Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (81)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

cami antonia ne rugam si noi pentru mama ta Ana; sa-i ajute Dumnezeu sa treaca cu bine de acest hop si sa fie multi ani sanatosi si frumosi alaturi de voi;
raisa noi facem in fiecare an sfestanie la casa; depinde in ce zile facem; anul trecut am facut a 2-a zi de PAste si am pus masa, dar acum am facut in martie si am pus doar paine, faina, malai, fructe, ulei pe masa; in Bucuresti cam asa se face; importanta e sfintirea casei;
duhovnicul tau are dreptate; intai trebuie sa ne ierte Dumnezeu pacatele, apoi prin rugaciune, post , milostenie nu se poate sa nu se poata, doar Dumnezeu a lasat legea pe pamant sa ne inmultim;
mie mi-a atras atentia ceea ce a scris acum cateva zile Maranisia"toate cate veti cere rugandu-va sa credeti ca ati luat deja si vor fi voua";
eu inteleg ca trebuie sa ne comportam ca si cum venirea unui bebe in viata noastra e ceva sigur,iar noi trebuie sa ii pregatim venirea pe lume intr-un climat cald, calm si plin de credinta; cu cat muncesti mai mult pentru ceva cu atat implinirea sa este mai dulce; este foarte dificil,dar cu multa rabdare si calmitate sigur reusim;asa ca mai bine multumim zilnic pentru tot ce avem deja, sa ne rugam pentru sanatate si luminarea mintii si sunt sigura ca vine si binecuvantarea; si cum Dumnezeu nu face lucrurile pe jumatate sunt sigura ca peste cativa schimbam impresii de retete ,despre gradinite etc.;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

fetelor ce mai faceti?
Cami cum se mai simte mama ta?
Maryella ,multumesc si sa-ti auda Dumnezeu cuvintele si sa fie asa cum ai spus.Vezi ca ti-am raspuns la PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna fetele

imi pare sincer rau ca nu am mai avut vreme sa va mai zic de mama
e mai bine dar tot rautot in spital
si ca in romania
vor sa o dea afara din spital pe semnatura ei si ea a zis ca nu semneaza
deci asteptam sa vedem ce zic medicii astia
ca nu au locxuri in spitale si te trimit acasa sa mori
dupa ce cotizezi o viata la sanatate obligat
offfffffffff
a facut un accident vascular tranzitoriu
offffff
grav
greu
a durut-o capul rau rau
noroc cu adi ca a stat cu ea
ca mi-e tare greu imi e cu distanta si cu fetele inca mici
voi merge si eu la ea zilele viitoare

si una peste alta vineri a facut si printesa mea mica PETRA 2 ANI
DECI DE AZI SUNTR IAR IN CAMPUL MUNCII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Doamne ajuta, fetelor!

Vin si eu cu vesti...nu stiu daca sunt bune sau rele. Am fost ieri la eco, nu s-a vazut decat o formatiune pe care dr o banuia sarcina molara.Binenteles ca nu stiam ce inseamna asta, definitia dr:"o sarcina care nu este ok si trebuie chiuretata". Mi-a dat sa repet beta hcg, mi-a iesit valoare mare, au facut disolutie si valoarea a fost 25307, ceea ce dr i-a comfirmat sarcina molara, ca cica val e prea mare. M-a mai chemat la un alt eco, tot transvaginal, numai la celalat sediu al cliniciii, unde eco era mult mai performant. Si a vazut si embrionul, ceea ce a dat-o peste cap si n-a mai inteles nimic si a mai chemat o dr care a confirmat ca daca este totusi embrion, nu poate fi vorba de molara.Si banuieste un hematom, m-a mai chemat luni la un eco sa vada daca se aud bataile inimioarei.
Doamne, nu mai stiu ce sa cred!!! Am ajuns acasa si binenteles ca am cautat pe net raspunsuri....sarcina molara e ingrozitoare, e vorba de un embrion cu mari malformatii care poate duce chiar la cancer, extirparea uterului, etc... si este ffffffffffff rara, si muuuuuult mai rara obtinuta prin FIV!!!!Iar in situatiile in care este si un embrion bun, acesta nu are nicio sansa in fata molarei pentru ca il distruge!!!!!
Am verificat si val beta hcg...pentru 6 sapt, aproape 7 cat am eu, pe net zice ca este in parametrii normali.
Vreau sa mai merg si la alt dr, dar am citit ca nu este indicat sa faci eco transvaginale in primele 3-4 luni pentru ca pot provoca avortul, iar la eco normal nu se vede nimic, mai ales ca sunt si mai grasa. Voi ce stiti de eco in timpul sarcinii?
Dr mi-a dat ex cazul unei paciente de-a ei care avea hematom mare, a sangerat mult, nu i-a dat nicio sansa, i-a recomandat chiuretajul, dar ea l-a refuzat si acum are copil de 4 ani!!!!
Va rog, dati-mi un sfat, sunt disperata!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Honey imi pare f rau ca trebuie sa treci prin asa ceva,dar eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi speranta ca poate e doar o incercare,mergi si vorbeste cu duhovnicul tau si vezi ce te sfatuieste.Roaga-te f mult ,spovedeste-te,impartaseste-te daca ai dezlegare si nu-ti pierde nici o clipa nadejdea in Dumnezeu ca nu te va lasa.O sa ne rugam pentru tine si bebelusul tau sa fiti bine si sa treceti peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

cami antonia intreaba doctorii despre cerebrolysin, pentru refacerea dupa un accident vascular; este vb despre un medicament care se face intramuscular si e realizat din creier de porcina cam fara efecte adverse; se da compensat pt ca e f scump; l-a ajutat f mult pe bunicul meu acum 2 ani cand a facut un accident vascular si vreau sa zic ca la 81 de ani nu-i dai mai mult de 60 de ani; e f vioi si cu mintea la el;
honey roaga-te mult la Sfantul Nectarie; stiu ca sunt moastele la biserica din curtea spitalului TBC dela Sibiu;
sunt sigura ca sunt doar niste incercari; ai incredere in Dumnezeu, Maica Domnului si in instinctul tau matern mai presus de orice si totul va fi bine;stiu ca cineva de pe acest forum are o poveste scrisa la inceputul fiecarui capitol; nu imi amintesc numele din pacate, dar i s-a spus ca e sarcina extrauterina si sa faca avort; a fost si s-a rugat la Sfantul Nectarie si inainte de avort i s-a mai facut o eco si s-a vazut embrionul in uter si acum are un copil sanatos;
credinta ineamna ca imposibilul devine posibil; totul este cu putinta la Dumnezeu; citeste Acoperamantul Maicii Domnului si cere si parera altui medic;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Buna fetele,unde sunteti?ce rau imi pare ca nu mai este activitate pe acest topic cum era odata?Intru zilnic sa vad daca a mai scris cineva si sunt f dezamagita cand vad ca nu mai scrie nimeni.Va inteleg ca multe dintre voi sunteti mamici si aveti multe griji si responsabilitati dar nu stiu ce se intampla cu cele aspirante,oare v-ati dat batute?Tare mult mi-as mai dori sa intrati,sa mai vb si sa ne mai rugam impreuna cum se facea la inceputul acestui topic.
honey ce faci cum mai esti?
Jujuka tu cum te simti,bebele tau creste?
ioanact nu ai mai intrat de mult si tare mult mi-as dori sa ne mai spui ce mai faci.
mvb,anna85,mara anisia,lili_g,cami,georgia voi ce mai faceti?
Iertare celor de care nu mi-am amintit si scuze daca v-am suparat cu ceva.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cami, cerebroliysinul plus kepra au salvat-o pe mama mea.a avut AVC urat de tot.si acum, multumim lui Dumnezeu, e fara sechele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

raisa ai dreptate; e din ce in ce mai putina activitate pe forum in ultimul timp; oricum daca e sa fim sincere tot cele care sunt deja mamici au fost mai active in ultimul timp; nu inteleg nici eu ce s-a intamplat de nu mai putem continua activitatea sustinuta si schimbul de opinii care era odinioara pe acest forum;
eu una in ultimul timp am participat la masluri cu 4-5 preoti; suntem la tara la parintii mei pana dupa Paste si aici se organizeaza masluri in fiecare miercuri si vineri la bisericile din jur; de fiecare data la alta biserica cu 4-5 preoti;
cami le-am trecut si pe fetele tale la maslu; sale fie de folos!
eu si sotul am cerut binecuvantare de la preot sa tinem canonul parintelui Lavrentie pentru zamislire de prunci; am dat si acatiste la biserica pentru aducere pe lume de prunci buni si sanatosi;
chiar, in legatura cu asta eu as vrea sa duc lista cu aspirantele la manastiri sau biserici,dar sincera sa fiu as dori sa trec doar pe cele care isi doresc asta si sunt inca active pe forum;
daca isi scriu numele eu il trec cu mare drag pe listuta ; nu se mai stie exact care sunt inca in situatia de aspirante, deoarce nu au mai intrat pe forum si nu stiu;
eu stiu de raisa, honey, anna 85; le rog pe cele care vor sa scrie numele de botez al lor si al sotului ca sa stiu ce sa trec pe acatiste;
am inceput sa iau si niste tratamente naturiste care sunt pentru echilibrare hormonala si revitalizare si sa vedem
noua preotii duhovnici me-au dat dezlegare lazamislire de prunci si in post;
dar am hot impreuna cu sotul, ca fiind postul Pastelui sa il tinem totusi si sa incercam dupa post;
varsta mea ne cam zoreste si de aceea am vb cu preotii;
sa ne ajute Dumnezeu sa ne indeplinim menirea dea fi mame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Doamna ajuta
Scuze ca nu am mai intrat de mult, dar as vrea sa va rog daca vreuna din voi stie cum as putea da de [i]caciatoni[/i]
Aveam nr. ei de telefon, dar l-am pierdut si acum as vrea sa iau legatura cu ea si nu am cum.

Cine ii stie tel. imi poate da un PM. Multumesc


Mergi la inceput