Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sa va zic ce face David, il adoarme pe ta-su seara in sufragerie si dupa aia isi ia perna si vine la mine, uneori il surprind cand vine, alteori dorm si ma trezesc cu el in pat. Aseara atipisem si vad ca se deschide usa la dormitor si intra o perna mare, pe el nu l-am vazut de dupa, nu e nici prea solid si eram si adormita. Apoi m-am trezit la un mom dat cu cineva in pat. E a treia noapte cand face asa, a zis ca s-a saturat de negocieri cu noi sa doarma cu mine si a trecut la fapte.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Va imbratisez cu drag.
Net-ul merge fff greu si am si copil vaicarit.
Sambata seara se juca sotul cu cea mare si-l avea si pe Vladi in brate. Se pare ca i-a alunecat cumva de la 40-50cm de sol si a aterizat pe spate, pe un covor destul de gros. Luni am facut vaccinul. Si de atunci o tine numai intr-un marait. Ati patit asa ceva dupa vaccin. Ma gandesc sa nu aiba lovitura vre-o legatura.
Cu laptele, eu sunt aia care am garla, dar nu mai suge deloc, mananca doar muls. Oferta inca este peste cerere dar sa vedem cat mai tine. va inteleg si pe voi cele ce va chinuiti din lipsa de lapte caci am trecut si prin asta la inceput
Mirabela sanatate lui Calin. Vladi a avut un episod cu tuse pe la o luna. Dupa ce a luat trei zile eurespal (deschis pt soru-sa in primavara) am descoperit ca e valabil doar 30 zile de la deschidere
Oana bine ti-a revenit baiatul acasa. Poate totusi scapa micuta.
Bun venit noilor.... ratuste sau gasculite(chiar ce suntem daca avem puii bobocei?????)
Trimit ca poate pica net-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, sa stii ca mi s-a intamplat si mie asa cu scutecul, fix la fel ca tine m-am comportat si eu, nu am mai putut dormi si il verificam din 5 in 5 minute .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Adriana imi pare rau de cazatura, se intampla, n-ai ce face. Eu stiu ca tre sa-l urmaresti sa nu vomite, sa nu fie somnolent. Maraiala as zice de la vaccin.

Norma sa stii ca eu am lapte destul, in afara unui episod la sarbatori fara, insa avem alte probleme, el nu suge cum trebuie, asa ca tot bine nu e. Nici nu ma gandeam vreodata ca o sa ajung sa ma plang ca nu papa atat timp cat David voia si la juma de ora, eram terminata. Apropo de asta, mi-au scazut sanii f mult, deja am cautat sutienele dinainte de sarcina, lapte este destul.

Am sunat pediatra si mi-a zis ca daca nu prea papa sau nu uda bine scutecele, sa-i dau completare la fiecare masa cu bibe, lm de-al meu macar 30 ml. Asta pt ca biseptolul asta necesita mult lichid ca solicita rinichii, dar in general cand e bebe bolnavior tre sa bea mai multe lichide ca de obicei. M-am stors dupa ce papase un san si nu a mai vrut, am scos repede 80 ml si nu l-a vrut, in masura in care e disperat dupa bibe, si ceai simplu daca-i dau il bea. Ce sa inteleg, ca era satul?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata ratustelor

Asta apropo de ceea ce suntem noi, eu imi imaginez niste ratuste Cum merg ele asa si dau din codita

Revenind, dau un suc de merisor si un melcisor cu scortisoara

Norma, te-ai mai linistit cu lapticul?

Moro, of prin cate treceti si voi! Celputin sunteti bine acum, asta conteaza. Cu lapticul, ce sa ii faci, cat ai ii dai. Abia astept sa ne mai pui cateva pozici

Daaa nu-i asa ca sunt haiosi cand tipa Carmen? Dl Pinguin zice ca pingu mic behaie, eu zic ca miauna asa de variate ii sunt tipetele. Cand primiti rezultatul analizelor? Doamne ajuta sa fie bine!

Sa le poarte sanatos hainutele Dl Andrei. Cat despre vaccin, poate te surprinde Andreiuta si va fi foarte bine Si pingu mic doarme afara, cateodata e asa adormit incat mai motaie ceva si dupa ce intram in casa. Evident, rare sunt momentele.

Anaomaria, te inteleg cu nedumeririle cu papa. Pingu mic desi e satul, daca ii dau tzitzi doi baga ca haplea si apoi da afara, pentru ca evident era satul. Nu te ingrijora,cum spun si fetele, daca i-ar fi fost foame Tudoritei miticutei, sigur nu statea ea linistita Daca ai nevoie de gelul de dinti mai devreme, iti pot trimite eu de aici

Cum mai este Calin, Mirabela? M-am trezit cu gandul la voi. Se mai ineaca cu secretiile? Pup pt doi baietei cumintei foc! Of, il mai chinuie si dintisorul. Si haiosei, am ras la faza cu perna

Adrianadana si Luca e marait dupa vaccin. Imi pare rau de cazatura lui Vladi, cred ca v-ati speriat cu totii atunci. Daca ti se pare ceva ciudat, du-te cu el la urgenta, sa il verifice un doftor din cap pana in picioare. Nu uita, intuitia ta e cea mai buna!

Mirabela, tu ai zis parca de reglarea lactatiei pe la 3luni si jumatate, nu? Si mie mi s-a reglat, mi s-au mai micsorat si sanii, ceea ce ma bucura nespus, acum pot imbraca si alte bluze care nu imi mai veneau. Ieri am udat bluza dupa o pauza de mai multe ore cat a dormit pingu mic. Cand s-a trezit ma uitam la el cu drag si deodata mi-am simtit bluza uda la ambii sani. Dragostea asta, ce sa-i faci

Oli, unde esti? Cum se face ca esti tot mai putin activa? S-a intamplat ceva? Haideee, vino si da-mi de veste!!

Elfica, nu te-am uitat Zi-ne si de voi, ce mai fac fetili?

Noi am avut o noapte buna as putea spune, somn la 21.20, trezire la 00.40 + papa, somn pana la 03.40 cand il durea burticu, a adormit cu suzi, trezire la 05.00 pt papa, apoi la 07.15 cand avea chef de gangurit, a adormit singur duopa 15 min de palavre si la 08.45 trezirea si papica de dimineata. Acus gangureste singur si nu vrea sa faca deloc nani. Cred ca e prea odihnit

Fug sa vad ce mai face. Sa aveti o zi usoara!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Iar m-am dat la fund o zi, ca m-am tot luat cu una cu alta, v-am citit dar n-am avut cand sa raspund. Am, facut maraton de Greys Anatomy, ca nu vazusem nici un episod din sezonul nou. Vaaai, cat imi place serialul asta Iar Matei a stat cu mine cu cu sotul, tare cumintel.

Am vazut ca vorbeati de reglarea lactatiei, eu pana la 3 luni tot aveam stari de lesin spre seara si simteam ca nu mai am lapte. Eram asa tentata sa-i dau lp lui Matei, mai ales ca uneori il puneam la san si plangea. Dar a trecut si vremea asta iar acum ma simt cel mai bine. Chiar daca muncesc mult ziua, seara nu mai am senzatia ca raman fara lapte. Cred ca totusi era doar o senzatie. Ma bucur ca am trecut si peste episoadele cu plans la san. Imi pare rau, Olivia si Marabela, ca inca mai aveti probleme. Stiu cat de stresant este cand nu papa bebe linistit.

Mai revin, ca tre sa-l culc pe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stella, nu stiu unde sunt pozele de concurs ca sa votam...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oana, scuze ca n-am precizat, inca nu e un link, cand apare va dau linkul si dau start vot

Mirabela, da stiu ca astia mici ne fac surprize asa ca am lipit patul lui de al nostru. Daca sta la margine si-l apuca cheful de activitate fizica, va pica fix in patutul lui Apropo, am descoperit ca pot sa-l alaptez eu stand in patul meu si el in al lui, deci nici nu mai e nevoie sa-l iau in patul mare ca sa-i dau san Azi noapte a dormit tare legat datorita acestui fapt. Spre dimi l-am luat cu noi in pat si s-a trezit la 8, am dormit boiereste. De cand i-am mutat baita la 20.30 nu se mai scoala inainte de 7


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Am o scurta pauza de somn al lui Alex (nu cred ca va dormi mult avand in vedere ca tuseste de mama focului) si am zis sa va scriu. Sa va spun despre noi. Alex a inceput de luni sa tuseasca tot mai rau si sa aiba muci multi asa ca marti am mers din nou la pediatru. Are bronsita care s-a agravat si avand in vedere ca virusul e din colectivitate (l-a adus micuta care tocmai s-a vindecat) e din categoria mai rezistent si avem nevoie de antibiotic asa ca de marti seara e pe Augumentin. Pe azi pot sa spun ca e mai bine. Tuseste dar nu chiar asa de mult, dar o face insa tare mult in somn si tare il deranjeaza, iar mucii au mai scazut asa ca acum respira mai bine. Deci, pare ca e trecut greul.
Ieir am fost si la eco de sold si e ok si am mai facit si o eco transfontanelara avand in vedere ca in timpul sarcinii a avut ceva dilatatie la limita superioara a normalului la ventirculi. Si spre bucuria mea totul e ok. De 7 luni ma stresez ca ar putea fi ceva rau si in sfarsit m-am linistit.
Acum abia astept sa merg si eu la gineco sa vad ce e cu spottinggul si cu sangerarile astea neregulate si ciudat, aproape permanente pe care le am.

Va pup si sper sa revin diseara dupa ce culc puiutii.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Stella, citeama cum ce ai spus ca dupa 12 noaptea Matei doarme rau, cu multe treziri. Ma gandesc eu ca el deja pe la 12 nu mai e asa de obosit si din aceasta cauza are un somn mai usor. Poate ar fi mai bine sa incerci sa ii faci un program de asa o maniera incat sa nu se culce seara mai repede de 8 sau chiar 9. Noi asa am facut si chiar la fetita ea se culca pe la 10,30 ca ea a fost mereu genul cu un somn mai rau si mai putin. Poate nu am eu dreptate dar ar trebui sa incerci.
SI ca sa iti spun cum e cu Alex (poate ca nu e un exemplu relevant deoarece el a dormit destul de bine de la bun inceput). Alex se culca seara intre 21 si 21,30 si doarme pana pe la 4-5 cand suge. Apoi adoamne la loc pana pe la 09-10.Urmatorul somn e pe la 11,30-12 cand doarme 1h sau chiar 1h si 30, deci se trezeste in jur de 13, max 14. Urmatorul somn e de pe la 16. Asta ne ridica probleme pentru ca este cand doarme 2 ore sau este cand doarme 30 de minute si atunci ar mai avea nevoie de 1 somn care insa nu se mai incadreaza in program si atunci sta treaz (cum probabil va fi si azi) de pe la 16,40 pana la 21 (4 ore bune). este super obosit seara cand se culca dar e de efect.

Anda, mersi de raspuns. Deci asa e cu vaccinul acesta. Ma cam sperie reactiile astea ciudate.
Referitor la intoarceri, nici Alex nu se intoarce inca singur, decat din pura intamplare, de pe burta pe spate. Dar se intoarce momentan bine pe laterale. Probabil c ain curand urmeaza intoarcerile de pe burta pe spate si invers. Fetita se intorcea deja de pa la 2-3 luni si da nu a fost mai slaba. Ea chiar s-a ridicat in picioare singura in patut la 6 luni si 3 saptamani.
Referitor la manute, nici Alex nu si le prea priveste si fetita nici atat nu o facea. Insa se intinde dupa jucarii si incearca si uneori chiar reuseste sa le apuce, da dupa ele si isi impreuneaza manutele.
Noi nu am folosit premergator deloc la fetita si nu stiu daca o vom face nici acum. E adevarat insa ca fetita la 9 luni facea deja primii pasi nesustinuta si la 11 mergea singura.

Stella, si Alex isi freaca fata cand e obosit sau se trezeste si de cele mai multe ori prin asta isi smulge si suzeta afara din gura. Uneori incerc sa il tin de manute pana intra iar in somn, alteori il pun pe burta si asa reuseste mai greu sa se frece la fata si readoarme.

Trimit ca s-a trezit printul si ma bag la niste treaba in bucatarie si apoi probabil va cere papa. Mi-ar place sa atipeasca putin la san dar probabil ca nu va fi suficeint de obosit atunci.







Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput