Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corinuka, mi-am amintit ca am citit si eu la una din odiseele dinaintea noastra ca preapara lp putin mai diluat pentru a preveni constipatia. Acum 10 ani cand era Ana bebelus si Ana facea kk la 4-5 zile si tocmai de asta mi-a spus dr sa ii dau suc de portocale. Evident ca am inceput cu mai putin de jumatate de lingurita/zi si apoi o lingurita. La noi a functionat. Eram si eu disperata din cauza asta, pentru ca stiu ce inseamna, dintotdeauna am avut un tranzit lenes.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Va salut fetelor! Sper ca sunteti bine si voi si puiutii!
Noi suntem ok, Iustin e o mare incantare, a inceput sa rada in hohote recent, pana acum doar zambea larg. E extraordinar de dulce cand rade, doar ca sughite dupa, saracul. Daca il tin de manute, se impinge pana se ridica in fundulet, apoi in picioare si se urca efectiv pe mine. Bineinteles ca nu las prea des, stiu ca e fragila coloana, dar clar e un fortos baiatul meu!
De gatit am facut azi chiftelute (la cuptor) si chocolate chip cookies (cantitati industriale ) iar luni vreau sa fac ficat de pui in bacon ci un chec glazurat. Am descoperit recent o reteta de pizza f rapida, si am tot facut seara, am pus 2 kg pe mine, si eram madra ca mai aveam doar 2 si ajungeam la greutatea dinainte de sarcina... Gata, de maine nu mai mananc dupa 6 si gata cu dulciurile.
Plec ca s-a trezit sa pape!

Va rog, dati-mi si mie adresa de mail si parola cu poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Alive, activeaza-ti te rog optiunea de a primi mesaje in privat si ti-o transmit eu parola. :)

Adresa de mail este: sept.oct2012@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare,

Noi am tot umblat azi. Acum e la san aproape adormita.
Nu stiu daca v-am zis ca acum 2 zile Maya s-a trezit tipand din 3 somnuri. Si tipa cu ochii inchisi, san nu vroia... o data am dezbracat-o ca sa se trezeasca, o data am plimbat-o si am tot vorbit cu ea si am dezmierdat-o. M-am gandit ca poate o fi de la dinti. Dupa a treia oara a tras la parturi de nu se mai oprea si i-am dar niste Bonisan, deci e posibil sa fi fost burtica.

Saotamana trecuta cred ca a visat urat spre dimineata de la fel a trebuit sa o trezesc. Mai fetelor suspina fata mea in somn cum n-a suspinat ea niciodata.
Gata, a adormit. Ma bag si eu la nani. Am o durere de cap ingrozitoare, simt ca-mi pleznesc creierii.

Pup fetele!
Ps: Corina, am votat mamica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata dragelor,

Las cate o cafea aromata pentru cand va veti trezi!

Sper ca ati avut o noapte usoara si boboceii v-au lasat sa va odihniti. Teo a dormit mai bine , s-a trezit doar o data pe la 4 dar am luat-o in brate si a adormit la loc apoi la 6.15 pentru laptic, apoi somn. I s-a intarit zona unde a facut vaccinul si e putin rosie. I-am pus o felie de lamaie de la frigider ca si compresa dar nu stiu de ce inca e rosie zona aia. Ati mai patit asa?

Eu temin de facut gentile si sper ca pe la 10 sa pot pleca. Nu stiu daca mai apuc sa intru azi sa va povestesc cum a fost drumul asa ca mai sigur pe maine.

Sa aveti o duminica frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza!

Dana, multumesc de cafea, o primesc cu drag! O si beau acum cat va scriu

Kytanutz si Olivia, deci m-ati mai linistit, ca ma panicasem rau, sa-l vad asa agitat. Plus ca dormisem si eu cu el, si trezita asa direct cu tipete nu stiam ce sa fac mai intai si refuzul de san m-a bulversat. Sper sa nu se mai repete si sa-si gaseasca boboceii nostri linistea.

Sa va zic ce boacana am facut Dupa baita, l-am pus pe masa de infasat pt masaj cu ulei. Eu am de la dm si ulei si crema. Au ambalajul la fel. Uleiul il folosesc la Matei si crema o folosesc eu. Cand sa-l masez pe Matei am pus crema, am zis ca hai acuma sa-i dau cu ea daca tot am turnat ca si crema e tot pe baza acelorasi ingrediente, doar ca-i crema. I-am dat la fundulet si nu va zic ce racnet a scos Matei. Funduletul lui e nitel iritat si n-am vazut. Crema si pe mine ma cam jeneaza cand o folosesc dupa epilat, desi n-are alcool, nu stiu de ce cauzeaza usturimea. Si asta i-o fi cauzat si lui. Asa ca ia repede cada, baga-l din nou in apa, spala-l cu gel de dus... Dupa nu i-am mai dat cu ulei, ci cu crema pe baza de oxid de zinc... Dar vai, saracutul, ce-a mai racnit... cred ca e prima oara cand am dat-o in bara asa, e tare naspa sentimentul. Dar dupa baita Matei s-a culcat la 9.00 si s-a trezit la 2.30, apoi la 4.00, la 5.40 si 7.00 trezire finala. A fost o noapte buna!

Azi iesim la o plimbarica si sper eu, un somn p-afara, ca s-au anuntat 14 grade In ultimele zile m-am lenevit si l-am scos doar pe terasa cate un sfert de ora, dar nici n-a fost asa frumos.

Va s-aveti o duminica insorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci de cafea, Dana!

Wow, Stellutz, 5.5 ore primul somn? Boierie!
Si noi am avut o noapte super! S-a trezit la 4.15, a supt vreo 20 min, apoi s-a mai trezit la 8.30, a supt pana la 9 si a deschis ochii. Pe la 8 ma trezisem eu speriata ca e zi si pitica nu dadea nici un semn.
Din fericire mi-a trecut durerea aia ingrozitoare de cap!
Acum a mai supt putin, nani nu vrea, in schimb sta langa mine in pat si tot incearca sa ma muste de gamba :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
lory multumim tare de cafea ...tare bine pica...
o sa-ncerc si eu sa-i dau cate un pic de suc de portocala, imi spusese dr ca probabil se va regla la diversificare..
cat despre ceai de musetel...musetelul ajuta digestia, la-nceput ii dam 2-3 l-te/zi, apoi i-am pus in lapte, apoi mi s-a recomandat sa-ncerc si varianta cu lp facut ce ceai..
i-am facut clisma ieri, a facut un kk cat china, maro, iar pe seara a mai produs unul, galben cu "seminte de susan", ca la nou-nascutii alaptati exclusiv..
gabi ma bucur c-ati scapat de vaccin..felicitari pentru bebe mare si grasun!
carmen nu vreau sa-i fac laptele mai diluat pentru ca regurgiteaza mult si am impresia uneori ca nu-i satios, ii e foame prea repede..mai bine o sa-ncerc portocala..
alive yammy ce de bunatati...si noi facem pizza des si se vede
kytana, oli, stellutz si david tipa, se sperie, plange, de multe ori ca maya, cu ochii inchisi..suspina groaznic prin somn, stau langa el si-l tot mangai si pup...chiar m-a-ntrebat mama saptamana trecuta cand a fost la noi daca n-am facut ceva copilului

sa va zic o bomba: aseara pe la 7 i-am dat un bibe de lp si-am zis ca-i mai dau unul pe la 10-11 si asa el doarme vreo 4 ceasuri si eu mulg ...era marait, asa ca inainte de dallas ne-am pus in pat si i-am dat tzitzi...n-a supt mult ca altadata si a adormit...am zis c-astept sa se trezeasca sa-i dau bibe...pe la al doilea episod din dallas ma rupea somnul, david nu se trezea, si am adormit...m-am trezit dimineata la 6,30!!!! david mi-a dormit toata noaptea!!!! am zis c-o fi mancat el ceva tzitzi, nu? si ca niciodata a dormit pe spate si cu manutele in sus...wow, de azi-dimi ma tot mir...
stiu c-o fi fost un episod, ca e o intamplare doar, sper numai sa se mai repete..cat mai des..
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, a dat cineva Stodal la bobocei? Ce doza? Vreau sa-i dau de azi. Merci!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, eu n-am dat, asa ca nu stiu ce sa-ti zic.

Corina . Bravo, Daviducu! Face el una d-asta ca sa-i arate lu' mami ca merita toate eforturile ei.

Maya aseara a baut doar 50 ml din cei 130 de lp, ca niciodata. Nu mai vroia si pace! Il tot impingea cu limbura afara.

Acum doarme pe mine brotacica. Mi-e asa de draga cand diarme pe mine si pot s-o pun pe capulet!

Mergi la inceput