Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor! Scuze ca nu am mai scris demult, dar nu prea am timp sa scriu, pentru ca Ema nu prea doarme deloc in timpul zilei. De citit citesc cat o alaptez insa. Am noroc ca doarme noaptea, adic#259; cam de pe la 2 noaptea pana diminea#539;a la 8 si ceva, apoi de la 10 pana 12-1 dupa amiaza, in timpul asta dorm si eu, dar in rest nu mai doarme deloc si nu reu#537;esc sa mai fac mare lucru in rest, pentru ca trebuie sa stau mai mult cu ea. Ma descurc cat de cat cu treburile din casa, pentru ca daca e in camera cu mine si vb cu ea sau cant e multumita, dar la buc#259;t#259;rie e mai greu ca nu prea am cum sa o iau cu mine. Mi-a mai crescut pu#539;in produc#539;ia de lapte, am cāntarit-o de cāteva ori si luase 40-50 g la un supt, dar tot m#259;nānc#259; 100-130 completare. Ultima eco transfontanelara a iesit bine, controlul Neuro la fel, la eco abdominala s- a v#259;zut ca are un pic de reflux, dar in rest totul e bine. Am v#259;zut pozele de pe picasa, sunt foarte dragute, to#539;i bebeii sunt frumosi! Sper sa reu#537;esc sa adaug si eu ni#537;te poze in weekend.
O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Ah, voiam sa zic ca Ema regurgita foarte des ( aproape la fiecare masa) acum cāteva saptamāni, si era pentru ca ii d#259;deam prea mult la fiecare masa ( ii f#259;ceam 170 completare in plus fata de ce sugea de la mine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Astazi am facut baie in Tummy Tub si ne-a placut mult!!! Ma declar victorioasa!
I-am pus si o poza pe picasa cu sunculitele grasute in apa :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

bioana, n-am mai pus azi salteluta pentru ca am stat toata ziua in bucatarie. In weekend vin socrii si mama la noi si nu pot sa-i tin nemancati, asa ca am gatit cat pentru o luna, sa fac impresie :))
O scot dupa ce pleaca, pt ca o sa fie agitatie maine si poimaine (sunt tare galagiosi toti :)) )

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Astazi am facut baie in Tummy Tub si ne-a placut mult!!! Ma declar victorioasa!
I-am pus si o poza pe picasa cu sunculitele grasute in apa :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)



Ma bucur mult pentru voi, e o frumusete . Parca tu intrebai de joculetele pe care sa le facem la varsta asta cu bebelusii, nu? Sunt in ceata dar uite ce am gasit: http://www.nutritie - sanatoasa.ro/articol/Mama-si-copilul/Cresterea-copilului/1673/Cresterea-bebelusului-de-la-nastere-la-un-an


In alta ordine de idei m-am jucat azi cu al meu si mi-am dat seama ca da, isi coordoneaza binisor privirea,se uita f mult si f des la mine numai ca mie mi se parea ca se uita in gol, dar nu e asa. Daca ma duc spre dreapta intoarce capul si isi misca si ochii dupa mine, la fel si daca ma duc spre stanga. Deci asta e un exercitiu pe care o sa il fac zilnic cu el de acum. Vreau sa ii iau si eu salteluta de activitati. Cellena, tu ai , nu? de care? de unde ? imi poti spune? noi avem un scranciob cu diverse chestii atarnate in el si e tare interesant dar, deocamdata, mai mult de 10-15 minute nu sta in el. O sa pun si poza.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Sa va zic de al meu jumatatoi. I-am zis ca vreau salteluta de activitati pentru baiat si i-am explicat in ce consta in mod sumar si i-a placut ideea apoi a inceput sa chitaie ca el nu a avut asa ceva si ca vrea si el :)))))))))))))))))))))))). Na belea, asta ii fura jucarelele lui fi-su :)) .

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Neata fetele

Corina si-a descoperit degetelul. Trage din el de zor, asa ca tebuie sa fiu pe faza sa ii dau suzeta. Mai nasol noaptea.

Si scaunele Corinei sunt la fel, apoase si se resorb in scutec. Cateodata cu bobite albicioase. E normal. Daca vreti sa verificati daca sunt deshidratati, ciupiti putin burtica iar daca pliul format se retrage repede e bine, daca ramane format e deshidratat.

Cellena Super ca ai gasit solutia pt baita.
Aseara Corina s-a speriat la baie. O intorsesem pe burtica si cand am scos-o in loc sa il dava pe tati a vazut-o pe Bia si dai plans. Am sarit peste etapa cremuit ca plangea prea tare.

Andie Bine ai revenit. Felicitari pentru rezultatele bune.

Mena Stai sa vezi cand vor face curse cu masinutele prin casa baietii tai. O sa vrei si tu sa te joci cu ei.
Al meu face acum avioane radiocamantate. Cu Bia, n-a scapat. Si... evident ca n-a avut jucarii din astea cand era mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Salutare mamici,
Felicitari bebelusilor papaciosi si cuminti, ce zboara timpul, azi maine stau in fundulet.

Noi am fost cu totii bolnavi cu o raceala nasoala, baietii mai rau decat fetele. Riana a avut muci si un pic de rosu-n gat, e mai bine acum. Vremea e oribila, a fost frig, de cateva zile ploua non-stop si bate vantul, nu am mai scos-o de vreo 2 sapt cum a fost si bolnava.

Salteluta de activitati o folosim si noi, o pun pe spate si da din maini si din picioare ca o morisca. De vreo o sapt intinde mainile si apuca jucariile atarnate, mai mult din greseala zic eu dar le apuca. Si in leaganul ce o leagana singur (avem de la fisher price) ii place dar nu mai mult de 15 min.
Si Riana isi mananca pumnii si mai nou si-a gasit degetul mare, uneori ii dau sosete pe maini, tare ma feresc de supt deget ca apoi se dezvata tare greu. Suzeta uneori o accepta si alteori o scuipa cu bolta.
Pt contraceptie am pus un sterilet hormonal, se numeste Mirena, si difuzeaza hormoni la nivel local, din cate mi-a explicat ginecologul nu prea ajung in sange cum se intampla in cazul anticonceptionalelor. Am avut dubii mari dar pana la urma am zis sa il incerc, treptat nu o sa mai am aproape deloc ciclu, cica se subtiaza endometrul de vine ciclu f putin.
Lapte nu am suficient seara si uneori mai ii fac vreo 60 de ml completare. Nu suge cum sugea baiatul, ea ia cateva gurite uneori si gata, nici nu pune pe ea, in 2 sapt s-a ingrasat abia 300 de g, manechina o face mama. Pediatra mi-a zis ca e ok, ca arata f bine asa ca nu ma stresez.
Peste o luna plecam in Romania pt botez, sper sa fie totul bine si sa fim sanatosi, acum 2 ani cand am fost cu Robin a luat de pe avion cel mai probabil varicela si la nici 4 luni eram internati la infectioase la brasov :(

Despre jocuri ii arat zdanganitori, carticele pt copii mici ce fosnesc, fac zgomote, entertainment cu broscuta ce canta cantecele, dar cel mai tare ii place ( celalte mamici pot confirma) sa se uite dupa robin cand se joaca, il soarbe din priviri si isi suceste capul peste tot dupa el, e fana lui nr. 1 :)
Cand e pe spate face intr-una abdomene sa se ridice, al doilea copil e mai precoce decat primul.

Va pup si sanatate voua si puisorilor, inca un pic si trece iarna asta lunga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Cellena, ce dulce e Ema!!!! Cred ca se simte ft bine in Tummy Tub, cm asa a stat si la mami in burtica.
Ina, si eu am emotii pe avion...si avem asa un drum lung de facut. Victor va avea atunci 5 luni, sper sa reusesc sa rezerv locurile la care putem primi landou...si sa incapa in el, ca altfel...
Si minunea mea suge cu foc din manute, uneori doar degetelul de la mana dreapta, suzeta nu o vrea sub nicio forma, am incercat mai multe tipuri, insa nu merge. Tare mi-e teama ca nu o sa-l pot dezvata. Si mi-e asa mila sa-i tot traga manuta, stiu ca ei se linistesc asa, daca nu si-a satisfacut pofta de supt la san (caci Victor suge ft putin, 7-10 min, de la un sg san, si s-a saturat, ce-i drept il si goleste repede).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Andie chiar ma intrebam ce mai faci.Si ma intreb ce mai fac si restul fetelor Popi,Macarie,Geani,Almy,Menics,Mada,Camitu,Vreausaninga,Adriana,Laurika,
Iulia,Mya,Iriliac,Alexinna,Norocila si celelalte fete mai dati un semn stiu ca nu e timp dar macar scrieti cate ceva sa stim ca sunteti bine.

A adormit piciul si cum e sarbatoare si nu spal azi am mai mult timp.

Cellena ce scumpa e pitica ta cum face ea baita

Bubu ati scapat de colicii?Noi inca ne chinuim cu ei

Stefanut are pielea cam aspra in cteva locuri si se cojeste un pic.Eu il dau cu ulei aproape la fiecare baita,dar cand plange trecem peste partea asta.Cateva seri a plans intruna de nu mai stiam ce sa ii fac,nu ii convenea nimic l-am verificat sa nu il deranjeze ceva,i-am schimbat scutecul,la masa de seara sugea si plangea,laptic aveam slava cerului.Aseara a fost mai pasnic.
Luni merg cu el pentru investigatii de dimineata,sper sa fie bine.Sunt intr-o stare nu tocmai placuta desi nu a mai avut de aseara scaun cu probleme stau numai cu gandul sa nu fie ceva rau.Pediatra a spus ca daca era mai grav nu lua in greutate,avea febra etc.Sa speram ca e totul bine.
Ieri am dat papagalii la niste prieteni,mi se rupe sufletul de ei dar faceau mizerie si matreata din penele lor era peste tot.Si cum avem doar o camera si living deschis cu bucatarie si eu mai merg cu piciul pe acolo mi-era teama sa ia ceva de la ei.Daca mai avem o camera ma chinuiam si nu ii dadeam dar asa....

Stefanut sta si el pe salteaua de activitati dar nu e chiar interesat de ea,mai interesat este de carusel.Nici de zdranganele nu ii pasa.
Daca e tati prin preajma noastra nu isi ia ochii de la el,se bucura,rade,da din picioruse,gangane.Are momente cand nu vrea sa stea nici la el si la mine se potoleste instant.Are toane

Merg sa papa ca se trezeste printul si nu mai apuc.









Mergi la inceput