Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (81)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

fetelor am asa o stare; ma simt nerecunoscatoare pentru toate bunatatile pe care mi le-a dat Dumnezeu; nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc ca sunt atatea care isi abandoneaza copiii, alteel ii neglijeaza, altele prefer sa nu mai spun; iar eu care mi-i doresc enorm ma chinui atat sa ii am;
stiu ca nu e crestineste dar am momente in care nu ma pot abtine ; nu ma simt implinita fara un bebe al meu; mi-l doresc atat de mult incat doare;
imi cer scuze daca v-am intristat ,dar nu prea am cui spune asa ceva, pentru ca nu mai cunosc pe nimeni personal care isi doreste copii si inca nu are;
imi doresc din suflet sa fiu un bun crestin si sa nu mai gandesc asa;
sper din suflet sa ma considere Dumnezeu demna sa fiu si eu intr-o zi mamica;
Doamne ajuta noua tuturor in drumul nostru spre bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Buna dimineata fetelor,ce se intampla cu voi ,nu mai intra nimeni aici ,unde sunteti?
Maryella77 te inteleg perfect si eu mai intru in stari din astea dar incerc sa vad lucrurile bune din viata mea pe care mi le-a dat Dumnezeu si altora nu.Cum ar fi ca sunt sanatoasa in primul rand atat eu cat si familia mea,ca am un sot bun care ma iubeste si ma intelege,ca am o casa si altii nu o au,ca am un serviciu si altii si-l doresc si multe altele.Trebuie sa multumim Domnului pentru ceea ce ne-a dat la fiecare si sa speram ca ne va implini si celelalte cereri ale noastre daca sunt bune pentru mantuirea noastra.Incearca sa traiesti o viata crestineasca si sa nu-ti pierzi credinta si nadejdea in Dumnezeu si ai sa vezi ca totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mariella multumesc mult de propunerea facuta
da sincer m-ar ajuta mult sa stiu ca mai sunt suflete care se roaga pt fetele mele
pt cumnata mea alina cand a avut nevoie a fost super ca ne-am rugat toate
a contat enorm
doamne doamne ne aude si se bucura cand e rugaciune colectiva
caci de aia ne-am si unit aici sub aceasta denumire

cat despre dorinta de a avea un bebe
si despre plansete
si despre neimplinirea acestui vis minunat
stai linistita ca ai nimerit unde trebuia
toate suntem asa
sau am trecut prin asa ceva
toate te intelegem perfect
ca suntem cateva care inca mai raspundem
ca suntem cateva care nu avem timp
ca suntem cateva care vrem sa ne detasam de subiect
dar toate suntem bune crestine
sunt convinsa de asta
si mi s-a demonstrat de f multe ori pana acum
si crede-ma ca frustrarile acestea sunt perfect normale
si e bine sa vorbesti despre aceste lucruri
sa le impartasesti cu prietenii tai
care te vor intelege sau nu
dar e bineca tu sa te descatusezi si sa nu tii in tine aceasta amaraciune
si noi ne-am ferit o perioada
pana ne sufocau toti cu intrebarile
si intr-un final le-am explicat
ca avem probleme
si daca v-a considera Dumnezeu ca suntem vrednici
vom avea bebelusii nostrii
dar nu-ti pierde niciodata credinta si nadejdea
o persoana f simpla si credincioasa mi-a zis atunci
nu te mai plange
nu mai plange
nadajduieste cu fiecare zi
si mi-a schimbat viata prin doar aceste cateva cuvinte
sper ca si viata ta si a celor care citesc aceste randuri sa se schimbe daca isi doresc si nadajduiesc

va imbratisez pe toate
peste doua saptamani mergem la targu mures
va anunt eu cand
sa ne aprindeti cate o lumanare
sa ajungem cu bine acolo
sa fie totul bine
si sa ne intoarcem cu bine
ca e drumul f lung si obositor cu doua fete cucuiete si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

raisa multumesc mult pentru incurajari;eu sunt f optimista de fel si sunt cea la care ,si in familie si in cercul de prieteni, se apeleaza de cate ori cineva are probleme;
dar odata asa in an mai am si eu o zi mai proasta; imi revin repede; aici mi-am permis sa scriu pentru ca stiu si simt ca sunt fete care simt la fel si m-am gandit ca e ok sa spunem ce simtim si sa mergem mai departe gandind pozitiv si lasand in spate astfel de stari; ispita bat-o vina;cel cu coarne isi mai baga codita sa scoata in evidenta ceea ce ne lipseste, uitand din pacate ca avem enorm de multe lucruri pentru care trb sa multumim Domnului zilnic;
in sufletul meu chiar simt ca Dumnezeu si MD ma ajuta si ca intr-zi am sa imi tin si eu pruncul in brate;
El ne-a lasat pe pamant sa ne inmultumim asa ca stiu ca mai devreme sau mai tarziu vine minunea si in viata noastra; poate e o incercare in drumul spre bebe pentru a aprecia mai bine darul vietii-copilul;
eu am vazut puterea Domnului in ceea ce il priveste pe sotul meu; acum 4 ani cu greu si mari rugaminti il faceam sa intre macar 5 min in biserica, iar acum ,dupa ce ,timp de 3 ani ,am citit zilnic rugaciunea sotilor unul pentru altul el e primul care ma indeamna sa mergem duminica si de sarbatori la slujba, tine posturile si citeste rugaciuni;
ma uit la el si ma minunez de puterea Domnului si ii multumesc pentru asta;
si ma gandesc ca poate asa le-a asezat El , sa vina intai sotul meu pe calea credintei si apoi sa ne dea si pruncul mult dorit sa il crestem ca pe un bun crestin;
ma rog sa ne ajute noua tuturor celor care ne dorim din suflet copii sa ne tinem in brate prunci sanatosi, destepti, frumosi si in primul rand credinciosi; Pentru rugaciuniel Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor tai, Doamne Isuse Hristoase miluieste-ne pe noi! Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

camiantonia acum am citit ce ai scris tu; multumesc mult pentru cuvintele calde; sunt convinsa tot mai mult pe zi ce trece ca am nimerit unde trebuie; sa ne spui cand pleci la tg-mures sa dam un acatist la biserica;
oricum ma rog zilnic pentru sanatatea fetitelor tale si sunt sigura ca tot ce traiti acum va ramane un vis urat in urma, iar fetele tale vor creste frumos si sanatos;
Doamne ajuta tuturor in drumul nostru spre bebe si da sanatate tuturor celor care au nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Doamne ajuta!
Cami ma rog si eu sa va ajute Dumnezeu ca fiicele voastre sa fie sanatoase.... Sotul meu e la Spitalul de copii Budimex, Marie Curie din bucuresti... daca ai nevoie de ceva, o recomandare pt un medic te rog anunta-ma.... m-as bucura sa stiu ca va pot fi de folos...Spitalul Budimex e cel mai mare spital de copii,din tara... Sa-ti ajute Dumnezeu!
Va doresc tuturor ca Dumnezeu sa va implineasca dorinta!
Maryella si eu am astfel de ganduri... sunt 6 ani de cand imi doresc copii... la scoala am copii la clasa pregatitioare si nu pot sa nu ma gandesc ca acum puteam avea si eu copil de 4-5 ani....
Dumnezeu are alte planuri cu noi ... anul acesta mi-a ajutat sa imi completez norma la o scoala si sa fiu titulara la o sg scoala fara sa mai fiu fortata sa fiu o zi aici, cealalta dincolo... sa am obligatii pt o scoala azi, sapt. viitoare pt cealalta... etc.
O sa descoperi singura si te vei minuna, cand vei realiza cat de mult ne iubeste Dumnezeu... Putem realiza asta, doar cand suntem pusi la astfel de incercari, caci prin minuni Dumnezeu isi manifesta dragostea fata de oameni!

Ana-Maria, 26 ani, Mutatia-844A>G in gena PAI- I, in stare homozigota, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, doua sarcini oprite din evolutie: prima la 5 saptamani si 4 zile, in 2011, a doua la 7 sapt si 4 zile, sub tratament cu arefam 200 -3/zi, aspenter -1/zi, acifol 1/zi, femibion,1/zi, magneb6 1/zi, cetebe 1/zi, coenzima q10 1/zi, vitamina e 1/zi, descoperita la 11 sapt, in august 2012. Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.
"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anna85 multumesc pt incurajari si pt ca mi-ai oferit sprijinul
nu venim in buc ca am zis sa mergem direct la cei care se pricep cel mai bine la ecografii cardiace pediatrice
si anume cei care fac si transplanturi etc
de aia am ales direct targul mures
daca e sa ne confirme vom mai merge si in germania eventual
vom vedea

pe 5 martie tre sa fim la spitalul din tg jiu
asa ca fetelor sa va rugati pt noi sa fim bine
cand v-om pleca din spital va v-oi scrie un mesaj cu ce a zis medicul
acum sa ne pazeasca Dumnezeu
si sa fim bine


iar voua care incercati sa aveti un bebe
curaj curaj curaj
si MULTA NADEJDE
CA VA VENI SI BEBELE MULT DORIT
EXEMPLE SUNTEM MULTE DINTRE NOI

mvb poate ne mai scrii si despre voi cate ceva
plsssssssssssss
hai ca eu am o afinitate deosebita fata de tine ca am fost colege la o anumita odisee si te simt parca te cunosc de o vesnicie
ce-ti face fetita?
ai inceput munca?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Doamne ajuta!

Am gasit materialul de mai jos, care ne anunta ca incepe o perioada speciala in Biserica, si m-am gandit sa impartasesc cu voi aceste informatii, sa ne fie spre folos.

Cami_antonia, sa va fie alaturi Maica Domnului pe drumul vostru, eu cred ca este o ispita doar si ca o veti trece cu bine. multe imbratisari si curaj, mami

Maryela si raisa, sunteti in rugaciunile mele pt dobandirea de copilasi mult doriti

livsy

Lili_g, anadomnica, anaomaria, georgia_c, victorita si tuturor fetelor un buchet de si sper ca sunteti bine sanatoase si ocupate cu pruncii

Duminica Vamesului si a Fariseului (a 33-a dupa Rusalii )
Dumnezeule, milostiv fi mie, pacatosului ! (Luca 18, 13)

Fratilor,

De astazi inainte, Sfanta Biserica ne porunceste si ne invata sa incepem pregatirea duhovniceasca pentru ziua cea mare, pentru sarbatoarea sarbatorilor, pentru Sfanta Inviere.

Pregatirea aceasta o putem face: prin pocainta si infranare, prin post si rugaciune. Prin pocainta pentru pacatele trecutului, prin post si rugaciune si prin infranare de la toate cele rele, pentru viata prezenta si viitoare.

Nimeni nu poate spune ca n-are nevoie de pocainta, pentru ca nimeni nu poate spune ca este fara pacat.

Pocainta, fara indoiala, o putem face dupa orice greseala si pacat savarsit, ca nici cugetul sa nu ne mustre, nici inima sa nu ni se impietreasca. Pocainta suntem datori sa o facem mai ales in timpul Sfantului si Marelui Post, care este timp de doliu, pentru Sfintele si infricosatele Patimi si moartea pe cruce a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, pentru pacatele si faradelegile noastre, pentru mantuirea si fericirea sufletelor noastre.

In timpul acestui Sfant si Mare Post, biserica se imbraca in vesminte de doliu, in cursul saptamanii; Sfintele Slujbe sunt mai tainice, cantarile mai jalnice si mai induiosatoare, rugaciunile si citirile mai lungi si toate impreunate cu multe metanii mari la pamant.

Pocainta si infranarea, postul si rugaciunea, chiar pentru multi dintre bunii crestini, sunt ca niste doctorii amare si gretoase. Cu mare greutate se hotaresc sa le ia, desi cred in puterea lor vindecatoare si binefacatoare.

Iata pentru ce Sfanta Biserica, incepand de astazi, cu trei saptamani inainte de inceperea Sfantului si Marelui Post, cauta sa ne obisnuiasca cu aceste sfinte si binefacatoare doctorii, indemnandu-ne sa cerem mila milostivirii lui Dumnezeu si a Maicii Domnului, pentru a ne invrednici sa le primim cu bunavointa, nu cu sila, spre a ne fi de folos la mantuirea si fericirea sufletelor.

Incepand de astazi, iata cum ne invata Sfanta Biserica sa ne rugam in toate duminicile urmatoare: Usile pocaintei deschide-mi, Datatorule de Viata, ca maneca duhul meu la biserica Ta cea sfanta, purtand locas al trupului cu totul spurcat. Ci, ca un indurat, curateste-l pe el, cu mila milostivirii Tale!

Cararile mantuirii indrepteaza-mi, de Dumnezeu Nascatoare, caci cu pacate grozave mi-am spurcat sufletul si cu lenevim viata mea toata am cheltuit. Cu rugaciunile Tale, izbaveste-ma de toata necuratia.

Si apoi: La multimea faptelor mele celor rele cugetand eu, ticalosul, ma cutremur de infricosata ziua judecatii; ci, indraznind spre mila milostivirii Tale, ca David strig Tie: "Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta".

In fiecare duminica, apoi, ne prezinta prin cantarile si Sfanta Evanghelie pilde cu invataturi care de care mai convingatoare, de a nu respinge, ci de a primi din toata inima, calea pocaintei, a mantuirii si fericirii sufletelor noastre. Astazi, asadar, ne infatiseaza pilda vamesului si a fariseului.

Sa vedem ce invataturi se desprind din aceasta pilda si pentru ce incepe tocmai cu ea.

Doi oameni s-au suit la templu ca sa se roage: unul era fariseu si altul vames. Fariseul era tipul oamenilor cinstiti, care nu sunt hrapareti, nedrepti, desfranati si pacatosi; care fac milostenie, care postesc si se roaga. Asa era fariseul din Sfanta Evanghelie de astazi. Vamesul era un functionar; un incasator de dari catre stat. Clasa aceasta de oameni era cea mai urata si dispretuita pe vremea Mantuitorului, pentru ca mai toti vamesii erau rai, nedrepti, inselatori, lacomi si hrapareti. Din aceasta pricina, cuvantul de vames se confunda cu cel de pacatos. Vamesul deci este tipul omului incarcat de pacate.

Acesti doi oameni, care se deosebeau cu totul unul de altul, mergeau pe acelasi drum la templu si cu acelasi scop, sa se roage. Ei bine, rugaciunea fariseului celui cinstit si cu atatea fapte bune a fost respinsa, pe cand rugaciunea vamesului celui incarcat de pacate a fost bine primita de Dumnezeu. Fariseul a plecat de la templu mai pacatos de cum venise, iar vamesul mai drept, mai luminat si usurat de pacate.

Pricina cred c-o intelegeti fiecare: este mandria. Fariseul intrase in templu tantos, ingamfat, dispretuind pe ceilalti, pana a ajuns la Sfantul Altar.

Acolo, fara a se aseza in genunchi, ramanand in picioare, cu tinuta semeata si cu ochii ridicati, la cer se ruga. Dar se ruga el oare? Nu, caci nimic nu cerea lui Dumnezeu. Si daca-i multumea, nu facea aceasta din datorie, ci numai ca sa-si insire lista pretinselor lui calitati, pentru ca sa-si atraga lauda si admiratia lumii. Fariseul era mandru si fatarnic.

Vamesul intrand in templu, a ramas mai la usa. Si acolo, simtindu-se impovarat de multimea pacatelor, se credea cu totul nevrednic de a ridica ochii catre cer, ci, in genunchi, cu capul plecat, isi batea pieptul, isi recunostea pacatosenia si se ruga. Da, el intr-adevar se ruga caci cerea mila de la Dumnezeu: Dumnezeule milostiv, fi mie pacatosului! Vamesul era sincer, era smerit si pocait.

Fratilor,

Mandria este cel dintai dintre pacatele de moarte. Este cel mai urat nu numai lui Dumnezeu, ci si oamenilor. Este obarsia, este mama tuturor pacatelor. Din pricina acesteia, ingeri luminati au devenit diavoli intunecati. Din pricina acesteia, primii nostri parinti au fost scosi din raiul pamantesc. Din pricina acesteia, s-au intamplat si se intampla atatea rele si nenorociri in lume. Mandria rascoala popor impotriva altui popor, clasa impotriva altei clase de oameni; frate impotriva fratelui, fiu impotriva tatalui. Caci mandria naste egoismul, neascultarea, ambitia, incapatanarea, dispretul fata de aproapele, invidia, ura si alte multe rele, care, daca pun stapanire pe sufletul cuiva, il fac din om neom; il fac fiara salbatica, incat calca in picioare orice lege, tot ce e mai curat si mai sfant.

Dar mandria razvrateste, rascoala pe om nu numai impotriva omului, dar si impotriva lui Dumnezeu, pe a carui lege o calca in picioare nu numai cu dispretul unui indiferent, dar cu razbunarea unui nelegiuit.

Iata pentru ce Sfanta Biserica incepe pregatirea noastra cu pilda fariseului. Ca adica, daca dupa trei saptamani incepem timpul de pocainta si infranare, de post si rugaciune, de curatire sufleteasca, pentru a sarbatorii cu adevarat crestineste Sfintele Patimi si Sfanta inviere, cand tot crestinul este dator ca macar atunci sa se invredniceasca sa ia Sfanta Cuminecatura, sa luam aminte, din pilda fariseului, ca toate aceste virtuti: pocainta, in-franarea, postul, rugaciunea, venirea la Sfanta Biserica, impartasirea cu Sfintele Taine, milostenia si orice alte fapte bune vom savarsi in acest timp de pocainta, de nici un folos nu ne vor fi, daca ele vor fi atinse de otrava acestui mare pacat care este mandria. Dumnezeu, mandrilor le sta impotriva. A pus aceasta pilda astazi pentru ca, daca voim sa ne po-caim si sa ne curatim simtirile de toata rautatea si nedrepta-tea, sa incepem curatirea raului de la radacina. Daca radacina, mandria, este secatuita, pomul ei nu mai poate da roade.

Sa dezbracam sufletele si inimile noastre de aceasta haina urata si respingatoare si sa le imbracam in haina cea frumoasa a smereniei, ca sa fim placuti oamenilor, dar mai ales lui Dumnezeu. Caci daca mandria este inceputul tuturor rautatilor, smerenia, dimpotriva, este pamantul binecuvantat de Dumnezeu, din care rasar toate bunatatile. Este aroma dumnezeiasca prin care toate faptele noastre bune, toate virtutile capata adevarata lor valoare si prin smerenie se intareste si se ridica pana la cer vrednicia noastra de crestini adevarati.

"Doamne Dumnezeul parintilor nostri, Tu stii daca si in ce masura, in viata noastra de pana astazi, am fost cinstiti sau nu, daca am fost sau nu si noi hrapareti, nedrepti, desfranati si pacatosi; daca am facut milostenie, daca am postit si ne-am rugat sau nu.

Totusi, am venit astazi la Biserica Slavei Tale. Si am venit nu cu tinuta fariseului, caci, poate, nimic bun n-am facut, ci cu tinuta vamesului pacatos. Am venit sa ne smerim, sa ne rugam, sa cerem mila milostivirii Tale si a Maicii Tale. Caci recunoastem si marturisim, Doamne, ca pentru multimea pacatelor noastre si pentru dreptatea Ta ai trimis asupra-ne si asupra tarii noastre atatea dureroase incercari, din care intelegem marea Ta milostivire care cauta sa ne opreasca pe marginea prapastiei pacatelor. Deci, in genunchi si cu capetele plecate, strigam si noi ca si vamesul pacatos: Milostiv fii noua pacatosilor". Parinte bun si milostiv, iarta pe fiii Tai nerecunoscatori si rai! Asculta si implineste rugaciunile noastre. Caci ne smerim, Doamne, si vrem sa ne pocaim si sa ne indreptam.

Ajuta-ne ca pocainta si indreptarea noastra macar acum, in ceasul al unsprezecelea, sa fie sincere si hotarate. Ajuta-ne sa ne curatim simtirile, sa ne spalam sufletele si inimile, prin botezul spovedaniei, sa scoatem din ele, prin marturisire sincera si deplina, toata mandria, sub toate formele ei, egoismul, invidia, mania, ura, razbunarea si lacomia, toata rautatea si nedreptatea care ne-au departat si ne departeaza de Tine si care ne-au atras asupra-ne mania si pedeapsa Ta !

Si astfel, cu inimile curate si smerite, iertati de Tine si im-pacati cu Tine, sa ne si unim cu Tine prin Sfanta impartasanie, si sa fim ocrotiti si acum, si in viitor de toate uneltirile vrajmasilor vazuti si nevazuti, sa fim ocrotiti de razboi, de cutremure, de seceta, de foamete, de razboiul cel dintre noi si toata intamplarea cea rea si astfel sa traim in pace si buna intelegere si acum si in vecii vecilor". Amin !

Pr. Nicolae Runceanu

(articol preluat de pe crestinortodox.ro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

Maranisia chiar m-am gandit astazi ca imi lipsesc postarile tale; multumesc frumos pentru rugaciuni;
mi-ar placea sa ne mai povestesti ce dragalasenii mai face fluturasul tau;
vroaim sa va intreb fetelor ce mai stiti de cele care au initiat acest forum;
am citit din urma si ma simt de parca le-as cun; m-am intristat si m-am bucurat cu fiecare pe rand; oare ce or face gemenii lui cleo- acum presupun ca sunt la gradinita;
ainigriv, livsey ce mai fac?
in ceea ce priv predica de duminica pe mine una m-a impresionat f mult; eu si sotul am fost la manastirea Plumbuita si preotul de acolo f frumos a vb; a spus ca ideal ar fi sa combinam faptele fariseului cu rugaciunea vamesului;p sa ne ajute Dumnezeu sa fie asa;
oricum mie mi-a dat de gandit si m-am hot ca in perioada imediat urmatoare si tot postul chiar sa incerc sa cer mai putine Domnului si sa Ii multumesc mai mult si mai des pentru toate binefacerile de care am parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Mara,multumesc pentru postare.

Vreau sa impartasesc cu voi o bucurie. Am fost plecati cu toata familia in vacanta si am ajuns la San Francisco, la moastele Sfantului Ioan Maximovici, un sfant al zilelor noastre. Am plecat de acolo cu inima plina de bucurie si pace, si sper sa ma ajute Sfantul Ioan sa le pastrez cu mine cat mai mult.

Am cunoscut un parinte, parintele Peter, dansul s-a rugat cu noi si ne-a spus multe lucruri. La un moment dat vorbea cu sotul despre multimea de sfinte moaste care le au in catedrala. Parintele Peter m-a chemat pe mine special sa aud povestea unei minuni. Am sa v-o spun si voua pentru ca eu n-am inteles inca de ce a vrut ca sa o aud eu…poate pentru ca sa v-o imparatsesc voua spre intarirea nadejdei …

Iata povestea: o doamna (care nu era rusoaica, deci nu vorbea limba) nu putea avea copii, s-a rugat mult Sfatului Ioan si a dobandit un prunc care s-a nascut pe 2 iulie chiar in ziua cand Sfantul Ioan a murit. Pruncul insa nu a vorbit pentru multa vreme, insa la un moment dat a inceput sa spuna cuvinte si primul cuvant spus a fost DA (care inseamna pe ruseste ca si pe romaneste precum stiti). Asta a fost o mare minune pentru ei caci familia nu stia ruseste iar copilul a spus primul cuvant pe ruseste.

Mamica de bucurie s-a hotarat sa aduca multumire si cumparase o racla in care urmau sa puna trei moaste ale unor sfinti sa o aseze in Catedrala.

Pentru noi oamenii uneoridorintele bune neimplinite ne duc la putina deznadejde. Trebuie sa invatam sa le incredintal Domnului caci El stie mai bine cand si ce ne e de folos.
Sa ne invete Dumnezeu sa-L iubim din inima noastra si din iubirea sadita de El in inimi vom reusi sa trecem prin toate incercarile vietii.

Va imbratisez pe toate cu drag si nadejde ca rugaciunile bune sunt precis, precis auzite.
O saptamana cu bucurie,
Doamne AJuta!
Lili

P.S. am luat in vara din Rom cartea "Viata si minunile Sfantului Ioan Maximovici".
V-o recomand din suflet.

Mergi la inceput