Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Felicitari Casandralin pt bebe voinicel :)
Ramonika,m-am uitat si eu la tummy tub si mi se pare tare incomod pentru mamica in primul rand si apoi pt bebe...mi se pare o pozitie destul de incomoda.Noi avem cadita ergonomica,dar acum fiecare cumpara ce i se pare mai bun pt bebe.

28+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu la fata am folosit o cadita din plastic - clasica. asezam fata pe mana mea, cu cotul in apa, ii sustineam ceafa si fiindca eram foarte aproape de fatzuca ei se distra grozav. acum am vazut niste cadite smechere care sustin pe bebe din ambele parti dar ce mi se pare incomod la ele este ca nu prea pot sa-l spal pe copil ci doar sa-l tin in apa ceea ce in martie cand se va naste al nostru nu prea e indicat chiar daca eu am in baie 20 de grade si in dormitor vreo 22. La fata in primele 6 zile nu i-am facut baie fiindca asa mi sa spus din maternitate- sa nu o spal pana nu ii cade bontul de la ombilic fiindca exista risc de infectie . Ideea era sa o sterg cu un tampon de vata inmuiat in spirt diluat cu apa cam 50/50. Asa am facut si dupa 5 zile i-a cazut bontul , nu a supurat si a fost totul ok.
Cred ca la baietel voi proceda la fel cel putin pana scapam de bont.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Ramona tin pumni sa stea bebe cat mai mult la caldurica
Casandralin felicitari pt vestile buneCumnata-mea are cadita din aia si ia fost de folos
Arianna,Ramonika,Elena,felicitas si tututor multi

Cosmi 29+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buburuzelor, la ultimul control doctorul mi-a zis ca bebelusa mea are cordonul infasurat de doua ori in jurul gatului si, desi mi-a zis ca nu e un motiv de ingrijorare, recunosc ca am insomnii pe tema asta. Bebelusa mea si misca foarte mult in burtica, uneori am impresia ca imi tremura burtica, parca ar avea frisoane. Voua vi s-a intamplat asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Neata! Eu bantui pe aici. Bebe a coborat si am nevoie la baie din ora in ora.
Violeta si eu simt exact ce descri tu, il simt uneori ca si cum ar tremura.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna Violeta,
Si eu o simt uneori de parca tremura dar cred ca e doar din cauza lichidului care se misca in acelasi timp cu ei si ne dau noua senzatia asta.


28+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna fete dragi
Casandra felicitari pentru rezultate bune la eco. Cam atat avea si Robert cam la 34s si s-a nascut la 3200g asa ca bravo mami

Violetastai linistita sunt f rare cazurile in care se poate intampla ceva rau si din cate am citit intr-un articol dublacirculara nu afecteaza bb in burtica poate doar vei avea nesansa sa nasti natural daca ramane asa.

Feteor si eu simt ceva ca un tremurat dar sunt convinsa ca nu este un tremurat al buburuzei eu am interpretat-o ca o joaca cu manutele pentru ca mereu simt miscarea asta jos nu sus in burtica

Astazi la 18 am eco , sa imi tineti pumnii poate poate aflu si eu ca s-a ridicat placenta si ca s-a inchis iar colul... vise

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Violeta, inca mai e timp sa isi desfaca cordonul. La cursul Lamaze la care am fost, era o graviduta care a avut la fel dubla circulara (asta prin saptamana 30 cred). Ne-a povestit la unul din cursuri ca la urmatoarea ecografie nu mai era infasurat decat o data. Iar eu am avut circulara de cordon, iar in saptamana 32, la eco de morfologie, nu mai era decat cordon esarfa - adica nu infasurat complet, ci doar pe ceafa. Deci mai asteapta urmatoarele ecografii, oricum in burtica nu i se intampla nimic

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Felicitari Casandralin pt vestile bune de la eco
Mara-i, succes, tinem pumnii sa fie bine.
Eu cadita mi-am luat din aceea clasica, simpla (de la Ikea). Cred ca ma descurc si asa

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Apropo de cadita, aceea simpla mie mi se pare mai practica, poti tine copilul in pozitia care iti vine tie mai bine plus ca de la 1 anisor eu lui Robert i-am facut baita in cadita lui dar pusa in cada din baieAm vazut la o prietena cadita dina aceea cu sezut si nu mai stiu ce si mie mi s-a parut micuta si incomoda si pentru mamica si pentru bb.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput