Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agla spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Voi continua cu aspenter.
Am aflat in final din ce cauza s-a stins ingerasul nostru. Atat in spital, cat si in rezultatele de la necropsie(pe care le-am obtinut foarte greu)ni s-a spus/scris ca a fost o cauza genetica, un mixom intracardiac (depistat dupa 4 saptamani de la nastere,prematur fiind). Nu ne-am multumit cu aceste raspunsuri si am inceput sa cercetam. Am stat de vorba cu persoana care a facut necropsia si ne-a spus ca nu a fost ceva genetic, nici ceva legat de trombofilia mea sau de tratamentul pe care l-am urmat in timpul sarcinii (dar ne-a asigurat ca nu va recunoaste in fata nimanui ca a stat de vorba cu noi). Am vorbit si cu neonatologul de la spitalul unde trebuia sa fie operat bebelusul. Stia foarte bine cazul si ne-a explicat ca a fost un cheag de sange suprainfectat (formarea lui a fost favorizata de aplicarea cateterului ombilical, central etc.) care s-a fixat in interiorul inimii.
Am observat ca i se administra heparina dupa ce a fost depistata formatiunea dar nu mi s-a explicat de ce, atunci cand am intrebat.
Oare, nu trebuia sa i se administreze si lui, imediat dupa nastere, asa cum au procedat cu mine?

Imi cer scuze ca am fost off-topic dar inca mai am multe intrebari care nu au raspuns, si probabil nici nu le vom primi vreodata.
Ne aflam la rascruce de drum si mi se pare ca trebuie sa luam cea mai grea hotarare din viata noastra: sa adoptam sau sa mai incercam sa avem copilul nostru???
Probabil timpul ne va da raspunsul pe care il asteptam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

alga sa-ti dea Dumnezeu putere , mi-e greu si sa citesc randurile tare .... , cuvintele sunt de prisos




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

jaguar, eu stiam de mutatii inainte de FIV si am facut clexane pe durata sarcinii. la noi a fost defect cromozomial (tetraploidie), deci nu l-am pierdut din cauza trombofiliei.
agla, va doresc putere sa mergeti mai departe si sa luati cea mai buna decizie. din pacate trombofilia este ereditara si exista riscul sa o transmitem mai departe copiilor, dar asta nu trebuie sa ne descurajeze, deoarece depistata si tratata la timp nu creaza probleme deosebite (din pacate pentru ingerasul tau a fost depistata prea tarziu). Indiferent de decizie, DD sa va ajute sa deveniti parinti.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Buna fetelor, indraznesc si eu sa pun cateva intrebari pentru ca sigur sunteti cunoscatoare:

tocmai am terminat de executat prima injectie Clexane de 0,3 ml din seringa de 0,4 ml, cum pliu de grasime am din belsug, executarea a decurs cat se poate de bine, cu tupeu am introdus acul perpendicular si am injectat. Acul e f f subtire incat nici n-am simtit cand l-am introdus.

Intrebari
1. dupa injectare m-a piscat putin locul, cateva minute e ok?

2. doctorita mi-a spus sa fac doza de 3 ml una dimineata si una seara, a zis sa scot din seringa aproximativ 1 ml apoi sa injectez, ati mai facut careva asa, stiti cumva exact pana la ce litera din scrisul de pe seringa trebuie sa ajunga pistonasul la injectia cu doza de 0,4 ml pt a ramane fix 0,3 ml? eu asta prima am golit-o ceva mai mult si am impresia ca mi-am injectat doar 2 ml, nu-i bai ca maine o sa fiu mai atenta, pana m-am dumirit ca pistonasul era mai jos de fapt.

3. Dr. Avram a zis sa fac doza de 0,4 una seara iar dr. Nicorici doua doze de 0,3 una dimineata si una seara, ma bate gandul sa fac asa cum zice dr. Avram. Cand am intrebat-o pe dr. Nicorici ea spunea ca Clexanele se elimina mai repede si de asta trebuie facut la 12 ore si daca alegeam Inohep asta se poate face odata pe zi, am citit insa ca multe dintre voi si alte fete fac si Clexane in doza unica seara. Eu am ales Clexane pt ca citeam pe net ca sunt mai multe studii facute pe substanta respectiva deci mi s-a parut mai sigura varianta.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Betty, sa iti raspund:

1. Asa e, uneori ustura putin dupa, nu e problema. Daca ustura la inceput, scoate acul si cauta alt loc, ca inseamna ca ai nimerit un vas de sange.

2. N-as putea sa iti spun unde ai exact 3 ml, dar stiu ca pe partea subtire de jos, nu e lichid, deci cat lichid vezi, il imparti in 2, apoi jumatatea o imparti iar si elimini. Bula trebuie sa fie sus, sa o injectezi la final. Mai bine lasi ceva mai mult, pt ca oricum, mai pierzi cate o picatura.

3. E mai bine sa faci Clexane in 2 doze, pentru ca te acopera. Sigur, la 0.4 se face intr-o doza, dar se prefera o injectie ca sa le fie mai simplu gravidelor. Asa e, cele mai multe studii sunt pe Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Me Alex, informata si prompta ca de obicei, explicatia a fost cat se poate de pertinenta si comprehensibila si iti multumesc mult.

O chestie: bula de aer e de fapt in varful injectiei in mod normal, noroc ca te-am intrebat si tu ai sesizat asa ca si zapacita de mine abia acum mi-am dat seama ca daca intorc seringa bula se muta la sfarsit asa ca pot si eu injecta ca omul dupa instructiuni...da-i Doamne romanului mintea de pe urma! Bine ca mi-am deschis gura si am intrebat ca muream fraiera ... acum pare mult mai usor sa impart doza in 2 si apoi inca in 2 si sa scot un sfert, undeva in dreptul literei X din Clexane sunt 3 ml ... multumesc inca odata!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Betty, pai ca o baba ce sunt, ma pricep la clexaneala. Da, bula aia se tot muta, acolo e de fapt si putin gel, iar gelul si bula intra la final si ajuta sa nu iasa din substanta.

Uite aici, la Utile, gasesti trucuri scrise de fete in timp, legate de injectare:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174924&whichpage=1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Pup fetele din "vechea garda"! Si va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visul cat mai repede!
PS Ma bucur sa vad ca sfaturile pe care le-am strans candva mai sunt de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinuta_M spune:

Buna seara, fete dragi din vechea garda: Floaredemac si MeAlex.
Buna seara, fete dragi din garda noua.

Indraznesc sa va cer un sfat pentru ca nu mai stiu incotro s-o apuc. Vrem sa incercam din nou pentru un bebe, imi poate recomanda cineva un medic gineco bun din Bucuresti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Floricica, si inca cum! Foarte folositoare informatiile!
Cristina, eu merg la Octavian Rotaru/Elias si ne intelegem bine, e profesionist..

Mergi la inceput