Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:


Cat dorm bebelusii vostri? Mi se pare somnolent Gabi-7 saptamani. Nu mai are icter! Se trezeste , papa, rade, caca, pipi si adoarme, nu are o ora legata in care sa stea treaz decat arareori... E drept a cel mai mult dorme noaptea dar si ziua dupa plimbare. De exemplu, azi am iesit la 2 o jumatate de ora, la 3:15 cel tarziu dormea. A dormit pana la 6-trezit,schimbat, papat, dormit pana la 8, trezit, schimbat, papat, jucat 3-5 minute, cantat 3-5 minute. E 8:30 doarme iar... La 9 si ceva se va trezi si nu o sa mai doarma decat somnicuri scurte pana la 12 cand trece "night mood" cu o singura trezire de papa . E si usor anemic, cu o hemoglobina de 9,4. Sa ma ingrijorez?

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Angelique, am ramas socata cand am citit ce vi s-a intamplat, mi-a stat inima si cred ca am uitat sa respir pana am citit tot. Cred ca nu mai eram om daca mi se intampla asa ceva. Bietul pui, of, Doamne...
Mada, te-am votat
E superba printesa voastra!
Daca o scoti afara mai ales cand e f frig trebuie s-o dai cu crema pe fatzuca, sunt unele speciale, stiu sigur ca exista de la Topfer. Da o cautare pe net sau la farmacii
Geani, Pyao, v-am votat si pe voi
Geani, daca fetita e vesela si nu urla de foame s-ar putea sa nu ai nevoie de completare, dar daca e subponderala pt varsta ei ai grija sa nu o dai in altele gen anemie sau mai stiu eu ce... Cred ca nu are ce sa strice daca incerci sa-i dai totusi, sa vezi daca mananca
Cellena, Cerazette se ia incepand de cand vrei tu si protectia incepe dupa 14 zile. Eventuale efecte secundare: simptome de sarcina-sani durerosi si eventual sangerari etc plus pierderea apetitului pt sexuletz (paradoxal )
Bioana, ce frumos a crescut Irina!

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM




Onutz, fetelor, am incercat sa ii dau lapte praf. Uitasem sa va spun ca nu mai facuse caca de 9 zile... Mi s-a spus ca cei alaptati pot ajunge sa faca o data pe saptamana sau chiar mai rar, dar eram ingrijorata si i-am facut o microclisma. Evident, n-am fost pregatita si a scos un jet de juma de metru, dincolo de aleza. Si a facut nene un ditamai caca, insa absolut normal ca si culoare si consistenta. Cred ca m-am grabit cu microclisma. Dar nu mai puteam avea rabdare. Ehei, si cu un caca asa mare ghici ce...? Minus 200g la cantar.... Mi-am pus mainile in cap ca mi-am dat seama ca ea nu a luat un gram intr-o saptamna. A scazut.
Asa... Si, cum spuneam, am pus-o la san, am cantarit-o si avea 80g in plus si am zis sa ii fac 50 ml lp completare. Nu l-a vrut. A luat tetina, s-a jucat putin cu ea, a tras odata si a vazut ce e, iar s-a jucat si am incercat de trei ori da i-l dau si nu l-a vrut. Ea a ales.
Ii fac analize de urina. Sper sa recoltez corect sa nu iasa cine stie ce minuni...

Onutz, ea are acum la aproape 3 luni, aprox 5.300. S-a nascut cu 3.960. Nu stiu ce ar insemna subponderal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906


Cat dorm bebelusii vostri? Mi se pare somnolent Gabi-7 saptamani. Nu mai are icter! Se trezeste , papa, rade, caca, pipi si adoarme, nu are o ora legata in care sa stea treaz decat arareori... E drept a cel mai mult dorme noaptea dar si ziua dupa plimbare. De exemplu, azi am iesit la 2 o jumatate de ora, la 3:15 cel tarziu dormea. A dormit pana la 6-trezit,schimbat, papat, dormit pana la 8, trezit, schimbat, papat, jucat 3-5 minute, cantat 3-5 minute. E 8:30 doarme iar... La 9 si ceva se va trezi si nu o sa mai doarma decat somnicuri scurte pana la 12 cand trece "night mood" cu o singura trezire de papa . E si usor anemic, cu o hemoglobina de 9,4. Sa ma ingrijorez?

de perfect - Gabriel

15-12-2012


Mena, a mea doarme f putin, dar asa a fost si sora-sa. Toata ziua e alerta, cu ochii pe pereti. Am o finuta care are tot 3 luni si doarme toata ziua, cu intervale scurte cand sta treaza ca sa manance. In rest, somn profund si indelung ziua si noaptea. Eu nu cred ca e o problema la varsta lor. Somnul este esential pt dezvoltare. De asta ma si gandesc ca a mea nu pune nimic pt ca ea consuma f mult stand asa mult treaza si agitandu-se ( invarte manutele si picioarele non-stop).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, eu am citit ca asa e normal la varsta asta, sa doarma cat al tau. Eu ma ingrijorez de a mea ca nu prea doarme ziua. Daca e liniste in casa, mai mult de 15 min nu doarme. Tre sa dau drumul tare la radio ca sa doarma si ea jumatate de ora. Si mai nou nu doarme nici cand ne plimbam. Inainte adormea imediat ce dadea cu nasul de frig. Ieri, din aproape 2 ore cat ne-am plimbat, a dormit cam 20 de min, si alea cu intreruperi. In rest e cu ochii in tavan, in bec sau dupa mine. In schimb seara e obosita rupta. Face un circ pana adoarme de seara de numa-numa.
Deci bucura-te. E foarte important somnul la varsta asta pt dezvoltarea lui. Dar daca ti se pare ceva suspect, intreaba dr. Ai niste instincte materne de n-am vazut, asa ca mergi pe mana lor

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fiecare copil are ritmul lui de somn / treaz la virsta asta.. Unii dorm de rup, altii stau cu niste ochii maaaaaaaaaaaaari de tot . Ghinionul parintilor cu bebeii categoria a doua...

Dana, si al meu cindva avea un plins de plictiseala, dar asta pe la luna a doua-a treia. Dar avea adesea si un plins ascutit si se facea arc de ma baga in sperieti. Sa te incurajez? Lui fii-miu i-a trecut mult din plins si suparare pe viata in momentul cind a inceput sa se tiriie. De atunci lumea a inceput sa ii apartina si a fost tot o fericire pe el sa isi bage nasucul peste tot, mai ales unde nu avea treaba (sa va spun cum mi-a sarit inima cind l-am gasit cu mina pe un stecker tocmai cind s-a oprit brusc curentul de am crezut ca s-a scurtcircuitat?). Treaba cu nasul peste tot i-a ramas inca .

Madalina, superbe costumasele. Poate iau si eu o rochita .

Fetelor care sunteti avansate cu ale botezului de unde si ce marturii ati luat?

Eu nu voi mai lua AC. Sunt deja peste 35 cu ceva ani , am avut si colestaza la prima sarcina si nu imi place sa depind de medicamente si pilule si sa tot stau sa imi aduc aminte de ele... Plus sa tot ajung la doctor pt reteta. Plus teama de efecte secundare. Am luat 3 ani cind lucram in mediu chimic si era musai sa nu ramin insarcinata dar pe urma i-am zis sotului ca eu gata, nu mai bag in mine hormoni si ii predau stafeta la controlul natalitatii . Dar acu practicam abstinenta cu mare succes, ca amindoi picam in nas seara si corpul meu inca nu s-a refacut .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

E ma gandeam sa nu fie asa din cauza anemiei. Maine ii fac un calcul concret al orelor in care e treaz.


Geani, uite ce am eu de la o colega de la cealalta odisee:http://ghiocei2009.blogspot.ro/2009/05/evolutia-inaltimii-si-greutatii-in.html


de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, pai lipsa asta de chef e chiar cea mai buna metoda contraceptiva, singura 100% eficienta, deci pastilele isi fac bine treaba :)))
Mena, daca ai smartphone, vezi ca sunt o mie de aplicatii care track-uiesc evolutia zilnica a lui bebe. Eu am una si mi se pare utila pentru statistici. De exemplu astazi am constatat ca de 3 zile nu mai avem 10 pampersi plini cu de toate in fiecare zi, ci 7 cu pisulica si doar 3 cu chestii mai grave. si tot aplicatia asta imi zice exact cat doarme. Media la noi e de aproape 10 ore (cu tot cu somnul de noapte, care desi e destul de intrerupt, e sfant), deci destul de putin pentru nici 2 luni. Pana si eu as putea dormi mai mult, si eu am 27 de ani :)))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, fa-i analizele, dar tare m-as mira sa aiba anemie. Mai mult cred ca el are de recuperat saptaminile alea pierdute de sarcina si din cauza asta are nevoie de mai multa odihna.

Vorbeati careva aici de icter si alaptat? Amindoi copii mei nu au avut, desi alaptati 100% (cel putin pina acum). Sau daca au avut nu mi-a spus nici doctorul si nici moasa si nici la lampa nu i-au pus.

Mamicilor care alapteaza: ce faceti impotriva foamei? Am o foame continuua si as vrea sa nu mai iau si in greutate... Timp de gatit nu am prea mult si bag multa piine, offff.... La junior nu am slabit UN GRAM! Si toate celelalte femei se topeau de numa-numa, numai eu durdulie .

mamicilor care ati nascut natural: cit au tinut lohiile la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Geani, poti sa mai incerci sa schimbi tetina. Unora le plac cele de silicon, altora cele de latex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

E ma gandeam sa nu fie asa din cauza anemiei. Maine ii fac un calcul concret al orelor in care e treaz.


Geani, uite ce am eu de la o colega de la cealalta odisee:http://ghiocei2009.blogspot.ro/2009/05/evolutia-inaltimii-si-greutatii-in.html


de perfect - Gabriel

15-12-2012


Merci, Mena!
Vad ca in tabel se incadreaza in limitele normale la greutate, iar la lungime e la limita de sus. A luat cam 10 cm de la nastere.
Barbatul meu mi-a dat-o peste nas cu laptele praf. "Ti-am zis eu ca-i satula si nu-i trebuie lapte praf". Adevarul e ca ma simt mai bine ca i-am dat si l-a refuzat. Macar stiu ca se satura cu sanul. Asa i-o fi felul. Ce sa mai zic...

Mergi la inceput