

Dar nu vreau nici sa frustrez omul de langa mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Tu ce vrei?


Acum fara suparare...cred eu ca"cauta nod in papura".

ioachim,lasa relatzia sa curga,ai sa vezi cum procedezi daca "dorintza"(pun in paranteza pentru ca simtzurile mele spun ca au fost pur si simplu discutzii)lui se "acutizeaza".

Eu zic ca procedezi exact ca-n poveste cu drobul de sare.

Daca te macina atit,discuta pur si simplu cu el,intreaba ce a vrut sa spun si apoi vei hotari ce e de facut!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Andacos -

ai dreptate

Dar eu mi-as dori sincer ca el sa fie fericit in relatie - si sa stiu daca voi putea sa il fac fericit, macar atata cat pot sa prevad

Dar daca stim ca suntem 100% incompatibili, nu e mai bine sa stim?

De asta nu stiu - sa las timpul sa mai curga cu riscul ca peste 3 ani sa ne despartim din cauza asta?

Bine, acum, rational vorbind, nu prea se despart oamenii din cauza asta atata timp cat totul merge bine. Mai ales oameni relativ rationali, cum suntem amandoi.

Ca si el stie ca, pe termen lung cel putin, alte lucruri il intereseaza cu mult mai mult la o femeie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

ioachim ,barbatu' meu imi zice de vreo 10 ani ca lui ii place Heidi Klum,da' tot impreuna suntem!

Si-tzi garantez ca el e fericit chiar si asa...cu Heidi Klum la tv!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Haha, Andacos, asta cam asa e

Ca mai conteaza si altele pt. fericire

Apropo, am vazut-o pe Heidi Klum la o filmare pe strada in vara asta - mi-a placut foarte mult de ea in viata reala, bine, eram la vreo 5-7 m distanta de ea

Mergi la inceput