Cum se distreaza parlamentarii!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Deceneus, iar aburesti lumea.
Explica te rog pentru public ce iti ofera imunitatea parlamentara.
Amesteci mere cu pere si vrei ca noi sa credem ca de fapt ai facut compot de struguri!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mickeyyy, nu mi-ai inselat asteptarile. Doar puppupbasescupup, nema argumente.

Daca ti se pare normal ca presedintele sa-si bage coada si la Inalta Curte, si la CSM, si la DNA si sa ceara schimabarea de proceduri doar pentru ca acum e altcineva ministru al justitiei, atunci ...stick to this!

Eu ma retrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Argumente pentru ce?????

era clar ca daca va candida si va castiga fotoliul de senator dosarul lui va reveni la ICCJ? De ce a mai facut-o daca voia sa fie judecat de un tribunal local? daca credea ca ICCJ-ul e al lu' basescu, statea cuminte-n banca lui si astepta verdictul tribunalului.

da nuuu, nenea voiculescu a ales sa candideze, apoi sa se joace de-a NU depun juramantul ca poate ii mai fraieresc pe astia nitel (ca fara juramant, tribunalul nu voia sa judece cazul ca nu e de competenta lui iar ICCJ-ul considera ca nedepunand juramantul nu e inca senator, deci nici de competenta lui nu e). Nu i-a mers cu juramantul, asa ca a ales sa demisioneze din nou.

Ce treaba are basescu cu toata batjocura la care supune voiculescu alegatorii???? l-a obligat basescu sa candideze iarna asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Deceneus, iar aburesti lumea.
Explica te rog pentru public ce iti ofera imunitatea parlamentara.
Amesteci mere cu pere si vrei ca noi sa credem ca de fapt ai facut compot de struguri!!

Am mai explicat ca imunitatea protejeza impotriva arestului preventiv si a perchezitiei, dar nu exista imunitate pentru derularea procesului.
Spre exemplu A Nastase a fost judecat si condamnat desi era parlamentar.
Ce nu-i clar?

Eu m-am referit la neconstitutionalitatea regimului preferential/special de anchetare si de judecare a parlamentarilor.
De ce un parlamentar care face un accident de circulatie sa fie anchetat de DNA si judecat de ICCJ si nu de instantele obisnuite?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Deceneus, ori nu intelegi nimic ori esti aici in misiune (de convingere) si crezi ca noi suntem aici toti, cu doar 7 ani de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Mickeyyy, nu mi-ai inselat asteptarile. Doar puppupbasescupup, nema argumente.



Dar argumentele tale care sunt?
De exemplu, ai putea sa-mi explici de ce a candidat Voiculescu. Ce, spera sa nu castige colegiul? Sau spera ca poate judecatorii de care vorbesti or fi ocupati sau mor intre timp si il vor judeca altii?
Care este motivul candidaturii sale? Care-i motivul pentru care acum cateva zile a depus juramantul devenind senator, iar acum demisioneaza?
Ar mai fi ceva, pura curiozitate: care-i parerea ta? Ca Nastase a intrat nevinovat in puscarie?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si ce se intampla cu alegatorii din colegiul in care dl Voiculescu a candidat? E clar ca lui I se falfaie de ei... dar pacat totusi ... pentru ca in acel colegiu a candidat un om care chiar vroia sa faca ceva pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Deceneus, am o intrebare si pentru tine: stiu ca la ce spui tu se refera imunitatea. Dar ai putea sa spui cam cum ar decurge alcatuirea unui rechizitoriu la genul de infractiuni ale parlamentarilor (care nu se duc cu canistra in mana sa dea cep la o conducta de petrol pe camp, sa-l prinzi in flagrant) fara sa-l perchezitionezi pentru probe (casa, birou, calculatoare, masina) sau fara sa-l dosesti un pic, sa nu-si poata aranja ploile? Cu ce se duce un procuror in justitie?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Deceneus, am o intrebare si pentru tine: stiu ca la ce spui tu se refera imunitatea. Dar ai putea sa spui cam cum ar decurge alcatuirea unui rechizitoriu la genul de infractiuni ale parlamentarilor (care nu se duc cu canistra in mana sa dea cep la o conducta de petrol pe camp, sa-l prinzi in flagrant) fara sa-l perchezitionezi pentru probe (casa, birou, calculatoare, masina) sau fara sa-l dosesti un pic, sa nu-si poata aranja ploile? Cu ce se duce un procuror in justitie?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Infractiunile economice se pot demonstra cu acte.
Orice tranzactie este inregistrata in evidenta contabila a firmelor sau la notar in cazul persoanelor fizice.
Orice obiect de inventar ar tebui sa aiba acte de provenienta si cele care nu au acte se pot confisca.

Se poate pune sechestru pe avere, pentru ca sechestrul nu se bucura de imunitate, si o avere sub sechestru este la dispozitia justitie, dar pana la sechestru procurorii trebuie sa aiba si ceva probe pe care sa le puna la dispozitia judecatorilor.
Sa ceri arestarea doar pe niste inregistrari telefonice sau ambientale este prea putin. Asemena inregistrari pot fi falsificate foarte usor.


Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Deceneus, ori nu intelegi nimic ori esti aici in misiune (de convingere) si crezi ca noi suntem aici toti, cu doar 7 ani de scoala.

Nu inteleg !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Si de unde au procurorii acte, daca n-au drept de perchezitie? Se duc parlamentarii cu geanta cu actele de buna voie?
Hai ca esti simpatic foc!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput