Protectia muncii +/_ medicina muncii

Protectia muncii +/_ medicina muncii | Autor: kim222

Link direct la acest mesaj

Ce trebuie sa aiba o firma (in cazul meu un CMI) dpdv al protectiei muncii...unde gasesc macar info despre aceste probleme?
De ex..ce trebuie sa am afisat in cabinet? Trebuie sa existe un plan de evacuare daca este vorba de un apartament??
Pentru angajat dar si angajator, trebuie facute anual fisele de aptitudine pt medicina muncii?? Ce acte trebuie sa mai am referitor la medicina muncii? Dar protectia muncii?? Ce acte si cine efectueaza asa ceva?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Se face un dosar extrem de stufos, care se actualizeaza si completeaza lunar.Nu cred ca trebuie sa iti bati capul cu asta, si nu stiu nici macar daca o poti face singura dpdv legal.Sunt firme care se ocupa, eu plateam in jur de 100 de ron/luna pentru 4 angajati.Costa ceva mai mult la inceput, cand se fac fisele posturilor, parca vreo 200 de ron pentru fiecare tip de post (eu aveam medici,asistenti,contabila).Persoana respectiva iti face si instructajele,si fisele si schitele de evacuare,tot.Daca esti din Bucuresti iti putem recomanda pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

deci daca eu sunt medicul si am doar o asistenta..doar pentru ea? pentru cele 2 ore cat este angajata?..ce ridicol..
multumesc..si medicina muncii trebuie???


nu sunt din Bucuresti:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

kim222, daca vrei te pun in legatura cu o persoana care se ocupa in Constanta de intocmirea acesto acte (are atestat pt a face asta, cred ca are si cel putin un cabinet medical printre clienti, deci stie 'cu ce se mananca' ce te intereseaza pe tine).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

deci daca eu sunt medicul si am doar o asistenta..doar pentru ea? pentru cele 2 ore cat este angajata?..ce ridicol..
multumesc..si medicina muncii trebuie???


nu sunt din Bucuresti:(


Pentru ea si pentru tine, care esti medicul.Trebuie tot.Medicina muncii, analize,fisa cu calcularea gradului de risc(parca asa ii spune...:)),PSI, plan de evacuare,stingator de incendii,etc.Aaah, si sa nu uitam,trusa medicala de urgenta,standard.Eu nu sunt medic uman,ci veterinar, dar oricum am in cabinet tot ce vrei si ce nu vrei ca materiale,medicamente si instrumente de urgenta.Ei bine, a trebuit sa imi cumpar un dulapior special,care a costat vreo 300 lei,care continea 3 prostii inutile.No comment...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Se face un dosar extrem de stufos, care se actualizeaza si completeaza lunar.Nu cred ca trebuie sa iti bati capul cu asta, si nu stiu nici macar daca o poti face singura dpdv legal.Sunt firme care se ocupa, eu plateam in jur de 100 de ron/luna pentru 4 angajati.Costa ceva mai mult la inceput, cand se fac fisele posturilor, parca vreo 200 de ron pentru fiecare tip de post (eu aveam medici,asistenti,contabila).Persoana respectiva iti face si instructajele,si fisele si schitele de evacuare,tot.Daca esti din Bucuresti iti putem recomanda pe cineva.


Instruirea nu se executa lunar decat pentru anumite activitati cu grad mare de risc, sunt specificate in Anexa 2 la HG 955/2010.
Perioada maxima intre instuiri este de 6 luni.
Fisele de post sunt anexa la contractul de muna si se intocmesc de catre HR (resurse umane...tot cei care fac si ROI - regulament de organizare interioara), cei care se ocupa de SSM (fostul "protectia muncii") adauga la fisa de post doar atributiile in domeniul securitatii si sanatatii in munca.

Medicina muncii este obligatorie pentru toate tipurile de angajati, consultul fiin diferentiat in functie de activitate.

Daca esti din Bucuresti sau imprejurimi (maxim Ploiesti ) te pot asista.

Edit ca acum am recitit si am vazut ca nu esti din Bucuresti. Scrie-mi privat unde esti, ca aem puncte de lucru si prin tara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Intradevar, este cam aiuristic sa instruiesti un medic in privinta securitatii si "sanatatii" in munca .
Intr-o prima faza de propuneri ale HG 955/2010 se prevedea ca si medicii sa poata parcurge etapele autorizarii executarii activitatii de instruire completa in domeniul SSM, dar pentru ca era un os de ros s-a limitat accesul la el doar pentru ingineri.
Asa ca o sa vina un inginer sa te instruiasca sa desfasori activitatea intr-un mod nepericulos, sa faci sterilizarea corect, samd.

Daca folosesti substante inflamabile, iritante sau explozive trebuie intocmita o lista cu ele si depusa spre avizare la ITM.

Aaaa, si am uitat...sa faci si un curs de prim-ajutor!
Nu glumesc! Trebuie numita prin decizie o persoana care sa acorde primul ajutor in caz de accidentare.
Persoana respectiva trebuie sa urmeze un curs pentru asa ceva!
Bine...daca esti medic eu pot presupune ca ai facut in facultate si asa ceva, dar mai stii peste cine dai la un control?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Intradevar, este cam aiuristic sa instruiesti un medic in privinta securitatii si "sanatatii" in munca .


Asta pana se ajunge la accidente de munca (si sunt destule din nefericire!!) si cu efecte dramatice si din motive stupide (dar clasica explicatie "cine s-ar fi gandit ca...").
Problema este ca se ajunge la raspundere juridica. Iar aici (la tribunal) in proces legile sunt clare si aplicate extrem de concret. Deloc aiuristic as spune.
Fiecare spune "ooo mie nu mi se intampla".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea


Instruirea nu se executa lunar decat pentru anumite activitati cu grad mare de risc, sunt specificate in Anexa 2 la HG 955/2010.
Perioada maxima intre instuiri este de 6 luni.



Nu am spus ca instruirea se face lunar, ci ca lunar se mai completeaza cate ceva.Nu m-a interesat prea mult acest aspect dar nu imi amintesc vreo luna in care sa nu fi fost ceva de semnat sau vreo noua hartiuta de introdus in dosar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Eu ca angajator...trebuie sa fac si eu medicina muncii..si tot restul??? Nu sterilizez nimic...am trusa de urgenta...am trecut de toate controale...sanpid, colegiu medicilor, casa de asigurari...nimeni nu a cerut asta cu PSI...etc ..unde gasesc stipulat ca este obligatoriu? Nu va suparati ca-s mai tipicara..dar in Ro se poarta..luatul unii dupa altii...

CJAS cu care voi avea contract nu m-a obligat la nimic de genul acesta...

Laura ii voi scrie cumnatului tau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cred ca ITM-ul cere toate alea.


Mergi la inceput