Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Inca una si ma duc. Ieri i-am luat prietenei mele o carte, cadou. Mai si sotul ma intreaba in librarie: si daca o are? Poc, ce sa zic? Va vine sa credeti???? O avea si o si citise! Mi-a fost o rusine...dar ce sa fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

asa-ti trebe daca faci cadouri :)
n-are de ce sa-ti fie rusine, se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Io cind nu is sigura de vreun cadou cer chitanta de cadou ( gift receipt) si o dau inpreuna cu cadoul ( nu scrie pretul pe chitanta si obiectul poate fi schimbat cu altul )

Mihaela, micuta tot cu febra, foarte somnolenta, macar nu a mai varsat de ieri :(
Nu am facut cozonacelul ca nu am apucat sa ies sa cumpar fructe uscate , am facut in schimb o prajitura de mere- nu e gourmet dar e foarte rapida si usoara- ca aveam toate ingredientele in casa. Din pacate copila nu poate minca mai nimic, de-abia ce-a molfait o bucata de piine prajita :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Ps- apropo de filme, ieri am dat de " out of Africa" la tv, m-am bucurat tare ca nu-l mai vazusem de un car de ani dar cred ca nu am fost in pasa buna ca nu am avut rabdare sa-l vad pina la sfirsit. Ma gindesc sa recitesc cartea, is curiosa daca tot asa hmmm, trecuta mi se pare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

sanatate multa puiutei, speed, sa-i treaca repede, ca tare mult a chinuit-o raceala asta!

Mihaela, n-are de ce sa-ti fie rusine, cel mult invatatura de minte cu cartile cadou

eu, ca de obicei, la ora asta-s la cafea. si foame tot nu mi-e. autoconvingerea a esuat, subconstientul a zis ca daca tot nu mi-e foame de ce sa dau banii pe mancare si sa ma mai si ingras asa ca zic pas si azi. de maine nu mai tine, ca la birou oricum mi se face pofta cand le vad pe colege mancand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nah ca nu ma rabd sa stau departe de butoane. :)

varza acra cu carnea is la cuptor, vasele in masina la spalat, hainele la fel. Cea mare pe care m-am bazat ca ma ajuta, a plecat la biblioteca sa se intalneasca cu o colega si sa o ajute la mate, cea mica ma ajuta dar mai limitat, macar a strans la ea in camera...mama ce rau e fara sot acasa, pe el ma pot baza .

Cu ccc cadoul . Sigur ca ne-am distrat. Apropo, e cartea aceea de v-am spus ca m-a prins, v-o recomand inca o data, e foarte faina. Prietena mea mi-a zis ca a topit-o intr-o zi, am ras concluzionanad ca macar stiu ce ii place . Si ca data viitoare am sa o sun si am sa o intreb daca are cartea pe care intentionez sa o cumpar. :)

Da, chitanta o am si eu, numai ca eu plec azi si nu stiu in cat timp o pot schimba, pe chitanta nu scrie nimic (la haine e de obicei o saptamana, 10 zile).O sa vad saptamana viitoare daca ajung la timp acasa...mersi de tips speed! Sanatate fetei, oooof ce nasol cand sunt bolnavi copiii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Multumesc de urari fetelor, sper si eu sa se faca bine cit de repede, mi se rupe inima cind o vad asa bolnavioara :(

mianna, bine ca te poti abtine de la mincare cit esti acasa, la mine e invers, la munci sunt cuminte si nici nu prea mi-e foame, acasa insa ma cheama frigiderul tot timpul. Ieri am mincat ca o vacuta toata ziua :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

poate ca m-ar chema si pe mine frigiderul dac-as avea ceva in el dar am fost plecata toata saptamana si n-am ajuns la cumparaturi, asa ca acum tot ce am sunt niste rosii (dac-or mai fi comestibile) si niste sunca. varianta care presupunea mancare de om normal ar fi insemnat comanda la catering (vag parca ma tenteaza iar mancare chinezeasca).

din descriere pare ca bate vantu' in frigiderul meu. nu, al naibii, nu pot sa zic ca-i plin, dar nici gol nu e. n-am idee ce mai am in el - adica am cat de cat (muraturi, bomboane, lamai, ceapa, usturoi ) dar cand e vorba de ceva cat de cat comestibil, ramane doar ce-am enumerat in primul paragraf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

diete? cred c-am descoperit-o pe cea mai eficienta: se numeste somn

ca altfel nu-mi explic. am dormit ca purcelul, dar n-am mai mancat practic de 48 de ore, si nu mi-e foame. ultima data am mancat alaltaieri seara. ieri dimineata am preferat sa dorm, in loc sa ma duc la micul dejun ala cu zacusca si dovlecei pane asa c-am baut doar o cafea si-am mancat o gogoasa (ca prea-mi faceau cu ochiul cand m-am dus dupa cafea). apoi prajiturica de pe cursele interne Tarom, si cand am ajuns acasa (de fapt dupa somnul de frumusete, ala de 4 ore) am mai rontait un pumn de migdale.


Pai, o gogoasa are in general 400 calorii, o prajitura 400 - 500 iar migdalele au 578 / 100gr, depinde cate ai mancat. Bine, asta in general, ca poate prajitura era foarte mica si avea doar 200 calorii? :)

Dar oricum, tot ce ai mancat e foarte dens caloric, cu 1000 - 1200 calorii / zi corpul e ok chiar daca a parut o cantitate mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

neata, cu un ceai negru cu multa lamaie!

noi ieri am avut musafiri, si deci dimineata am gatit si dupa amiaza am mancat si lenevit cu ei.
am facut o salata de peste afumat care a iesit dementiala, shrimpi spicy, pui trasi pe sticla cu cartofi prajiti la cuptor, conopida la cuptor, ardei de toate culorile, salata verde, muraturi. Desert a fost placinta de mere facuta de Andrei si sorbet de zmeura.
Am gasit un vin tinerel italian, muscat, un pic sparkling, superb la gust, nu f mult alcohol in el...

de dimineata lenevesc cu cana de ceai in brate, vazut ceva seriale, recuperat mai bine zis, si cand am zis ca ma apuc de gatit ceva, Andrei s-a oferit sa faca el. Asa ca executa o tocanita de cartofi, si inca negociem ce fel de ciorba face...

speed, sanatate la prunca... odihna, ceaiuri, citrice...

mianna, da-mi mie lipsa ta de pofta de mancare...

ah, am fost la un curs vineri dupa amiaza, si am fost singuru "client", m-a terminat nervos tanti aia, era asa de imprastiata, la un moment dat nu am mai rezistat si am intrerupt-o: zi-mi care e policy-ul pentru cutare, zi-mi cum fac aia, zi-mi incotro o iau cand... m-am lamurit in 15 min in tot ce se chinuia ea sa imi trasmita de mai bine de 2 ore! A rasuflat si ea usurata, lol!

ar trebui sa ies din casa sa imi iau rimel, dar mi-i lene. Lancome are o oferta super acum, cred ca ma duc dupa rimel si imi iau si tonner. Voi folositi?

Mergi la inceput