Fluturasi minunati 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Fetelor, mai sunt copii care se trezesc noaptea ??? Daca da, sa ridice mana cine .


Eduard Andrei 02.04.2011



andra mai putin, decat daca are o problema ( racita, bolnava ); in schimb vlad mai des, ma striga sa-i aduc cartile de jos sa doarma cu ele sau nu stiu ce jucarie..si n alte motive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Fetelor, mai sunt copii care se trezesc noaptea ??? Daca da, sa ridice mana cine .


Eduard Andrei 02.04.2011



andra mai putin, decat daca are o problema ( racita, bolnava ); in schimb vlad mai des, ma striga sa-i aduc cartile de jos sa doarma cu ele sau nu stiu ce jucarie..si n alte motive

mami de 2 prichindei


si eu ma trezesc pentru Cristi, tb sa-l pun la pipi ca nu se trezeste singur...pt Cata nu m-am mai trezit din aprilie 2011 ...sau ma rog ... m-am trezit de 5 ori anul trecut...ca si cum nu ar fi fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Andra mea se trezeste la 4 papa si se culca la loc si pt ca nu avem camera pt ea, doarme in patutul de bb cu noi in camera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele

azi nu am intrat ca sunt singura cu fetele
ieri era si sotul prin zona

madaaaaaaaaaaaa sigur ca vin
nu stiu de ce nu am venit asta vara
ca doar am vizitat bulgaria de multe ori si aveam pasapoarte la fete
cred ca din cauza caniculei habar nu am

eu calc si spal azi
ca sambata iar E SArbatoare mareeeeeeeeeee
si sa nu le las sa se stranga multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici frumoase!!!

Am citit, dar memoria mea e proasta rau de la un timp, parca se sterge tot cu buretele, in sarcina cu L nu eram asa de aiurita mai mergeam si la spital atunci, faceam fata cu brio...

Ally, L doarme in patutul de bb, dar cu o laterala data jos, poate urca si cobori singura cand vrea, de aceea de vreo saptamana vine pe la 4-5 dimineata si se strecoara la noi in pat, sotul zice sa n-o mai mutam ca-i e mila lene si eu raman anchilozata, deja s-a marit burtica si am nevoie de loc... Desi doarme fara laterala aia de vreo 5-6 luni de zile, cade din pat in fiecare noapte, uneori se trezeste si vine maraind la noi, alteori o aude tati la timp si o pune inapoi in pat si mai rar o gasesc in unele dimineti dormind pe jos Deci si ea se fataie toata noaptea si cade de cateva ori din pat! I-am pus o pilota mare langa pat si niste plusuri mari de tot sa mai atenueze din impact, dar cred ca le dau la o parte pana la urma sa se invete si ea sa doarma in pat nu pe langa el ca in curand trebuie sa eliberam patutul pentru pitic si o mut in pat pentru junior, care e mult mai inalt decat asta!

Catank L de cand am intarcat-o nu mananca deloc lapte!!! Tot ce mananca ea lactat e ascuns (toate de capra datorita alergiei, dar nici pe alea de vaca nu le manca): putin cascaval si 2 lingurite de smantana pe care i le pun in omleta de 2 ori pe saptamana, gris cu lapte de vreo 2-3 ori pe saptamana, cateva guri de iaurt (mai mult nu vrea) tot asa de cateva ori pe saptamana si ATAT!!! Deci ma straduiesc in fiecare zi sa o pacalesc sa pape ceva lactate, o gura de iaurt, putin cas in omleta etc, si de asemenea mi se pare ca mananca extrem de putine (si asa si este, o sa ma plang la pediatra data viitoare ), dar nu am ce face, nu am cum s-o oblig eu sa manance mai multe; in schimb mananca carne aproape zilnic, cate putin curcan/pui/vita sau uneori mezel cand papam si noi, masline la greu, zilnic, ar manca cu kilele , supita e preferata ei, cu galuste sau cu taietei de casa (fara ciorbe acre, nmk altceva), mancarica de mazare sau de cartofi (atat!), si fructe doar banane, mar si ananas, cam atat, nu paste, nu budinci, nu legume fierte/crude/gratinate sau oricum, nu peste si lista cu NU e f f lunga..... Iar mesele sint 2/zi: dimineata la 10:00 si seara la 18:00, intre ele nu mai vrea nmk de mancare ca lumea, doar gustari intre mese, ori un fruct/o felie de chec sau o banana sau putin gris, incerc sa ii dau mai ales inainte de culcare (dar nu mananca mereu) Deci ce sa mai zic?!! Cred ca mananca cel mai putin, nici eu nu pot sta de la 10:00 la 18:00 fara sa mai am o masa La dr am fost de atatea ori (si cu voia si fara voia noastra...) i-am facut o mie de analize, toate sint bune, deci n-am ce sa fac, ma conformez.... Va inchipuiti ca nici atat nu mananca singura astea 2 mese amarate, ii dau eu in gura tot, macar sa ma asigur ca papa ceva
Eu vad ca puii vostri mananca destul si f diversificat, sper ca bb mic sa nu fie atat de mofturos precum ea, sa manace de toate!!!








Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Fetelor, mai sunt copii care se trezesc noaptea ??? Daca da, sa ridice mana cine .


Eduard Andrei 02.04.2011



andra mai putin, decat daca are o problema ( racita, bolnava ); in schimb vlad mai des, ma striga sa-i aduc cartile de jos sa doarma cu ele sau nu stiu ce jucarie..si n alte motive

mami de 2 prichindei



Off, Miki cand te citesc ma apuca fiorii Si L abia se culca pe la un 12:30, uneori 1:00 A.M. si se trezeste la 8:30-9:00. Dar cu mersul la nani e o mare problema, atunci vrea joaca, sa ne calaresca, sa merga cu masinuta, etc, etc..... si urla si face scandal...




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Hellooo

Nu am lipsit nimanui??:-))

Lucas se mai trezeste doar daca este bolnavior sau isi da seama ca ii este dor de mine si vine lipa lipa la noi in domitor ohoooo la iasmi nu cred ca mai are rost sa raspund....de ceva timp in coace nici nu simt ca mai am copil !!! Si ce nazdravana mareee a mai fost si ea fiecare doarme in camera lui, L momentan doarme pe canapeaua extensibila de 1400cm latime dar tot ii pun cate o perna la margine. Si au avut o perioada acu 2 saptamani in care vroiam sa doarma impreuna

Si cred ca ne am cam hotarat la concediu!!!!!!!! Cam 90% ne am devis. Ne am schimbat radical vom face un circuit in mai multe tari iar destinatia finala o sa fie Sicilia, Palermo unde vom merge si la mare. Acu " chiar am de lucru, cautat traseu, hoteluri,pensiuni, locuri de vizitat. Primul loc de vizitat o sa fie gradina zoologica de la Budapesta despre care am auzit ca este enormaaaa si ca la intrare iti ofera un fel de carucior pt copii sa ii poti plimba pe acolo cand obosesc.
Asa ca , daca aveti sugestii va astept sa imi spuneti......ar mai fi :viena, munChen, innsbruch, verona, bologna, firenze, roma, venetia, de la napoli pe mare pana in palermo. Inapoi posibil pe ruta Croatia. Aprox 3000 km. cami, ce zici , ti se pare interesant, nu??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Strumphy vezi ca mi-am pus semnatura, da?
Am salvat si eu retetele, dar mare pofta mi-ati facut ieri cu clatitele, am fost sa-mi iau azi ingredientele si le execut, cu nutella si dulceata de fructe de padure... yamy-yamy...
Nu stiu dar parca sint turbata cu poftele astea, cu L nu eram asa, n-am poftit toata sarcina decat la o shaorma amarata intr-o seara, in rest nmk, mancam ca de obicei, deja pana acum am patit-o de cateva ori bune, am salivat pana mi-am facut branzoaice, ciorba de vacuta, cartofi prajiti cu salata de ardei copti si acum cu clatitele
Oricum cu kg stau (inca) bine, am luat 3 pana acum, dar si la L am luat 6 pana in S25 si inca 14 pana la sfarsit


Felicitas si mie mi se pare mai grea sarcina asta, am avut si multe probleme cu ea, intr-adevar, dar cred ca si faptul ca mai ai un copil in grija conteaza f mult, este istovitor uneori, cel putin eu asa ma simt, as vrea sa stau sa zac toata ziua in pat la TV macar o zi





Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Yasmi L mai are suzi? Noi avem 3 "atita", pe toate le cere la somn, nu cumva sa lipseasca una ca e jale si as cam vrea sa scap de ele



Ieri deja le-am curatat putin ca aveau si mancare pe ele era jale si le-am fiert vreo 2-3 minute, nu-ti spun cum a urlat cand le-am aruncat in oala cu apa fierbinte, tipa: "Atita, atita, ashi, ashi a foc!!!Au, au, atitaaaaaaaaa" Pana cand le-am scos si s-au racit putin si a vazut ca n-au patit nmk a urlat non-stop, apoi le-a numarat "tei atita" si s-a calmat





Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Inca una ca v-am plictisit destul

L vorbeste din ce in ce mai bine, de unde era mutulica acum vorbeste mult si culmea, destul de corect, insa cel mai departe de limba romaneasca (ceva gen "apitu nani" al lui Cristi de Madutza) este "a pichi"=te iubesc
Bine, mai sint "buda"=bluza, "agangan"=topogan, "totoni"=pantaloni, "acaii"=ochelari , "paciu"=ceapa, "manii"=bani restul cuvintelor sint mai aproape de limba romaneasca




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput