Buburuze de mart-apr 2013(16)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Aceasi problema Elena. De 2 ori intr-o saptamana. Intr-o noapte au fost chiar groaznici. Mai rau ca si contractiile de la nastere. Lipsa de magneziu. MagneB6 iau eu buvabil. E mai eficient ca si tabletele.
Nu am luat magneziu pentru ca aveam ultima pastila de fier de luat, si nu vreau sa le amestec. Trebuie luat, este bun pentru toti muschii, inclusiv cei ai uterului.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
32 saptamani+ AMR 8 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele mi-a iesit analiza de secretive - infectie cu gardnerella. Problema e ca oricat ai trata-o revine in sarcina. Mi-a zis dr. sa-mi mai pun un ovul de lomexin. Se pare ca da greutate mica la nastere, probabil de aceea avea bebe 1,700 la 33 de sapt si rupere prematura a membranelor, deci sa nu ma mir de ce am contractii.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

ah Katy, greu cu bacteriile astea in sarcina si mai ales in trim3...oare chiar influenteaza dezvoltarea bebelusului?
Eu am avut ceva cu gardenella in trim 1 parca si medicul mi-a zis ca nu trebuie neaparat tratata, acum cine stie , posibil sa fi zis asta ca celelalte erau ok...

eu vreau bebe sa creasca

Happy 31+ cu o buburuza
AMR 9 sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Cica am si candida=levuri frecvente

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geor_24 spune:

Buna! Sunt noua pe aici la voi insa va urmaresc de ceva timp si pot sa spun ca mi-au fost de folos discutiile voastre , sunt insarcinata in 33 de saptamani viitoare mamica de baiat :). Am si eu nevoie de cateva lamuriri si chiar nu stiu pe cine sa intreb urmeaza sa nasc prin cezariana la Cuza Voda Iasi cu dl. Onofriescu, dilema mea este ca nu prea stiu cati bani sa imi pregatesc. Daca m-ar putea ajuta cineva a-si fi recunoscatoare!
nu stiu daca la acesta sectiune trebuia sa scriu sau nu despre "problema" mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Katy, daca nu afecteaza baietelul in timpul nasterii si crezi ca poti sa suporti disconfortul, eu zic sa astepti cu tratamentul pana dupa nastere. Eu stiu ca nu are patologie in sarcina dar trebuie sa intrebi si dr daca netratarea afecteaza bb.
si hai ca mai ai putinel

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

Funny VeveMara :) de la steroizi :))))))
Mie medicul mi-a zis, la 30 saptamani ca da sughite bebele si o sa inceapa sa sughita si mai des, prin urmare, comes natural :)

In ultimele 3 zile, mi s-au prins carceii in pulpe deja de 2 ori. la inceput tip(slaba toleranta mea la durere), dupa care ma masez si ma calmez, dar tot nu-mi place. Ce spuneati voi ca luati pentru carcei? Magne B6? marti il intreb si pe medic, dar daca o fi vreo metoda naturista de care stiti, mi-ar placea sa aflu

Happy 31+ cu o buburuza
AMR 9 sa

eu am mancat preventiv inca de la inceputul sarcinii foarte multe stafide care stiu ca au un continut crescut de magneziu. in general cauta un preparat garantat 100% natural sau bio care sa contina extracte din fructe, legume , plante ce contin magneziu. daca esti adepta medicatiei clasice, Magne B6 este solutia din cate am vazut pe forumuri. eu sunt impotriva excesului de vit B si de asta nu am luat fiindca Elevit-ul pe care il iau deja de 1 luna are deja toate B-urile. In general magneziu este consumat rapid de organismul stresat asa ca incearca sa reduci si stresul. mai este si varianta de magneziu efervescent - am vazut ca se gaseste destul de ieftin si in supermarket-uri.

35 + Radu Tudor - AMR 4 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Emilia din cate mi s-a explicat de catre medicul ginecolog(morfologiile le fac in alta parte, ea nu face)placenta la 2-3 cm de col in timpul travaliului risca sa se desprinda , sa se puna in fata copilului si atunci bb poate avea probleme de oxigenare. Doamne fereste eu asta nu vreau sa se intample cu fetita mea.Eu as opta ff bucuroasa pentru nasterea naturala care nu se compara din nici un punct de vedere cu cezariana dar pentru siguranta fetitei voi trece peste orice teama si daca e sa fie cezariana asta e...

Eu in seara asta am facut o prostie mare cat casa legat de morfologie pentru ca am decis sa merg la cineva pe care nu cunosteam doar pentru ca era mai ieftin 300lei fata de 500 cat as fi dat la ecografistul meu in care de altfel am incredere asa ca am aruncat 300 lei pe geam pentru ca nu sunt deloc multumita ba chiar am bocit putinpentru ca nu avea nici macar un amarat de ecran secundar drept pentru care eu nu mi-am vazut fetita

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 32+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Pai logic asa e. Imagineaza-ti o minge cu un orificiu mic deschis in care e o papusa si o bucata de vata lipita de aproape de orificiul mingii. Daca incepi sa strangi mingea sa scoti papusa capul si umerii papusii vor agata/impinge cand si cand bucata de vata, mai mult sau mai putin.
De aceea nu am vrut nici eu sa nasc altfel decat prin cezariana. Plus ca asa stii cand nasti si ca in max o ora e totul gata, fara travaliu de cine stie cate ore si dureri si epiziotomie... Poate ne refacem mai greu, sau poate nu. Eu prefer sa nu risc pt ca daca Doamne Fereste se intampla ceva... Nu vreau nici sa ma gandesc!

Referitor la alaptat pana la 6-7 luni mi se pare si mie ideal, de aceea am si ales sa stau atat cu bebe acasa.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Mara l-am intrebat si acum la tel. El zice ca nu-s probleme dar eu citisem ca poate lua la ochisori. E a 7-a oara cand pun ovul, dupa o sapt revine iar

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Geor cel mai bine te interesezi la fetele care au nascut acolo.

35+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput