Lipsa apetitului sexual...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci tu ai invatat-o pe mama soacra sensul butonului FFWD de la video player!!!
5 minute ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai omul trebuie sa se adapteze...in functie de timpul disponibil....a,daca dureaza o noapte atunci e "di 10 ori cati 10ori"..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Noi aveam o vecina tare zgomotoasa in minutele de intimitate.
O auzeai din camera mare sau ori de cate ori chemai liftul.
Ne-am obisnuit si cu astfel de zgomote, la bloc.

Apoi s-a mutat si s-a facut liniste. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Ma bucur ca o problema atat de frustranta cum e incompatibilitatea de sex drive poate fi abordata si cu umor. Planificarea sexului e greu de conceput si de acceptat, dar e mai buna decat amanarea la nesfarsit. Insa nu e asa de greu cum pare: partenerul dornic de sex se va bucura de aceasta programare, pentru ca el ajunge sa vrea oricand, oricum, numai sa nu mai fie amanat, respins, refuzat! Celalalt- oricum nu are chef de sex nici programat, nici neprogramat si facea sex din obligatie/ datorie /compromis. Asa ca sexul cu program are macar avantajul de a-i salva casnicia.

Stiu ca spontaneitatea e mai placuta. Dar, din pacate, in cazul persoanelor fara libido spontaneitatea nu exista. Si o partida spontana de-a lor are ceva fortat in ea. Persoanele fara sex drive nu sunt "gata oricand!", ca cercetasii. Ei sunt greu de urnit, greu de starnit, greu de satisfacut. Lor nu le fierbe sangele, ca celor cu apetit sexual. Ei nu se gandesc la sex pentru ca ar fi un gand oarecum iritant, enervant sau obositor. Ei ar amana pana si-ar vedea partenerul ca-si face bagajele (mai exact pana acela le duce la portbagaj). Ei sunt in stare sa aiba o suta de justificari, aproape ca-ti vine sa crezi ca sunt cei mai bolnavi oameni, pentru ca ei, daca nu sunt obositi, atunci sunt balonati, cufuriti, au migrena, ii doare spatele, maseaua, ovarul, herpesul si dracu mai stie ce. Daca nu le e somn, le e foame. Daca nu le e foame, atunci au mancat prea mult si sunt prea plini. Inevitabil ii trec parturi sau treaba mare, apoi isi aduc aminte ca nu au facut dus sau nu s-au spalat pe dinti si le e greu sa-si miste fizicul pana la baie. Daca sunt si curati si parfumati si odihniti si numai bine la burta, atunci iti spun senini, uitandu-se hotarat in ecranul televizorului/calculatorului: "nu am chef de sex, nu te supara! Maine!"
Asa ca faceti programul ala, cum va spun eu. Si nu vorbesc cu cele care se inteleg mereu din priviri cu sotii si se strecoara complice in dormitor sa faca un quickie cu strigaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ayleen, dar nu mai bine ne orientam spre rezolvat problema (lipsa libidoului)?
Mie (desi nu-i neg utilitatea) programarea la capitolul asta e un mare turn-off... eu zic ca intr-un cuplu de lunga durata, ca despre asta vorbim aici, exista semnale, cred ca fiecare stie despre celalalt cat de disponibil e, cum poate fi "sedus", cand incepe sa se supere ca nu primeste ce doreste, etc...

Insa lipsa de libido generala e o stare nenaturala, atata timp cat dpdv biologic putem face copii, noi oamenii trebuie in mod natural sa avem sex drive. Ori cand lipseste, ceva e in neregula, si ceva-ul asta in general poate fi tratat.

Pentru ca suntem de mult timp impreuna normal ca am traversat perioade in care unul sau altul a avut probleme din punctul asta de vedere, insa cel putin la noi in familie asta e considerat cam ca durerea de masele, la care mergi imediat la doctor. Asta insemnand si analize si psiholog, dupa cum a fost cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

J.G., apoi cand intri la menopauza si nu mai poti face copii, inseamna ca logic dispare si sex-drive-ul
Eu ma apropii de acea perioada....


Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

fiecare cum se simte confortabil, cu programare sau spontan.

mie mi se pare ciudat de exemplu sa-i spun mamei soacre ca am treaba o ora in dormitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

J.G., apoi cand intri la menopauza si nu mai poti face copii, inseamna ca logic dispare si sex-drive-ul
Eu ma apropii de acea perioada....


Ingrid si Cristi 9 ani


Nu dispare, ca sex drive-ul nu e dat numai de instinctul primar de-a ne reproduce, mai intervine si iubirea, placerea etc...
Insa eu am dat conditia minima a acestuia, ca sa subliniez ca e nenatural ca atata timp cat suntewm capabili sa ne reproducem sa nu avem chef de sex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai mai,daca nu ai chef cateodata tre` sa mergi la psiholog?Te afce el sa-ti vina chefu` sau cum?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

J.G. sigur ca ne putem concentra pe tratarea problemei, in cazul in care lipsa de libido este temporara, ca o afectiune, o boala care trece daca iei hormoni sau vitamine, iti imbunatatesti stilul de viata (somn, nutritie, miscare), reduci stresul la serviciu si acasa, incepi psihoterapia sau iti recreezi imaginea de sine.
Partea proasta este ca sex drive-ul este, ca regula generala, o trasatura care nu se schimba, asa cum nu se schimba culoarea ochilor sau numarul de la pantof.
Suna drastic, stiu, dar numai cine nu a avut de a face o viata cu un partener cu sex drive scazut poate sa creada ca asta se poate schimba sau imbunatati pe termen nelimitat, daca esti suficient de perseverent si tratezi problema pe toate partile. Nu sfatuiesc pe nimeni sa isi puna sperantele in aceasta abordare. Este inutil si peste poate de frustrant. Si pentru cel a carui rabdare este pusa la incercare in fiecare zi cand spera cu sufletul strans ca astazi va observa vreo schimbare la partener, dar si pentru cel pe care este pusa o permanenta presiune sa schimbe ceva ce poate sau chiar nu vrea sa schimbe. Va rezulta in final o poveste trista intre un om dezamagit si indurerat si unul sufocat, exasperat si in defensiva.
Indiferent cu cata delicatete incerci sa-l iei pe cel fara chef de sex, sau chiar sa-i explici, sa-l rogi, sa-l ameninti, sa-i dai ultimatumuri sau sa-i exemplifici prin puterea exemplului, etc, el tot hartuit se va simti. Si sfasiat intre dorinta de a-si pastra relatia si imposibilitatea de a se ridica sexual la asteptarile unui partener cu libido mediu sau mare. Atentie, nu am folosit termenul de libido "normal". Ci doar scazut, mediu sau mare. Pentru ca asa stau de fapt lucrurile.

Mergi la inceput