Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Cocutza, ma bucur ca te mai vedem :). Ai aflat ce ascunde burtica? Nu am inteles intrebarea ta referitoare la body si pantalonasi .


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Neata! Azi noapte m-am trezit si eu pe la 2.00 si m-am invartit prin pat pana la 3.30. Cand ma puneam si eu intr-o pozitie confortabila pentru somn, nu le convenea locatarilor si incepeau sa se agite. Cand gaseam o pozitie in care sa stea ei linistiti, nu puteam eu sa dorm :)

fluturash, ce bine ca o sa il ai pe sot! Eu inca sunt in "lupte" cu mama, care vrea cu tot dinandinsul ca noi 4 (patru!) sa stam cu ei sa ne ajute. Ii inteleg bunele intentii dar pe langa faptul ca suntem despartiti cu lunile, vrem si noi sa fim in familie la inceput. Plus ca avem un apart foarte aproape de ai mei in care am putea sta linistiti, dar a gasit mama scuza, ca nu e loc sa punem copiii in dormitor (trebuie scoasa macar comoda pentru a face loc unui patut). O sa plusez pe faptul ca e la parter si nu ma chinui cu caruciorul dublu. Si astept sa vina tati ca el stie mai bine sa isi expuna punctul de vedere (oricum a zis ca daca refuza sau il inchiriaza intre timp, vom inchiria noi ceva, dar tot nu stam la ai mei). Eu inteleg ca o sa fie foarte greu cu doi, dar imi cunosc mama si stiu ca nu as putea sa fac nimic fara sa se bage ea. Ultima gaselnita a fost ca daca imi iese viza sa las copiii la ea in Romania ca sa ma mai pot distra si eu pana cresc.

Iris, ce bine ca ai putut sa dormi!

mcoca, multumesc mult pentru explicatii si linkuri (mie mi-a eliberat constiinta fiindca nu aveam in plan sa recoltez)

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Am gasit aici postul de acum 5 ani :).

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=117771&REPLY_ID=3612390

Si postul de anul trecut:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=170172&REPLY_ID=7261181


Vicky, Printzesone and BB (26+)




18+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

Flafi, eu nu am avut ajutor la bb1, pe nimeni si a fost ok. Cristi a stat primele 2 saptamani cu noi si dupa am ramas singure. Si a fost super bine. Eu zic sa nu iti faci griji, la inceput mie una mi se pare cel mai simplu, dorm cel mai mult , plang cei drept de burtica, dar daca ii tii mult in brate dansezi cu bb, esti langa el tot timpul va fi bine.

Pe la 4 luni, m-am dus la ai mei, si deja aveam incredere in mine, si nu mai contau parerile binevoitoare.

Celule Stem, noi am recoltat la Andreea. Nu am studiat toarte mult, dar nu imi pare rau ca am facut-o. La bb2, cred ca recoltam din nou, inca nu am discutat.



Oana, bebelina Andreea (18.02.2011) & samburel 18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

Vicky, multumesc! pupici.

intrebarea era: Body cu maneca lunga si pantalonasi +sosetutze in mai -iunie? Nu stiu cat de gros/subtire sa ma gandesc ca o voi imbraca pe bebitza in vara. Iar 2randuri de haine( body manecutza scurta+overall), o fi prea mult?

Este o fetitza. Voi avea 2 fetitze cochete:)!

Oana, bebelina Andreea (18.02.2011) & samburel 18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Cocutza, eu am nascut-o pe Maya la sf lui iunie. Era ff cald. Cu toate astea in primele 2-3 zile a avut body + pijama (overall). Apoi statea numai in body. Au mai fost zile friguroase cand avea si pijamaua (avea subtiri). Pt nou nascut, sau talia 1 luna eu nu am gasit body cu maneca scurta.
Acump la asta mica, cum se va naste la inc de mai, i-am cumparat 3 pijamale groase. Aici in mai poate sa fie f cald, sau din contra frig.

Felicitari pentru motzata nr 2!



Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Buna dimineata,

Vicky si Simcri multumim de info legat de celule. Si eu eram in dubii cu recoltatul, nici la primul nu am recoltat din aceleasi motive.

Eu o sa am nevoie de cineva cand se naste bebe pt ca il am si pe cel mare. La primul, desi stateam la ai mei, mama mergea la munca si practic am fost singura cu bebe pana seara cand veneau cu totii acasa.
N-a fost usor, mai ales ca m-am luptat cu o durere de cap crunta, dar ne-am descurcat. E adevarat ca nu gateam, nu faceam curatenie.
Acum stam singuri si ma gandesc ca macar primele saptamani o sa am nevoie de cineva sa se ocupe de R.
Sotul nu-si poate lua liber decat cateva zile maxim.

In alta ordine de idei, am gasit niste cereale de la Sanovita f bune. Fetele, care aveti probleme cu constipatia puteti incerca. Au si tarate in amestec.

Iris, ma bucur ca esti mai bine. Ceapa is the best, iti spun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Deny, am modificat in acelasi timp. Este o eroare la nr total de fetite/surprize.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Buna dimineta!

Va invit la un ceai de zahar ars de data, m-am trezit cu chef de amintiri din copilarie si mi-am facut un ceai de zahar ars cu paine si branza.
Hellie despre celulele stem nu s-a schimbat mare lucru, adica aplicabilitatea lor a ramas aceeasi, si pana in punctul asta eu inca nu am vazut crescand exponential utilizarea lor chiar si in aceste situatii pentru care sunt recultate, tot pe clasic se merge, chimioterapie, transplant de maduva.

Pe noi n-o sa ne ajute nimeni la inceput, o sa fim decat noi 2, cand va trebui sa ma intorc eu la munca va veni mama soacra din Romania, si sunt sigura ca ne vom descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Eu la N. am avut ajutoare si am facut o depresie de toata frumusetea de nu mai suportam pe nimeni. Eu zic ca depinde si de firea ajutoarelor. Mie una mi-au ajuns sfaturile "binevoitoare" asa ca de data asta zic pas. Mi-e de ajuns sotul meu care m-a ajutat enorm, inclusiv noptile, desi mergea la lucru.
Oricum se pare ca si acum ma paste o depresie de toata frumusetea si daca nu reusesc sa ma calmez de acum nu o sa fie bine dupa ce nasc. Si asta tot din cauza "ajutoarelor" care dau din cap cand zic ceva si de abia asteapta sa ies pe usa afara ca sa faca ca ele, mai si susotesc cand ies de parca as fi vreo nebuna sau ceva.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Legat de celule stem am vazut ca si dr mea e reticenta mi-a zis ca mai mult se merge pe latura sensibila a parintilor asa ca zicem pas. Daca s-ar dona ca in tarile civilizate as face-o, asa nu.

Cocutza eu cand am nascut in mai a fost destul de rece si o tineam in body si pantalonasi lungi cu labute, acum depinde cum o sa fie vremea.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput