Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ramonutza nu cred ca aspenterul sa afecteze..la mine nu a fost cazul...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Ramonika, aspenterul nu provoaca dereglari, stresul insa da.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

carin - nu stiu ce sa zic. am avut sangerari 6 zile, de-abia ieri mi-a venit ciclul ala normal, adica mai abundent...
stresul e ceva cotidian, nu a aparut doar luna asta...
oricum sper sa primesc rezultatele miercuri si sa vad daca continui cu Aspenter sau nu.
fetelor, ziceati voi ca 40% din populatie are mutatie MTHFR, de ce tip? homo sau hetero? si asta inseamna ca nu e nici o problema?
sa stiu exact, in caz ca imi apare si mie o mutatie din asta.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Ramonika cele mai frecvente mutatii sunt hetero, adica doar un parinte a avut mutatia, mai rare sunt homo, in cazul in care ambii le-au avut, dar vad ca deja se inmultesc toate pe masura ce ne tot investigam
Oricum vom transmite mutatia copiilor nostri, fapt pt care eu una nu mi-as dori fata...dar nu e dupa cum imi doresc eu oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Ramonika nu trebuia mai intai sa afli rezultaul la mutatii si apoi sa iei aspenter ?!
Ma gandesc ca totusi poate avea legatura cu sangerarea timpurie
multe trebuie vazute si analizate minutios inainte de a prescrie anticoagulant
parca iti esisera ok aalizele, dar totusi...

eu mai citesc pe aici din cand in cand, mutanta fiind, dar n-am noutati, asa ca ma rezum la citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dr. mi-a zis sa iau aspenter daca ma grabesc cu o sarcina, insa oricum sapt. asta primesc rezultatele la mutatii si o sa aflu daca mai e cazul de aspenter sau nu. cred ca din cauza lui am avut sangerarile astea...
analizele de coagulare mi-au iesit ok, insa sangele s-a coagulat pe ac cand mi-au luat analize si nu s-a intamplat doar o data.
oricum vad ca mai sunt fete la care analizele celelalte sunt ok, dar au mutatii, asa ca e posibil si la mine sa fie la fel. vom vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulya333

Multumesc fetelor pt raspunsuri..
Acum vreau sa va mai intreb ceva...ma scuzati daca va sacai prea tare...
In cazul in care as ramane gravi, si am mutatia MTHFR ambele pozitive heterozigot, si as face injectii cu clexane in sarcina (fara sa le verific si pe celelalte), credeti ca ar putea dauna in cazul in care totusi nu ar fi nevoie de clexan ci doar de aspenter? Cu alte cuvinte exista situatii cand clexan ar dauna cu ceva? Multumesc.


Nu, Clexane nu dauneaza. Exista cazuri in care se da preventiv si exista si in schemele de tratament pentru FIV.


38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANI.G

Ramonika cele mai frecvente mutatii sunt hetero, adica doar un parinte a avut mutatia, mai rare sunt homo, in cazul in care ambii le-au avut, dar vad ca deja se inmultesc toate pe masura ce ne tot investigam
Oricum vom transmite mutatia copiilor nostri, fapt pt care eu una nu mi-as dori fata...dar nu e dupa cum imi doresc eu oricum

_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT
38 de ani AMH-3.7 - nicio sarcina



ANI.G, ce bine ca ai scris asta, chiar nu stiam ce inseamna heterozigot si ce inseamna homozigot...acum mi-e clar...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Fetelor, asta e a doua zi de intarziere a CM si am fost sa verific...am un beta HCG de 63.57 mUI/mL.
Am plans azi si de bucurie si de frica...cum celelalte 2 sarcini s-au dus la 5 sapt...sper sa fie bine de data asta.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Mariell, felicitari! Eu ma rog pentru tine sa ai parte de un final fericit de data asta! Tinem pumnii stransi !

Mergi la inceput