Dieta disociata - ce parere aveti?

Dieta disociata - ce parere aveti? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Inainte sa nasc a doua oara nu am tinut niciodata dieta, cu exceptia unor regimuri medicale de max 2 saptamani, pentru ca am o bila lenesa care imi da din cand in cand batai de cap.... Dar, cum la 34 de ani nu mai slabesti la fel de usor ca la 24, dupa al doilea bebe am ramas cu vreo 14 kg in plus... ca sa nu mai zic ca inainte de sarcina aveam oricum vreo 2 - 3 peste cat as fi vrut eu... Asa ca a trebuit musai sa fac ceva ca ma apucau nervii cand stateam in fata dressingului si ma uitam la haine. Am tot cautat si rascautat pe net tot felul de diete. Imi trebuia ceva mai soft, pentru ca ma ingrzea gandul de a manca la ore stricte 2 frunze de salata. Intamplator, am dat peste regimul disociat tinut de Irina Reisler (habar n-am cine e exact aceasta doamna, dar imi suna cunoscut numele), asa ca l-am tinut... Am slabit aprox 12 kg in 3 luni... Acu, la sarbatori am pus inapoi cam 2 kg, mancand ponderat. Precizez ca atunci cand l-am inceput inca alaptam. Mi s-a parut relativ usor, am tinut varianta 3 + 3 (3 zile vegetale, 3 zile lapte, carne, oua), cu cateva reguli gen fara paste, fara dulce, etc. Acu as vrea sa il tin din nou, pentru ca mai am vreo 5 kg de care, zic eu, ar trebui sa scap, dar nu stiu de ce, nu am vointa, chiar daca deschid sifonierul (faza e ca acuma ma incap aproape toate hainele dinainte de sarcina, asa ca...pauza motivatie ).

In fine... ideea e... ce parere aveti despre acest regim disociat... mai stiti si alte variante (eu mai stiu una pe zile, a tinut-o tata, dar mi se pare mai grea)? Aveti o alta alternativa mai simpla?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Aici un topic nu f vechi despre dieta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Tot un fel de disociat, dar mult mai permisiv si mai usor de tinut (dar cu rezultate) este dieta Rina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, Laura, imi amintesc ca am vorbit despre asta. Mie, sincer, nici asta de care vorbesc nu mi se pare greu de tinut. Cel mai greu mi se pare faptul ca trebuie sa gatesc separat pentru mine, pentru ca sotul meu nici nu vrea sa auda de regimuri alimentare, iar Elisa...e in crestere... Ca sa nu mai zic ca si diversificarea lui Tudor e in toi. Deci in frigiderul nostru e o brambureala totala.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Aici un topic nu f vechi despre dieta asta


Multumesc, rall... o sa citesc si acolo... dar nu e regim identic cu cel despre care vorbesc. Acolo e 3-3-3, al Irinei Reisler e 3-3, adica lactatele si carnea sunt combinate. In fine... vedem ce iese, sora mea s+a apucat de saptamana trecuta si i+am promis ca o sustin si eu, cat rezist. CUm spuneam, la mine e problema cu varietatea din frigider. Ea il tine impreuna cu sotul si cred ca e mai fain asa, cel putin dpdv psihologic. Intre timp ma informez despre dieta Rina. Laura.... ma ajuti cu ceva informatii?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iti trimt cartile pe mail, in format electronic. Sunt cateva pagini care povestesc principiile dietei, apoi , pe zile, idei de retete. Cred si eu ca nu vrea sotul tau sa auda de regim, nu are nici un motiv sa se chinuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Mie nu mi s-a potrivit deloc.Am tinut doar 7 zile,3 cu legume si fructe,2 cu lactate,2 cu peste-pentru ca nu mananc carne.In afara de primele 3 zile,care au fost perfecte,si in care am slabit urgent 3 kg,urmatoarele au fost un calvar.Mi-a fost foame si greata in continuu,am crezut ca nu voi mai pune gura pe iaurt si branza de vaci niciodata, si nici pe peste la gratar( a trecut o luna aproape si inca nu ii suport nici mirosul...).Si pana la urma nu asta a fost problema, ci faptul ca dupa ce am terminat(l-am scurtat putin pentru ca plecam din Bucuresti si nu aveam cum sa continui)am avut cea mai disperata si avida foame de carbohidrati...care m-a tinut destul de mult,suficient ca sa recuperez cele 3 kg.:))
Deci,din punctul meu de vedere a fost un fiasco total.Astept primavara si caldura,poate se mai reduce in mod natural apetitul...

Mergi la inceput