Cat ati asteptat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana19dana spune:

Multumesc tuturor.
Voi reveni curand cu comentarii despre primele zile petrecute impreuna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Buna ziua,
Eu si sotia am dori sa infiem un copil, prima data (acum cateva luni) ni sa spus ca putem avea unul dintre noi sal min pe economie iar acum ca tb sa avem fiecare cate 1500 net.
Care este salariul minim pe care tb sa-l avem pentru a putea incepe sa demaram actele si pt a lua atestatul?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana19dana spune:

Remusp, din cate stiu eu nu se specifica nicaieri un cuantum al salariilor. Trebuie doar sa dovedesti ca aveti venituri suficiente pentru a intretine un copil. In cazul meu de exemplu, doar eu am depus la dosar adeverinta de salariat, intrucat sotul meu nu are venituri dovedite. Prin urmare am depus dosarul si am fost acceptati.
Cred ca depinde de cei care instrumenteaza dosarul. Noi la momentul depunerii dosarului locuiam cu chirie, dar aveam in constructie o casa. Au venit si au vazut ambele locuri sa-si faca o idee daca poate locui un copil cu noi.
Ce sa zic. Noi am avut noroc. Cei care s-au ocupat de dosarul nostru au fost foarte draguti si au incercat sa gaseasca solutii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Remusp, ce conditie aiurea, 1500 lei fiecare, wow, dupa ce ca sunt atatia copii in grija statului si e atat de greu sa adopti, mai pun si conditii de salariu...Eu zic sa insisti, sa nu fie vreo scorneala de-a lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianni

In 2009 cind mi-am luat al doilea atestat pt. al doilea copil, mi s-a spus clar ca timpul de asteptare va fi de aprox un an si asa a si fost , atestat sept. 2009 , copil prezentat august 2010.

Am repetat de nenumarate ori, daca ati stii cit de mult dureaza in tarile vestie sa adopti un copil, intre 5-7 ani de asteptare , copii mai ales din China , in niciun caz european, cu limita de virsta pt. parinti adoptivi , nu se prezinta nici macar poza , primesti telefon in care ti se spune sexul, virsta si atit , ai spus da , prima primesti poza ,ai spus nu ... mai astepti 5-7 ani, daca ai timp si nu intri in probleme cu virsta....
eu stiu ca asteptarea este grea....dar in Ro procedura este incomparabil mai simpla.
Mult noroc.

Catalina


Catalina, ai putea te rog sa-mi spui daca erai deja stabilita in strainatate cand ai adoptat si care a fost procedura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_ spune:

se spune ca procedura adoptiei s-a simplificat. vreau sa contrazic acest lucru cu exemplul personal. am luat un copil de la 5 zile direct din maternitate de la o fata pe care o cunosteam dinainte. am anuntat protectia copilului exat atunci si am reusit sa primim plasamentul "de urgenta" dupa 4 luni.imediat am depus actele pentru adoptie si am primit atestatul de parinti adoptatori abia dupa inca 7 luni. copilul a devenit adoptabil cand avea 1 an si 1 luna desi la dosar exista declaratia mamei si a celorlalte rude ca renunta la el. au mai trecut alte 3 luni si acum suntem abia in faza in care protectia copilului a primit propunerea de la bucuresti sa ne dea copilul spre incredintare. urmeaza ca acestia sa trimita aceasta propunere la tribunalul civil, iar acesta sa ne faca citatie pentru incredintare. abia dupa asta trebuie sa treaca cele 3 luni in care vom primi vizite dese in care sa demonstram ca suntem potriviti ca si parinti si apoi sa trecem copilul pe numele nostru.mai este si vacanta de vara la judecatorie. ce ziceti? reusim in 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

TRIST, IULIANA IMI PARE RAU PENTRU SITUATIA VOASTRA , ESTE UN SISTEM BOLNAV CARE NE FACE SA SUFERIM ATAT NOI CAT SI COPII! SI NOI ASTEPTAM DE IMEDIAT UN AN SI NU AM PRIMIT NICI UN SEMN DE LA DIRECTIE. POATE MAI BINE LUAM IN PLASAMENT, DAR NU AM STIUT ATUNCI CUM STA SITUATIA! SUNT DEZAMAGITA DE TOT!
IULIANA MULTA BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am vazut ca cei care vor bebe de mic , prefera plasamentul de urgenta . si au dreptate , daca te gandesti cate poate invata un copil pana la varsta de 2-3 ani , cand practic devine adoptabil .

insa sunt multe cupluri care nu vor emotii si asteapta ca un bebe sa fie adoptabil , cu toate actele in regula . dar dureaza asa mult . sunt fete care asteapta de 2-3 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Bun venit, Iuliana si te mai asteptam cu povesti din experienta ta si nu numai.
Este foarte grea asteptarea, dar, macar copilul vostru nu a stat prin spitale sau prin centre de plasament. Aveti de asteptat doar pentru acte. Sa va ajute Dzeu sa il vedeti pe numele vostru si sa va bucurati de el pana la adanci batraneti.
Te admir pentru curaj si pentru atitudine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_ spune:

multumesc fetelor pentru sustinere si vorbele frumoase. intr-adevar ne intareste faptul ca acest copil a crescut si s-a dezvoltat langa noi. este un copil minunat, vesel, foarte inteligent si frumos. vom merge cu Dumnezeu inainte, oricum alta cale nu exista.

Mergi la inceput