Lipsa apetitului sexual...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

In legatura cu Anticonceptionalele orale, din experienta va spun ca printre alte efecte nedorite (mentionez doar cresterea pilozitatii), duc si la scaderea libidoului.
Faptul ca exista 'studii" si "marturii" ca nu este asa, e o maaare minciuna, pusa la cale de producatorii si distribuitorii de asemenea pastile.
Ganditi-va ca au la baza niste hormoni, sau inhibitori de hormoni... ceva care da peste cap natura. Cum naiba sa nu influenteze piesa de rezistenta in tot procesul de reproducere: libidoul?!

Daca bantuie si pe aici avocati ai AC orale, ii rog sa aiba decenta sa se abtina de la sfaturi 'autorizate' sau 'binevoitoare'.
Luati voi AC pana va ies pe nas si pe gura, dar nu mai spuneti ca nu din cauza lor ajung femeile sa aiba libidou negativ (nu zero).

UC


Buhuuuuu....



Mda, bine ca ne spui din a ta experienta(!?), dar cizeleaza-ti vocabularul .
Nu-s avocatul AC urilor dar nici nu o sa ma abtin de la a-ti comenta spusele , exprimate printr-o maniera badarana. Invoci decenta pentru a convinge(nu vad legatura) dar arunci pietroiu. Ntzzz...

Sigur ca pot exista probleme cu libidoul cand femeia este sub AC. Pot exista la fel de bine si de des cand femeia NU ia AC. Pot exista oricand. La oricine.
Este important sa descoperim cauza problemei si sa o indepartam. Daca cauza o reprezinta AC, renuntam la ele fie de tot, fie cautam alte dozaje hormonale.
Dar despre problemele astea, in detaliu, vorbim cu medicul. Sau psihologul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

eumada controleaza-ti vocabularul. Am sters mesajul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Ai dreptate, Lady, am gresit si imi cer iertare. Limbajul meu lasa (uneori) de dorit

Cu toate acestea imi pastrez aprecierea cu privire la efectele adverse ale AC si voi continua sa le deazavuez (AC orale!)

In acelasi timp consider profund imorala orice interventie in favoarea AC orale, mai ales cand vine din partea unor persoane implicate in productia si distributia (conercializarea) acestora. Este similar cu ce fac producatorii de tigari.

Va doresc o seara placuta si plina de... libidou!

UC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Un Cabotin,
Scuzele iti sunt acceptate.

Inteleg pozitia ta, dar eu cred totusi ca echilibrul e bun in orice situatie. Si in situatia asta echilibrul inseamna sa accepti ca sunt unii(unele) care au argumente valabile pentru sustinerea administrarii AC. Asa cum si tu ai argumentele tale impotriva AC.




Mergi la inceput