Negativismul copilului - ce este de facut?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Bubulina, nu stiu cum arata programa de la gradinita, poate ca educatoarea respecta programa si doar noua ni se pare ca are pretentii prea mari.

INSA pot sa te asigur ca la inceputul clasei 0, MAJORITATEA copiilor din clasa nu reuseau sa coloreze in contur (al meu chiar nu reusea aproape deloc). Invatatoarea ne-a spus asta la prima sedinta cu parintii. Abia acum (deci dupa vreo 4 luni de scoala) coloreaza toti bine. Intr-adevar, coloratul este folosit pe post de antrenament inainte de a incepe sa invete sa scrie. Stiu ca noi faceam si tot felul de liniute si bastonase, ei vad ca n-au inceput inca...
O alta problema la pregatitoare era la inceput ca elevii nu erau atenti decat pentru un interval foarte scurt de timp, isi pierdeau rapid rabdarea si pur si simplu se ridicau si se apucau de facut altceva prin clasa . Vorbim deci despre copii cu varste intre 6 si 7 ani.

Ce sa mai vorbim la nici patru ani... Educatoarea voastra ar trebui sa se inarmeze cu ceva mai multa rabdare, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

bubulina,
ca sa-l faci sa manince trebuie sa-i dai mancarea care ii place, dar la ea sa ii adaugi (separat nu amestecat)si o mancare noua.
de ex nu maninca mazare dar ii plac paste cu sos.
inainte de a-i da pastele ii dai 3-4 boabe de mazare fierte, sau mancarica de mazare sau o mancare care o mancati voi care stii ca lui nu-i place.
nu conteaza sa manince mult conteaza sa o guste , sau macar o linguritza 2...cate poti, nu il fortza.
citeam intr-o carte si de fapt asa am practicat si eu cumofturosul meu, ca un copil treb sa-i dai mancarea noua de cel putin 10 ori pana sa se obisnuiasca cu ea. si treb sa o dai la inceput.
nu ii da mancare niciodata in alt loc decat la masa din bucatarie sau und emancati voi.
nu face caz sau vorbii prea mult despre masa, sa fie o atmosfera calma, obisnuita.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Tocami m-a sunat maica-mea ca la gradi le-a dat cate o carte pe care trebuiau sa coloreze o anumita pagina. Bineinteles ca fimiu nu a vrut sa coloreze si a fost pedepsit - nu l-a mai lasat doamna educatoare sa se joace cu copiii. Concluzia este ca nu numai cu mine il ia pe nu in brate. La gradinita ar fi trebuit sa lucreze impreuna cu ceilalti copii, vad ca nici nu ii mai pasa.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



as face un super scandal educatoarei sincer...
la varsta lui e imp sa se joace/socializeze nu sa stea pedepsit ca nu coloreaza

e intr o dunga educatoarea aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Ieri nu a mancat la gradinita decat paine. Dimineata au avut paine cu branza, a aruncat cat colo branza si a mancat painea. La pranz au avut ciorbita si musaca. Nu ma asteptam sa manance musaca, dar el manca paine cu ciorba, acum a mancat doar paine. I-am zis azi educatoarei sa nu-i mai dea paine pana nu mananca macar o zeama, ceva.
Referitor la partea cu coloratul, ne-au dat si acasa planse daca vrem sa lucram cu el. Vad ca impreuna cu mama a colorat foarte frumos. Poate ca acolo la gradi vrea sa se joace si din cauza asta nu coloreaza, nu stiu ce sa zic.

@michelle-usa, super ideea cu adaugatul, am incercat cu carne si nu a mers, orice nu e snitel nu e bun. Mai incerc si cu altceva, pana vineri am timp sa ma gandesc. Merci de idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Sau e posibil sa fie suparat pe doamna educatoare si asta sa fie modul lui de a protesta la comportamentul ei fata de el.
Nici fi-mea nu se da in vant dupa colorat/pictat. Ii place in schimb sa stea cu mine si sa colorez eu. Si colorez la printese... valeuuuu...
I-am printat (adica mi-am printat ) fise de pe net cu clopotica, alba ca zapada, ariel, etc si colorez la alea si ii spun: ce culoare de par are clopotica? e blonda, mami. Buuuun, da-mi culoarea galbena sa ii coloram parul. Ma apuc si colorez. Dar papucii ce culoare erau? Verzi! Vrei sa ma ajuti sa ii faci tu papucii pana termin eu cu parul? Multumesc frumos.
Si ii face ea papucii.
Mami, dar eu am cam mazgalit. Bravo, mami, ai colorat foarte frumos, eh, bine, ai depasit putin conturul, dar nu e nimic, uite, la rochita o sa faci si mai frumos.
Etc, etc.
In orice caz, daca zice ca nu vrea sa coloreze nu vrea si gata.
Sau daca ea zice ca nu vrea sa coloreze zic si eu of, ce bine, ca nici eu nu prea aveam chef. Aici deja isi ciuleste urechile si uneori imi zice ba da, eu vreau hai sa coloram! Eu nu, lasa, coloram mai incolo. Te roooooog mami, hai sa coloram acuuuuuuuum.

Vezi poate merge si la voi metoda asta

Dar eu tot cred ca el e suparat pe doamna... si ar trebui sa isi schimbe si doamna putin comportamentul vis-a-vis de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Bubulina, copilului meu nu ii place sa coloreze / deseneze. Nu sta extraordinar la capitolul motricitate fina, insa am preferat sa folosim alte activitati pt remedierea acestei dificultati (plastilina, lego piese mici, joc de cusut, roata olarului) - in general toate jocurile care necesita miscarea cu precizie a degetelor.

Lucurile care l-au ajutat sa se apropie mai mult de desen: incurajarea permanenta din partea noastra si a educatoarei - foarte importanta in perioada in care era demotivat de reactiile colegilor, creioane cu forma speciala, care sa ajute la pozitionarea corecta a mainii.

Ca si in cazul lui Bedrosmart, de abia anul acesta, la pregatitoare a inceput sa nu mai depaseasca conturul. In locul tau, as discuta cu educatoarea, la varsta baietelului tau activitatile de gradi ar trebui facute in joaca, iar atitudinea ei ar trebui sa fie cu totul alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

bubulina, crede-ma ca am trecut prin ce treci tu cu mancarea.

ca al meu sa manince mancare de mazare la 9 ani, am inceput cu 3 boabe si cate 3 boabe a manicat luni de zile. la fel si cu brocoli, conopida si alte vegetale.
sa nu uit,incearca sa nu-i dai prostii sa manince intre mese. nu dulciuri, nu sucuri. cand mergeti in parc ia ceva sanatos de mancat cu tine sa-i dai, si ce-i place dar si ce nu-i place. si nu-l forta, a refuzat, f. bine...nu insista mai mult de 2-3 ori...pui inapoi in punga si incerci peste o ora. cel mai bine e cand maninca si cu alti copii.

prostia mea a fost ca nu i-am dat de mic vegetale ca snacks.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foarte bun sfatul lui Carmen. Uneori merge perfect la copii metoda asta inversa. Sau sa ii spui ca tu te asezi sa colorezi, ca ti-ai dat seama ca e o pasiune de a ta. Asta pentru ca vad ca insisti pe coloratul asta. Poate merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nici baietii mei nu au fost mari maestri la colorat dar asta nu i-a impiedecat sa fie ok la scoala. Cel mic e in clasa 1 si scrie frumos, dar la colorat, mai ales cand se grabeste sa termine, depaseste. Drept sa spun nu m-am agitat niciodata pe tema asta. I-am dat guma si sa corecteze. Pentru motricitate fina am folosit lego si transformers-ii.
Pentru pofta ne mancare noi am folosit sportul. Baiatul mai mare a stiut ce sport vrea dar asta mic nu prea vroia nimic. L-am dus la karate unde mergea fratele lui...dupa doua luni n-a mai vrut (s-a lovit la un deget de la picior si a declarat ca e violent). Apoi am incercat cu baschet, tot pt ca mergea fratele mai mare. Cum nu prea ajungea la cos...nu l-a pasionat. Pana la urma si-a gasit sportul preferat (acum face zilnic, de performanta): inotul. Nu pot sa zic ca mananca f mult, dar oricum mai bine ca inainte de sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

bubulina,imi dau si eu cu parerea aici: e posibil ca cea mai mare dintre probleme sa fie modul de abordare al educatoarei,probabil ca e mai fixista si pe el il complexeaza,prin faptul ca il face de rusine in fata celorlalti copii.iar,la varsta aceasta,asta e modul lui de a reactiona,din ce in ce mai inversunat .

cand era copilul meu in grupa mica,numai ce implinise 3 ani,ne-a chemat intr-o zi educatoarea la gradi,pe toata familia (parinti,bunici) si facea mare tragedie din faptul ca al meu copil nu stiuse cum se numeste puiul de oaie ,ca este un copil neglijat,nu ne ocupam suficient de el, "cum e posibil asa ceva....." bla bla.

i-am explicat frumos femeii ca acest copil a fost la un pas de moarte de cateva ori,ca noi suntem fericiti ca e bine,a depasit unele probleme,noi eram toti in serviciu atunci,inclusiv socrii,il plasam de la unii la altii,il duceam la gradi efectiv pt socializare,asa ca nu vedeam mare scofala faptul ca nu stia cum se numeste un animalut.i-am spus frumos ca daca e dispusa sa-l invete acolo unele lucruri,e bine,daca nu,la fel de bine,il mai tinem un an acasa si iesim cu el in parc pt socializare.de atunci nu au mai fost prb deosebite,doar mici frecusuri,insa educatoarea a dat dovada de intelegere si am ramas in relatii foarte bune,cel mic a indragit-o.

poate ar putea si a voastra sa mai lase din rigiditate .si,eventual,sa discuti si cu mama ta,sa incerci sa intelegi modul ei de abordare,daca zici ca impreuna cu ea colaboreaza mai bine.

in rest,nervi de fier,caci sigur e o perioada care va trece,cu siguranta

-----------------------------------------
ALEX va cere din nou ajutorul:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176454&whichpage=1

Mergi la inceput