Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

parerea mea e ca in 7 ani a fost suficient timp in care sa realizati ca va iubiti cu adevarat, adica si cu bune si cu rele.
daca intelegi cu adevarat ce inseamna iubirea si daca iti iubesti sotul ar fi timpul sa te gandesti cum sa salvezi aceasta iubire, nu cum sa o ingropi.

parintii tai te influenteaza cumva , adica isi dau cu parerea de una sau de alta de ce se intampla in casa ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Nadia (Victoria-mami) tu ai citit ce a scris Bubulina ? "Ca pleca cu baietii si ea il astepta" ?

Tu ai accepta sa te duci la lucru, sa fii obosita, sa te intorci acasa epuizata si sa ai un sotz care sa-ti toace banii si sa nu fie in stare macar sa te scoata la aer dintre blocuri o data pe an?

Eu zic ca solutia mixta ; il scuturi cu foaia de hirtie in mina, asta este, asta cheltui eu, mai mult de atit nu mai pot, du-te si cauta-ti ceva. Luat cardul si alte mijloace de plata.
Daca nu se cuminteste, greva la dormitor, asteptat maxim o luna si apoi divort.

Asa, alta chestie : nu tu, Bubulina, esti cea care are nevoie de psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

am uitat sa spun ceva foarte important , zic eu. atunci cand pleci cu cineva la drum lung, ca asa se numeste casatoria, nu te gandesti si la "rau" iar atunci cand ajungi in momentele astea grele ar trebui sa te gandesti : oare cum am uitat "binele"?

p.s. daca iti este frica de divort inseamna ca nu trebuie sa il ai. normal ar trebui sa facem lucruri care ne elibereaza nu ne sperie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Nadia (Victoria-mami) tu ai citit ce a scris Bubulina ? "Ca pleca cu baietii si ea il astepta" ?

Tu ai accepta sa te duci la lucru, sa fii obosita, sa te intorci acasa epuizata si sa ai un sotz care sa-ti toace banii si sa nu fie in stare macar sa te scoata la aer dintre blocuri o data pe an?


Mik.


Nu citisem decat pana la mesajul lui Marius. O sa citesc si restul, poate ma razgandesc.

Edit: atunci cand te casatoresti cu cineva (stau faci un commitment, indiferent de hartie) o faci la bine si la rau. Adica, ma gandesc ca situatia asta nu dureaza de 7 ani. Poate o fi frustrat din cauza ca nu gaseste serviciu, ca se pare ca totusi, are interviuri, deci cauta serviciu. Eu cred ca cel mai indicat e sa stea de vorba, sa-si deshida sufletele, ca de-aia sunt impreuna de atatia ani, sa imparta, se comunice! Nu poti da cu piciorul unei casnicii de 7 ani (si cine stie cati ani inainte au fost impreuna) doar ptr. ca el 'iasa cu baietii si ea-l asteapta'. Sincer, mie nu mi se pare atat de grav ca el iasa. Nu stiu daca ea nu iasa ca nu ii da el voie sau ca nu are ea chef si energie. Ca daca nu iasa ptr. ca nu are chef/energie, asta nu mai e vina lui. Si sa nu-mi spuneti ca el iasa ptr. ca sta acasa si e odihnit. Eu stau acasa, sotul lucreaza; el iasa, eu nu! Pentru ca nu vreau sa ies; prefer sa dorm sau sa citesc o carte. (El iasa poate o data pe luna sau mai rar). Ea de ce trebuie sa astepte sa o scoata el dintre blocuri? Ea face bani, ar putea, la o adica sa iasa ea cu copilul; ma rog, clar nu e idealul meu de familie, dar nu suntem cu totii la fel, nu avem aceleasi standarduri. Daca el ar munci si ea nu, la fel a fi sfaturile, daca el ar fi deschis subiectul? Ca-s banii lui si el sa nu-i mai dea bani? Sincer, nu cred... Eu raman la convingerea mea ca banii sunt (ar trebui sa fie) ai familiei, nu numai al celui/celei care ii castiga. Altfel, cum spune Bubulina, divort si fiecare cu banii/datoriile proprii. Sincer, eu nu pot sa inteleg cum cineva isi poate dastrama familia pentru bani!!! Se presupune ca acum 7 ani l-ai luat din dragoste; acum ii arunci in fata (sau mai rau, te plangi pe la spatele lui) ca-i cumperi tigari si 'ii dai' bani de-o bere. E tare umilitor. Sincer. Si clar nu-i dragoste si nici familie adevarata. Intr-o familie adevarata, chestiile astea nu ar trebui sa existe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nadia, intr-o familie adevarata fiecare are rolul lui si, mai ales, e respectat pentru ceea ce face. Bubulina lasa impresia unui om epuizat, e nesigura pe ea, tot ce vrea e un pic de ajutor si nu acuzatii de genul "l-ai luat de bun, ce, acum nu mai e ?"
Si da, ai dreptate, banii sunt ai familiei si nu ai domnului sotz sa-i toace, caci nu sunt deloc multi.

Parerea mea e ca lucrurile trebuie spuse di lamurite (daca se poate), daca nu, tot trebuie facut ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_r spune:

Draga Bubulina,

Cu curaj trebuie sa mergi inainte ca esti tanara si ai tot viitorul inainte. Numai tu stii cel mai bine daca mai e vreo sansa de impacare. Decat nefericita alaturi de el poate ca mai bine iti refaci viata cu altcineva daca simti ca asta e singura solutie, copilul nu are nici o vina dar nu poti sa stai cu cineva doar pentru copil daca tu crezi ca nu merge relatia voastra.

Oricum eu iti zic sa ai incredere in tine ca va fi bine intr-un final. Poate ca asa e sa fie si peste ceva timp o sa gasesti ceea ce cauti.. niciodata nu stii ce iti ofera viata dar trebuie sa-ti doresti in primul rand sa ajungi acolo unde crezi tu ca e bine pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Nadia Total de acord!

Bubulina Cel mai bun sfat pe care eu ti-l pot da e sa vorbiti.Sa ii spui calm care-s ofurile tale si sa ii ceri si lui sa iti spuna daca si ce anume il deranjeaza.Fara ocolisuri si cu cea mai mare doza de sinceritate si intelegere!Adu-ti aminte ce iti placea la el pana mai ieri si gasiti impreuna solutii ca sa fiti iar in armonie.
Si sotul meu se intampla sa iasa,uneori vreau si eu sa ies,alteori raman acasa sau ies altadata cu prietenele mele.
Apoi cu banii,acei bani,indiferent ca ii faci tu sau ca ii face el,sunt banii familiei,clar! Faceti amandoi in ziua de salariu un plan.Aveti suma x,scadeti cheltuielile casei(facturi,intretinere,mancare,asigurare masina,etc etc etc),apoi cu restul banilor hotarati de comun acord cum ii cheltuiti.Dar,tineti-va de 'plan'! Ce e hotarat,asa ramane!

Multa putere,bunavointa si intelepciune va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mik, adica cum fiecare are rolul lui si daca dupa o disputa si alte chestii faci "greva" o luna la dormitor si daca nu isi revine iti iei papucii sau copiii, fiecare ce are, si pleci?
adica rolul final al sotului crezi ca este numai in dormitor sau crezi ca numai in dormitor poti sa il faci pe sot sa faca ce vrei tu, dar el de fapt si de drept vrea altceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

bubulina, impresia mea din ce am citit e ca tu nu mai poti. faza cu banii nu e esentiala pentru tine, e doar singurul lucru concret si la indemana care ti-a venit in minte cand a trebuit sa raspunzi la intrebarea "ce-i reprosezi exact". dar nu sunt numai banii. sunt o gramada de disfunctionalitati marunte care picteaza peisajul mariajului vostru. e greu sa pui degetul pe ele si sa le definesti, dar ele sunt acolo si sunt MULTE. nici una din ele nu e un motiv suficient pentru divort, dar ele coplesesc prin numarul lor. si daca nici nu mai simti mare lucru pentru el, chiar nu vad de ce ai prelungi agonia.

asta am perceput eu din mesajele tale, daca gresesc, imi cer iertare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mik, stii ce nu am inteles eu? De ce plangea ea cand el pleaca cu baietii? Plangea ptr. ca el pleaca? Plangea din alte motive? Sincer, (stiu ca o sa-mi sariti in cap) sunt femei care plang din orice. Daca era un motiv ptr. care sa planga si el arata ca e indiferent la sentimentele si suferintele ei, e una; daca ea plangea ptr. copilarii, poate el e... satul/frustrat/suparat sau chiar trist sa o vada plangand si nu stie cum sa gestioneze situatia si pleaca... Eu nu incerc sa ii gasesc lui scuze, nici sa o invinovatesc pe ea. Doar ca... nu stiu, as vrea ca ea sa re-evalueze casnicia lor si poate-poate sa ajunga sa inteleaga si partea lui si sa-si salveze casnicia.

Mergi la inceput