Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

La tv pot sa-i sperie anumite imagini sau sa-i oboseasca succesiunea de imagini di culori; iar mai tarziu (dupa 2 ani) pot sa fie motivul pentru pavorul nocturn (teroarea nocturna, niste crize foarte urte pe care le fac unii copii)
In plus, un copil care se uita prea mult la tv e posibil sa aiba apoi probleme la dezvoltarea vorbirii. Se pare ca nu mai simt nevoia sa vorbeasca pentru ca sunt obisnuiti sa primeasca informatiile by default din partea tvului, care nu incurajeaza dialogul.
Si eu ii pun Emei radioul sa-i cante sau daca e in living cu mine, o pun cu spatele la tv.

Bioana, multumesc de raspuns. Atunci maine o scot din cutie sa vedem cum i-o placea

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Baiatul meu cel mare se uita din pacate la TV. Asta e, cit a trebuit sa stau lungita si el era bolnavior si nu puteam sa ma ocup de el, i-am dat drumul la TV. Amu pace sa il mai dezobisnuiesc. Defapt se uita f putin, da sa mearaga acolo . Noroc ca am un canal pt copii mici , numai cu desene pt virsta lor, fara reclame, fara violenta si doar cu un singur desen stupid la care nu se uita ... Da daca puteti, nu ii obisnuiti cu TV! Cei care au frati /surori mai mari, va fii mai greu si mai ales mai greu de tinut departe de desenele alea oribile a la Carton Netwoork...

Mena, controlul la 6 saptamini ii nevoie sa il mai faci daca ai mai avut lohii la controlul asta. Daca nu mai ai, si daca ti-a controlat uterul ca e ok, nu cred sa mai ai nevoie de control. La noi astia care am nascut normal, dureaza mai mult pina se reface colul si pina scapam de lohii .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Fetele, ma speriati...ai vostri se uita la tv? al meu nu isi concentreaza f bine inca privirea si sambata face 7 saptamani. Oricum tv-ul la mine in casa se aprinde doar seara si nici nu am de gand sa il las sa se uite, eventual sa ii pun radio dar eu sunt mai rau ca radioul de cat de mult ii vorbesc si ii cant. Mai ales cand il port prin casa si e treaz e foarte atent la ce fac si ce zic. Dar cum spuneam inca nu isi concentreaza foarte bine privirea... Nu ma speriati, am fost la neurolog cu el si mi-a zis ca e foarte bine dezvoltat pentru varsta lui (tinand cont si de problemele avute).
Al meu dimineata e foarte activ, vorbaret si plangacios totodata. Eu dimineata sunt teribil de somnoroasa si atiesc din 5 in 5 minute si asta e unul dintre motivele pt care e asa de suparacios dar daca ma mobilizez si il iau in brate sa dicutam rade cu toate gingiile privindu-ma in ochi. E si odihnit atunci pentru ca noi avem o singura trezire pe noapte pt papa intre 3-5 dimineata, in rest are acelasi program din burtica: la 12 punct se culca si la 8 dimineata e activ, dupa amiaza doarme cam 3-4 ore legate si in rest are somnicuri scurte. Noi am creeat si o rutina care ne umple ziua. Pana pe la 1 stam puturosi in pat, la 2 iesim la plimbare, cand ne intoarcem baiatul face nani 3-4 ore si mami face treaba si se si odihneste un pic apoi papam de rupem. La 8 este foarte agitat vreo ora (la 8 l-am nascut, nu are colici, am citit ca la ora la care s-au nascut, cei care au avut o nastere traumatica, primele luni sufera foarte rau) la 9 adoarme , la 10 se trezeste si il mufez cateva minute si apoi facem baita, dupa baie papa , discutam una alta ca copiii inteligenti si la 12 face nani indiferent de locul unde se afla . Asa e el si zau ca imi convine . M-a binecuvantat Dzeu cu un copil linistit si previzibil, eu nu am facut nimic sa ii creez programul asta.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, e normal la virsta asta sa nu se concentreze cu privirea, inca nu vede bine, asa ca nu te speria. Fiul meu f mult timp nu a privit inspre TV (ma uitam cind il alaptam ca sa nu simt durerea ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Pentru beblusi imaginile la TV sunt prea rapide. Nu e bine obisnuit la Tv de mic. Stiu mami care puneau copilul in scaun in fata televizorului si le dadeau de mancare. Copii se concentrau la Tv si deschideau automat gura. Va rog frumos, nu procedati astfel. Masa trebuie sa fie un ritual, asezati in jurul mesei fara Tv deschis.

Eu fac o scoala de educatoare. Profa de pedagogie ne-a pus un film de-a unui Prof. dr. dr. Schäfer in care explica foarte frumos de ce nu e bine ca un copil de 5 ani sa stea mai mult de o ora pe zi in fata televizorului. El zicea ca in primul rand ca stand in fata televizorului nu se consuma nici o calorie ( problema obezitatii in USA). Apoi un copil are nevoie de experiente repetate pentru a stoca informatia in creier. Aici dadea un exemplu foarte simplu: experienta traita e ca o urma care o lasi cand mergi pe zapada. Daca ninge din nou, urma se va acoperi, de asta trebuie sa mergi din nou peste ea si tot asa. Lucurul asta trebuie sa-l faca de zeci sau mii de ori un copil pentru ca informatia sa se stocheze. Televizorul in schimb nu-i ofera posibilitatea copilului sa traiasca experienta ci doar sa o observe, ceea ce il impiedica sa o stocheze pe timp indelungat in creier - la prima zapada urma se acopera ( creierul are precum stiti o parte pentru memoriile scurte si alta pentru cele de durata). La varste mici copii trebuie sa acumuleze informatii si experiente care trebuiesc stocate pe lunga durata.
Aud atatia parinti care zic ca, copii lor invata de la desene animate. E adevarat, dar uitatul trebuie limitat si ceea ce poate a invatat acolo: de exemplu sa numere pana la 5, transpus si in realitate.

Si V din pacate se uita mai multe de o ora la Tv, mi ales pe perioada sarcinii cand ma simteam rau il lasam ore bune in fata tv-ului.

As mai avea de scris dar -a trezit pitica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele

Si al meu isi iubeste pumnisorii...
Mena, controlul de 6 sapt se face pe masa, dr verifica daca uterul s-a retras cat trebuie, te intreaba daca te simti bine, daca te doare ceva etc si gata. Mie nu mi-a zis nimic de eco
Si stai linistita, puiul tau e f bine, mai lasa-l un pic, nici 2 luni nu are
Alina, Lu regurgiteaza o data pe zi sau o data la 2-3 zile, noi nu prea am avut problema asta. Probabil micuta trebuie tinuta la verticala (sau broscuta) pana scoate tot aerul. Nu-ti fie frica sa o mai pui broscuta cate 2-3-5 minute, sa vada cum e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Alina, si la noi ca si la Onutz. Ema regurgiteaza o data la cateva zile, max. o data pe zi (si asta de obicei cand ii schimb pampersul cu mai putina grija dupa ce a mancat). Dar tot asa, noi nu prea am avut problema asta nici inainte.

Onutz, nu stiu cum il convingi tu pe Lu sa stea cumintel pe burta, ca eu nu reusesc neam cu Ema. Si o pun pe burtica de cand am venit acasa din maternitate, ca sa se obisnuiasca cu pozitia si tot degeaba. Se agita, cauta papica chiar daca abia a mancat si e satula si pana la urma se enerveaza si incepe sa planga. Doar de vreo 2 ori a stat asa linistita de a si atipit. La mine pe burtica se agita si mai rau si observ ca acum a inceput sa se agite si la ta-su pe burtica (am murit de ras alaltaieri cand ii localizase sfarcul prin tricou si se chinuia sa-l bage in gura :))) )

Fetelor, voi ce exercitii mai faceti cu ei? Noi exersam ridicatul capului pana acum, dar acum am trecut la next level: statul pe coate, mai exersam taratul si intorsul de pe spate pe burta si invers.
Si am mai facut joculete cu ea cu mirosuri noi (pliculete de ceai, esente de diverse feluri, etc.) si cu senzatii noi (mangaiata cu materiale de diverse texturi: matase, blanita, etc.)
Plus clasicele "urmareste jucaria", "de unde se aude sunetul", etc.
Dar am intrat in pana de idei si nu mai stiu ce sa facem, pentru ca de unele s-a plictisit

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, sa nu crezi ca l-am pus pe burtica si a stat
Se zbatea de ziceai ca-i demontam mainile, vorba lu' Popi
La o luna (cand a inceput sa doarma si el mai mult noaptea) adormea seara cu biberonu-n gurita si ca sa nu-l trezesc sa scoara aerul il culcam broscuta pe mine. Cand simtea ca statea broscuta incepea sa planga si-i bagam tzatzica-n gurita si adormea asa. Dupa vreo 30 min-o ora de stat asa, cand era adormit bine, il mutam in patut in aceeasi pozitie.
Ziua cand incercam sa-l mai pun asa nu statea deloc, asa ca intr-o zi l-am pus acolo cu gandul sa-l las sa se zbata cat s-o zbate si va vedea ca nu i se intampla nimic; cand l-am pus si-a descoperit pumnisorii si a inceput sa-si suga degetelele, s-a calmat si a adormit. De atunci il pun mai des si e f folositor, caci ragaie singur f repede (atunci cand il ridic pe umar se zbate)
Poate ii gasesti o ocupatie gen suzeta, sau poti sa incerci sa-i dai un deget de-al tau sa-l suga, poate se linisteste, sau manuta ei
Legat de jocuri- ii mai arat jucarii pana se plictiseste, dar nu prea-l intereseaza. Cel mai mult ii place cand vorbim noi cu el si ne maimutarim la el.
Referitor la exercitii: eu ii flexez manutele si piciorusele in pozitia lor naturala, in rest- o sa ma mai interezez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

cellena, ffff bine ai spus despre tv ..eu pe misso e la 2 ani am lasat-o la desene speciale pt toddler cu chestii educative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

La multi ani, Menics!!!!!!!!!
Sa fii sanatoasa, voioasa si la punga groasa!!!


Mergi la inceput