Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (81)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Maryella, pt tatal tau Mihai, Bunul Dumnezeu sa va aiba in paza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

LA MULTI ANI ammici si viitoare mamici.
Sa va fie inima plina de soare bucurie si pace sufleteasca!


Angel, nici eu n-am stiut ca locuiesti aproape, cu siguranta te-as fi sunat, am stat cateva zile acolo si am fost si la Monterey.

Ce bine de tine ca esti asa de aproape de Catedrala. Cat am stat acolo si dupa plecare am avut o bucurie in suflet pe care nu o pot spune in cuvinte. Pentru fiecare din noi Sfantul Ioan a trimis un ajutor. Catedrala este foarte frumoasa, am prins zile cu soare, inteleg ce spui. La catedrala veche nu am mers fiidca parintele nu avea cheia si in ziua aceea nu erau slujbe. Am mers insa la Sfantul Tikhon, casa-orfelinat a sfantului Ioan. Am mers si jos unde a fost mormantul Sfantului Ioan. Este un mare facator de minuni al zilelor noastre,grabnic si mult ajutator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Lili_g, multumim pentru urarile de 8 martie! Asemenea iti dorim si tie!

mariela
, multa sanatate tatatui tau! Ne vom ruga si noi pentru el.

Eu am trecut cu bine de punctie, am avut 24 ovocite, au rezultat 12 embrioni. Azi mi-au confirmat ca o sa fac embriotransferul in ziua a 5 a, miercuri. Ne rugam sa fie ok si sa se prinda, sa fie [bebe] sanatos care sa ramana cuminte 9 luni in burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetelee

nu pot sa stau mult ca imi pica ochii
abia acum doua seri am ajuns acasa din minivacanta noastra

sunt multe de povestit
da asa pe scurt
rezumat:
NI S-A CONFIRMAT DIAGNOSTICUL
BA AVEM 3 CAPETE SA ZIC ASA
SI UNUL E MAI GRAV DECAT CEL PUS LA CONSTANTA
asta e greu
am citit si multe pe net si ne-am cam infrigurat
eu ma voi ruga mult sa nu ajungem la operatie si sa nu evolueze spre ceva mai urat ca offfffffffff e tare greuuuuuu
in fiecare zi o pup pe petra inzecit decat pana acum
parca mi-e frica sa nu dispara brusc
stiu ca e o nebunie de moment
dar ca parinte gandesti de toate
sa nu mai zicem ca interventiile greu se fac in tara
mai mult in afara
etc


pe de alta parte multumim lui Dumnezeu ca antonia nu are nimic la inima
in schimb tre sa o investigam bine la colon ca iar face cu sange
dar ne-a facut o mare bucurie ca am pus-o pe skiuri si i-a placut imens
ne-am intalnit intamplator cu un coleg de facultate care e instructor de ski la poiana si am mers cateva zile acolo pt ea
de aceea am si ramas la munte cateva zile
am fost fericiti tare de tot sa o vedem pe antonia atat de placut impresionata de skiuri
vroia intr-una la teleski si la coborat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mvb sa va daruiasca Dumnezeu suriorul sau fratioara mult dorita
caci meritati
multe imbratisari

fetelor ma bucur ca imi sunteti aproape
va rog pe cele care merg des la biserica sa treceti in continuare si numele fetelor mele
multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Buna dimineata,dragelor

Cami_antonia, sanatate multa fetelor si tie rabdare de mama

Lili_g,

honey_eyes, te asteptam cu vesti la fel de bune


Lucrarea harului

Odata am intrebat un parinte:

- Cum poate o persoana sa primeasca harul divin?

- Nu se poate primi harul divin daca nu induri toate ispitele care vin, a raspuns el.

Si apoi a adaugat:

- Cel mai mare obstacol care impiedica harul lui Dumnezeu este iubirea de sine. Cand Dumnezeu gaseste inima golita de toate dorintele, El o umple cu harul Sau, ceea ce este imposibil de descris. Poate fi numai trait in inima. Dar chiar o clipa de ganduri pacatoase poate face ca acest har sa se retraga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

MaraAnisia, multumesc pentru incurajari. Embriotransferul il voi face miercuri, insa cel mai greu vor trece cele 12 zile de dupa, pana pot afla un rezultat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Importan#539;a duhovnicului, Cuviosul Siluan Athonitul

In Postul Mare, in timpul vecerniei, la Vechiul Russikon, Domnul i-a dat unui monah sa vada pe ieromonahul Avraamie in chipul lui Hristos. Batranul duhovnic luase epitrahilul si se preg#259;tea sa-l marturiseasca. Cand monahul acela a venit in locul unde se fac marturisirile, s-a uitat la duhovnic, un batran cu parul alb, si a vazut ca fata lui era tanara ca a unui baiat si stralucea cu totul si era ase-menea lui Hristos. Atunci monahul a inteles ca duhovni¬cul sta [isi savarseste slujirea sa] in Duhul Sfant si ca prin Duhul Sfant ii sunt iertate pacatele celui ce se pocaieste.

Daca oamenii ar vedea in ce slava slujeste preotul, atunci la aceasta vedere ar cadea la pamant; si daca preo¬tul insusi s-ar vedea in ce slava cereasca sta [isi savarse#351;te slujirea sa], ar deveni un mare nevoitor [ascet], ca sa nu intristeze cu nimic harul Duhului Sfant care viaza in el.
Scriu aceste randuri si duhul meu se bucura ca pastorii nostri sunt asemenea Domnului Iisus Hristos. Dar si noi, oile, chiar daca nu avem decat putin har, suntem insa to#355;i asemenea Domnului. Oamenii nu cunosc aceste taine, dar Ioan Teologul a spus limpede: „Vom fi asemenea Lui” [1 In 3, 2], si aceasta nu numai dupa moarte, ci inca de acum, fiindc#259; Domnul Cel Milostiv a dat pe pamant pe Duhul Sfant si Duhul Sfant viaza in Biserica noastra; El viaza in pastorii cei neprihaniti, viaza in inima credincio¬silor si invata sufletul nevointa [asceza], da puterea de a implini poruncile Domnului, ne conduce la tot adevarul si il face pe om atat de frumos, incat omul se face asemenea Domnului.
Intotdeauna trebuie sa ne aducem aminte ca duhovni¬cul isi savarseste slujirea sa în Duhul Sfant si de aceea tre¬buie sa avem evlavie fata de el.
Credeti, fratilor, ca daca s-ar intampla cuiva sa moara de fata cu un duhovnic si cel ce moare spune: „Parinte sfinte, da-mi binecuvântare sa vad pe Domnul in imparatia cerurilor”, iar duhovnicul spune: „Du-te, copile, si vezi pe Domnul”, va fi dupa bine¬cuvantarea duhovnicului, pentru ca Duhul Sfant in cer si pe pamant Acelasi este.

“Cuviosul Siluan Athonitul, Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, in traducere de Pr. Prof. Dr. Ioan Ica #537;i Diac. Ioan I. Ica jr., Editura Deisis, Sibiu,2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

honey bafta multa multa! si nadejde si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

cami ma rog pentru fetitele tale in fiecare duminica la slujba;
ma rog mai ales sa va intareasca Dumnezeu sa treceti cu bine peste aceasta incercaresi sa dati in drumul vostru spre vindecare doar peste doctori foarte competenti si dedicati meseriei , cu mintea luminata;
si stiu sigur ca o gandire pozitiva ajuta enorm;
stiu ca e greu,dar incearca sa te uiti la fetita ta ca si cum s-ar fi vindecat deja si lucrul acesta se va si intampla cu siguranta;
eu una cred ca daca ne rugam din suflet, cat mai multi pentru sanatate , nu exista boala care sa nu se poata vindeca;
poate doar noi oamenii cand mai deznadajduim, din pacate, ne punem singuri bariere;
fruntea sus, cu Dumnezeu inainte si sunt sigura ca in curand incep vestile bune;
va doresc tuturor fetelor multa sanatate atat voua cat si familiilor voastre;
pentru ca sanatatea (trupeasca si sufleteasca impreuna)insemana si fertilitate va doresc si voua ce imi doresc mie: prunci buni si sanatosi care sa ne umple viata de bucurie !

Mergi la inceput