Carnita de curcan,de care cumparam?

Carnita de curcan,de care cumparam? | Autor: deea772

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata,
Spune-ti-mi va rog,ce carnita de curcan folositi?De la ce firme aveti cunostinte ca ar fi cat de cat ok,fara hormoni de crestere si alte tampenii ce mai baga astia?
Am luat ieri de la Liligri de ex,niste pulpe superioare de curcan.Am facut un pilaf,bunut,insa ma intrebam care o fi marca cea mai sigura din ce se comercializeaza la capitol?
Va multumesc
Zi frumoasa !
Deea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu nu cred ca marca conteaza, nu sunt reguli pentru unii si pentru altii nu.Pe nici o eticheta n-o sa gasesti scris ca curcanu' a fost crescut cu furaje bio si nu a fost injectat cu hormoni...
In general animalele, pasarile de dimensiuni reduse care au durata de crestere si ingrasare relativ mica temporar nu necesita supunerea la ingrasare fortata cu furaje si hormoni (dar si asta-i cu semn de intrebare) .Problema se pune cand e vorba de vita si porc....
Daca esti atat de preocupata,cumpara direct de la tarani si ai incheiat problema, ca de stam la fiecare bucata de carne , paine,leguma s.a.m.d. sa ne gandim cate substante s-au folosit pana a crescut , nu mai mancam nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea772 spune:

Ginger,apreciez opinia ta.Insa unu:nu am tarani in spatele casei,doi:nici de la tarani nu stii ce cumperi.
Si,da,afla ca eu chiar am grija ce se pune pe masa la mine acasa.Ca mi-e imposibil sa nu mancam si tampenii,asta e.
Am deschis acest topic din dorinta de a afla ce mai cumpara si alte mamici.Eu de curand am inceput sa dau copilului curcan si inca nu mi-e clar care cum sunt .De exemplu am fost sfatuita sa verific culoarea carnii,ideal sa fie mai deschisa la culoare,cea mai inchisa la culoare fiind un indiciu al curcanilor hraniti cu hormoni.
De exemplu.am luat carnita de curcan de la firma Calaras,care mi s-a parut mai gustoasa decat Liligri sau Penes.
Vreau sa stiu opinii de la consumatoare de carne de curcan cu vechime.Noi de curand am inceput sa consumam si incerc sa ma dumiresc care cum e treaba cu acesta carnita.

Mergi la inceput