Statiunea sf ctin si elena bulgaria

Statiunea sf ctin si elena bulgaria | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

Fiind la capitolul bugete, calcule, variante pt concediu.....a mai aparut in plan o varianta: statiu ea ctin si elena din bulgaria...de ce mi a "sarit" in ochi?? In primul si primul rand pt ca este cea mai aproape. De Tm, mai aproape chiar decat litoralul nostru , cu aprox 200 km si avand 2 copii cu noi se simt acesti 200 km. Vreau un all inclusive, cu piscine, locuri dejoaca, etc.
La polul opus inca analizez o oferta pe Thassos. am retineri doardin cauza drumului foarte lung.
Deci, cum este. Aeasta statiune din bulgaria?? Aveti vreo recomandare?? Mi a atrasatentia h. Dolphin marina si h. Varna de 5 stele.
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Am fost acum 4 ani acolo, la Grand Hotel Varna. Destul de ok ca si hotel, dar statiunea f mica, plaja mai mult decat minuscula (predominau pontoanele, iar plaja cu nisip ff aglomerata). Si noi am fost cu copiii mici, dar seara in afara de a picta diverse figurine din alea de lut (erau diverse tarabe cu asa ceva) altceva nu prea aveau ce face. Animatia acum 4 ani era ca si inexistenta.

Deci clar nu as reveni acolo. Daca tii sa mergi in Bulgaria, iti recomand mai degraba Albena.

Iar Grecia, chiar daca este mai departe decat Bulgaria ...sincer nu se compara. Mai mergi cateva ore in plus, dar e cu totul altceva.

Am fost si in Thassos si in partea continentala (Nei Pori) si in ambele zone a fost mai mult decat ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Ana multumesc de raspuns.
D clar nu exista comparatie intre bulgaria si grecia la fel cum nu exista intre cele doua si turcia dar si la bani, distanta se simte diferenta .
Deci, aceasta statiune o tai de pe lista.
Analizez albena sau nisipurile de aur si thassos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Si eu as vrea sa merg in Grecia anul acesta (niste prieteni merg in Thassos), dar mi-e frica de drumul pana acolo. Nu stiu cum vor rezista copiii la un drum atat de lung.
Ana, cate ore ati facut pana in Thassos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Din Bucuresti am plecat la 12 noaptea si la 10 a doua zi eram pe plaja, in Thassos, deja cazati. Asta daca o iei pe drumul cel mai scurt, prin Zlatograd. Sunt 580 km - o bucata cu serpentine dar ajungi la ea dimineata, pe zi, si peisajul e superb. Mai exista alte doua variante de drum, prin Ormenio (aproape de iesirea spre Turcia si apoi prin Grecia f mult pe autostrada) sau prin Sofia (ai o bucata de autostrada in Bulgaria)- dar asta e cel mai lung si cu cele mai multe echipaje de politie. Speram anul asta sa mai dea drumul la o noua vama si atunci vor fi mai putini km si mai putine serpentine.
Daca mergeti noaptea copiii dorm si voi aveti liniste . Trecerea o faceti cu ferry-ul in Keramoti (mai ieftin si curse mai dese). In Kavala e mai scump si doar cateva curse pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ela, de la voi nu sunt atat de multi km...noi din TM avem ceva drum de parcurs....bine si pana pe litoral la noi avem vreo 800...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Grand Hotel Varna e o optiune buna. Pretul este foarte bun in raport cu ceea ce primesti. Pt plaja noi am folosit plaja privata a resortului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Si eu as vrea sa merg in Grecia anul acesta (niste prieteni merg in Thassos), dar mi-e frica de drumul pana acolo. Nu stiu cum vor rezista copiii la un drum atat de lung.
Ana, cate ore ati facut pana in Thassos?


In jur de 10-11 ore am facut. Am plecat intre 4-5 dimineata, e cel mai ok de circulat. Am preferat varianta prin Sofia, chiar daca e mai lunga, dar eu nu prea ma impac cu serpentinele. Si feribotul l-am luat de la Keramoti.

Copiii nostri au suportat f ok drumul. Am mers in Bulgaria mai multi ani din cauza drumului. Acum 4 ani am zis sa incercam sa mergem in Turcia (zona Kusadasi). Au suportat ok si apoi am continuat 2 ani cu Grecia. Si anul asta tot in Grecia vrem sa mergem....mi s-a lipit de suflet. Din punctul meu de vedere incomparabil cu Bulgaria si mult mai interesant ca in resorturile turcesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

La fel ca Ana71 am mers si noi in Thassos. Pentru copii am luat un DVD portabil, si de atunci nu avem pb. Cel mare modeleaza, mai vad cate un film, trece timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Din punctul meu de vedere se poate inchide act subiect, doar daca nu cumva mai prezinta interes pt altcineva.
Va multumesc pt raspunsuri.

Mergi la inceput