Somnul copilului de 8 luni

Somnul copilului de 8 luni | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gast dragi mamici, iar deschid un post cu o nelamurire fiindca e grea meseria de mamica!

Baietelul meu are 8 luni si am impresia ca nu doarme suficient!
Aud mamici al caror copil doarme la 5-6 luni si 3 ore legate la pranz; al meu nu doarme niciodata mai mult de 1 ora legata!
Noaptea se trezeste cel putin o data, insa nu ii dau nimic, doar il plimb putin in brate si il pun la loc in patut!
Se culca undeva in jurul orei 9.00-9.30 - la 1.00 e prima sculare, apoi la 6.00-7.00 cand ii dau prima masa de lapte.
La 11.00 il culc iar plimbat cu caruciorul sau leganat in brate (imi ia cam 15 min sa adoarma) - la 12.00 se trezeste.
Urmatorul somn e pe la 14.00-15.00 (il culc la san cu mine in pat) si doarme iar 1 ora nu mai mult!

Afara ar dormi mai mult daca il plimb, daca ma asez pe banca se trezeste instant!
Nu stiu ce sa fac sa-l determin sa doarma mai mult!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Este super ok :). Nu toti copii sunt la fel. Deja esti norocoasa ca doarme noaptea. Nici a mea nu dormea mai mult de o ora la varsta asta.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cu niste somnifere ai ncercat? .
Glumesc, deisgur sunt copii si copii, fiecare cu organismul si ritmul lui. Mananca, e vesel, gangureste, interactioneaza cu cei din jur? Daca da, atunci e bine, stai linistita!

Imi amintesc ca pe la 8-9 luni, ai mei (in plina eruptie dentara si cu evolutii motrice de la o zi la alta) nu dormeau nici noaptea mai mult de 2 -3 ore legat , ba se trezeau si din ora in ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Of, esti super norocoasa... Al meu are 7 luni jumate si uneori se trez noaptea si din ora in ora Crec ca dintii sunt vinovati!
Iar ziua are cam doua somnuri de MAXIN o ora. Asa ca tu stai chiar bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Baietelul meu este cam plangacios, de fapt nu sta singurel in camera sa se joace cu jucarii, trebuie sa stea cineva cu el si sa faca ca trompeta, ca maimuta, ca ratzusca!
Soacramea zice ca e asa fiindca nu doarme suficient, ca baietelul nu stiu cui doarme 2 reprize a cate 2-3 ore fiecare, plus noaptea 10 ore legate!

stefulici - baietelului meu i-a iesit la 7 luni primul dinte si la 7 luni si 2 saptamana dintele pereche; au fost zile de cosmar! Imi venea sa-mi iau campii, sa fug in codru! Cum zici si tu se scula din ora in ora in tipete!

Oare la cat timp ies urmatorii dintisori?!


Laura25 - la somnifere nu m-am gandit dar oare ceva calmante, macar pentru mine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alinutza, acu serios, tu poti sa iei ceva vitamine, Magneziu si sa pui capul jos ori de cate ori atipeste el. Nimic nu se darama daca adormi si tu o jumate de ora. Sa fii sanatoasa la cap si la trup e cel mai important acum. Iar soacra decat sa dea din gura, mai bine ar lua copilul sa il plimbe 2-3 ore si sa te lase sa te odihnesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Al meu are deja 6 dinti. Azi a iesit al sease-lea!


Mergi la inceput