Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Of Doamne Angelique....si eu am plans cand am citit.

Subscriu la ce spune Ela, cu capul in jos, nu pateste nimic, eu am experienta in asa ceva la cat de des se ineaca. Prima data il intorci pe o parte la orizontala, daca nu isi revine il prinzi de picior si il intorci cu capul in jos rapid. Acum ma gandesc, ca eu cu o mana o bat pe spate, deci o tin numai de un picior...in momentele alea habar nu am ce fac...

Eu in continuare cred ca firisoarele de sange sunt de la o intoleranta/alergie, din pacate nu sunt din Bucuresti, nu stiu medicii de acolo. Eu te-as sfatui sa deschizi topic la "parintii intreaba.." ai mult mai multe sanse sa primesti informatii.

Multa sanatate si putere, sa treceti cu bine peste toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angelique, Doamne, ce sperietura! Pupici sa vatreaca sperietura (desi daca esti asa de paranoica precum sunt eu, slabe sanse, oricum incearca!)

Ela, multzumim de sfaturi . Lili a varsat si ea de citeva ori, dar de obicei e pe o parte si nu s-a innecat pina acum. Dar nu se stie niciodata la cit de haplea-haplisor e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Va multumesc fetelor pentru sustinere si pentru sfaturi.Nu stiam de faza cu luatul de un picior,am sa tin minte si daca se mai intampla o sa aplic,dar eu sper sa nu,a fost un soc foarte puternic sa ma gandesc ca daca nu mai respira si i s a oprit inimioara nu mai poate face nimeni de pe salvare nimic ca nu ajung la timp.Oricum nu mai pot sta singura mi e teama si in plus nu ma pot abtine sa nu plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

buna,fetelor. mai apar si eu pe aici, cu timpul mai greu la noi cu doi copii, de citit am mai tot citit dar de scris....

Angelique am plans cand am citit ce ati patit azi-noapte mai ales ca eu am trecut prin crunta experienta cand avea fata 8 zile. exact asa a fost la noi, din cauza laptelui branzit care trecuse in caile respiratorii si nu mai respira, se invinetise. bine ca a fost sotul tau mai tare si a facut ce trebuia. offff, si cu toate problemutele pe care le aveati cu scaunul acum si asta. mergeti maine la dr si cereti sa se faca investigatii amanuntite. si fruntea sus, va trece ceva timp pana vei uita experienta cu inecatul , de plans vei mai plange din pacate pt ca e normal sa suferim si sa ne speriem cand e vb de puii nostri.

noi suntem bine bine, am crescut frumos, sapt trecuta la 2 luni si un pic avea vreo 5300g, cm nu mai stiu, oricum si noua ne sunt fixe hainutele de 62 cm iar pampers am trecut la nr 3, avem bulanase.

de cand a implinit fata 2 luni nu mai alaptez, era din ce in ce mai putin, doar in sanul cu pricina , se enerva ca nu curgea bine, tipa, dupa alaptat cand lua ceva gen 50 ml refuza cu indarjire completare asa ca, desi greu, am renuntat. de atunci papa ff bine formula si e multumita.asa ca Geani nu te mai stresa nici tu, stiu ca e greu la inceput, iti faci o mie de mustrari dar trece . cat despre colici am ajuns la concluzia ca noi nu am avut, decat cand nu poate face caca o chinuie burtica si mananca cu noduri, se agita in rest am un copil super super cuminte. inca mai doarme ziua de vreo 3 ori variabil de la o ora pana la 3 ore, a inceput sa adoarma si singurica mititica cu suzeta, noaptea se trezeste uneori o data alteori de 2 ori sa pape dar adoarme repede.
de mancat inca avem 7 mese a cate 140 ml, nu vrea sa pape mai mult ca sa mai reusim sa scoatem o masa eventual cea de noapte dar nu ma agit, las copilul in ritmul lui ca stie mai bine ce si cum ii trebuie.
ne pregatim si noi de botez, mi-am luat o rochita si as mai vrea una ca asta e cam mulata sau sa mai dau jos un kg sau doua.
mie mi se pare ff greu deocamdata cu doi copii in conditiile in care si sotul ajuta la tot, iclusiv bucatarie, curatenie dar nu stiu...am obosit si eu putin, doar suntem si noi tot oameni. si frigul asta care nu mai trece sa putem sta mai mult afara. dar fetelor, nu exista fericire mai mare pe noi ca atunci cand ne uitam la copii.

pup toate fetele cu bebei, pe micutii crestini (cei care au fost deja botezati), sa stiti ca ma gandesc la toate mereu, cand vom sta mai bine cu timpul poate reusim sa scriem mai mult.

P.S. mai pun si eu niste poze cu pitica si cand oi avea timp de pozat va arat si rochia de botez. fug si eu in pat. noapte buna si sanatate tuturor. (m-am intins cat o placinta,scuze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

cred ca am trecut si am scapat de mastita dar a fost aproape rau de tot... iau paracetamol la 6 ore si mulg, mufez, mulg, mufez de am facut febra la maini. Fac rar infectii dar cand le fac sunt grave si de aici e teama mea cea mai mare.

Am mai pus poze cu puiutul meu si o filmare cu el cum incearca sa isi sustina caputul, fara prea mult succes inca dar noi exersam zilnic cat un pic.

Traiesc cea mai frumoasa poveste de dragoste din viata mea, din istoria lumii: dragostea dintre mama si puiul ei.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

O, Doamne, Angelique, nu pot cuprinde nici macar in gand clipele prin care ai/ati trecut, dragii de voi..
Te rog sa te linistesti, Stefanut este bine acum si de fapt e tot ce conteaza.E foarte bine ca unul din voi a avut initiativa imediat,in astfel de momente salvarea vine din cum iti pastrezi sangele rece, ca sa poti gandi constient, pentru ca panica aduce cu sine si imposibilitatea de a lua decizii rapide..
Spun eu, spun, dar stiu ca exact asa am face oricare din noi, vazandu-si puiul asa..am panica.
Te rog inca o data, linisteste-te si mare grija la bucatica aia de timp de 20 min dupa alaptat de tinut cum se poate-la verticala.Da mult aer afara si nu mai regurgiteaza.
Nicholas are o luna de cand nu a mai scos nimic, de cand cu metoda asta..daca nu are mereu chef de stat drept, ii lipesc obrajorul de fatza mea si ii cant sau dansam usurel..si-i place!

multa sanatate, fruntea sus, cere investigatii complete pentru pui, nu ceda la "n-are nimic" si cred ca ar trebui sa ii schimbi pediatra,sincer..

Noi suntem tot colicosi, dar crestem si cand nu e doare burtica suntem veseli si vorbareti, facem o tona de balonase.
Si am trecut de cateva zile la pampers no 3, ca no 2 ne zapacea pulpitele..

pup







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Buna dimineata!
Sa speram ca saptamana asta o sa aflam numai vesti bune...
Noi suntem veseli si ft activi, acum apuc sa scriu pt. ca e in patut si se intretine cu caruselul. Nu ma satur sa-l admir...inca nu-mi vine sa cred ca eu am adus pe lume o asa minune!!!
referitor la cele 20 de minute de tinut pe verticala de care zice Bubu...submit ei eu! E mult mai bine de cand insist sa-l tin, nu mai regurgiteaza si, incet incet a inceput sa scoata si el aerul, si stau si eu mai linistita noaptea cand il pun in patut. La noi nu merge cu pusul pe burtica imediat dupa masa...L-am pus o data sa vad daca rageie mai usor asa si el si-a bagat manuta pana in gat si a vomat...un minut de neatentie din partea mea si l-am gasit intr-o balta de laptic...m-am speriat, l-am ridicat repede, era si el speriat, plangea...offf
Stam pe burtica inainte de baita, la masaj, isi ridica bine capul, il tine drept si cand il tin eu pe umar. Nu se intoarce inca de pe burta pe spate, insa de pe spate face "rolling" pe burtica/semi-burtica...Nu insist, il las in ritmul lui.

Chiar voriam sa va intreb daca puilor vostri le cade parul? La noi a inceput incet incet, gaseam fire de par pe cearceaf iar acum avem locuri golase bine...naparlim...Stiu insa ca e normal, asa ca nu ma stresez.

In alta ordine de idei, Geani, si eu zic sa nu te amaresti, vb unui pediatru italian din a carui carte citesc "dragostea unei mame nu se masoara in litrii de lapte pe care ii da copilului ei!". Bine ca exista lapte praf, gaseste unul potrivit pentru fetita ta si sa vezi cum intrati pe fagasul bun. Am vazut poza cu burtica-ft frumoasa, te-am votat!
Si eu mi-am amintit ca m-am inscris...Daca vreti sa ma vedeti sunt la pag. 10, py1. si 2 http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2


Am intrat iar pe picasa si am vazut update-urile la poze...ce au crescut puii! Adriana, e o dulce fetita ta, Mena-ce a crescut Gabriel!!! si ce frumos e... Toti sunt minunati!

Angelique, asteptam vesti bune!
hai ca m-am intins...se vede ca e Victor linistit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,

MENA ma bucur ca esti mai bine. ce a mai crescut gabriel...

ANGELIQUE cum sunteti¿ hai cu vesti bune.

noi am avut o trezire la 3 si apoi la 7.30!! are mese intre 90 si 120, rar de tot 150. o las in ritmul ei...nu vreau sa o fortez. si noi trebuie sa luam dodot nr 3....ura!!
aseara am pus-o pe burtica si a stat minute bune fara sa protesteze....se tinea asa de bine, parca era si ea mandra de ea... descarc imediat pozele si pun cateva pe picassa.

pupici la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumesc, Bioana. Am vazut-o si pe papusica ta adorabila si scumpa . Toate avem adevarate minuni de copii dulci .

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor,
Pe fatza cu ce sa o dau pe bebelina, tot cu crema de corp ?



Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg


Mergi la inceput