Micsorare pensie alimentara

Micsorare pensie alimentara | Autor: Briantis

Link direct la acest mesaj

Am fost anuntata ieri ca voi primi citatie pt ca fostul sot a cerut micsorarea pensiei alimentare pt copilul nostru , intrucat acum mai are un copil .

Din ce am citit eu se iau in consideratie veniturile lui pe ultimele 6 luni , lucru care ma nemultumeste intrucat el a fost in concediu de crestere a copilului cu 85 sau 75 % din salariu ( nu stiu exact care din cele 2 procente ) si a revenit la munca doar de aproape 4 luni .In plus copilul nostru are si niste probleme de sanatate , iar cheltuielile legate de acestea le suport doar eu .
As vrea doar ca sa se calculeze functie de vemiturile lui reale , de acum , nu functie de CIC .
Care este procedura ?Ce acte trebuie sa am la mine ? Imi trebuie avocat sau nu ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu depinde de tine. Tu poti sa ceri insa instanta va decide in functie de dispozitiile legii.
Motivul invocat de el este perfect legal si va duce la recalcularea pensiei deoarece are doi copii si ambii copii au aceleasi drepturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna!

Este adevarat faptul ca instanta tine cont de veniturile tatalui si de faptul ca acesta are acum 2 copii in intretinere, insa tu iti poti face apararea, pentru a obtine un venit cat mai mare posibil, depunand la dosar inscrisuri din care sa rezulte nevoile copilului tau, sumele de bani care ii sunt necesare. Instanta tine cont la stabilirea pensiei si de nevoile copilului. Poti invoca in intampinare faptul ca fostul sot s-a aflat in concediu ingrijire copil indicand perioada care te intereseaza, solicitand ca instanta sa solicite relatii, care sa clarifice acest aspect. de la locul de munca.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Conform legii tine cont de veniturile stabile realizate de tatal copiilor si demonstrate precum si de numarul de copii aflati in intretinere acestuia nu de ce ne dorim noi sau de nevoile copilului. Nu exista asa ceva in lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Multumesc pentru raspunsuri .

Marius , sunt de acord ca motivul invocat e legal , insa nu stiu daca e corect sa se calculeze dupa veniturile din CIC , cand el are alte venituri in prezent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptul si poti sa soliciti actualizarea documentelor depuse conform veniturilor realizate de platitor la zi invocand exact diferenta bazei de calcul. Instanta va accepta cererea si va solicita in mod sigur administrarea de documente actualizate la zi la urmatoarea infatisare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

veniturile realizate pe hartie se iau in calcul, indiferent ca a fost in CIC sau in alta situatie.
sunt unii care poate castiga 1000 euro pe luna, daca pe cartea de munca au salariul minim pe economie, nu prea ai ce sa-i faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

In lege se prevede o fractie din venituri pana la care instanta poate sa acorde pensie alimentara.
De ex., daca legea spune pana la 1/3...nu inseamna ca instanta este obligata sa acorde 1/3 din venit.
De aceea este important sa invederezi instantei nevoile copilului, pentru o corecta individualizare.
Eu am avut o clienta careia la fond i s-a stabilit pensie pt copil 350 lei, caci atat a apreciat judecatoarea ca este suficient, iar in urma promovarii caii de atac a obtinut 800 lei. Ambele sume se incadrau in aceeasi fractie legala.
De unde diferenta, atunci, Marius?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Daca instanta nu va tine cont de situatia speciala cu veniturile din CIM, sfatul meu e sa astepti sa treaca cel putin 6 luni de cand a revenit din CIM, in situatia in care vei avea o hotararea definitiva cu privire la pensia micsorata, apoi sa introduci tu cerere de majorare. Nu platesti taxa de timbru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect - m-am referit la afirmatiile conform carora poti sa ceri in functie de ce nevoi are copilul si o sa primesti banii pe acest considerent. Poti sa ceri ce vrei, de primit insa primesti doar ce prevede legea (acel nu mai mult de...) orice ai spune tu sau altii adica acel nu mai mult de ... la asta m-am referit.
Oricum din ceea ce am citit e clar ca va avea loc o recalculare data fiind situatia existentei a doi copii minori in intretinere desigur ajustat (daca se administreaza documentele corespunzatoare) cu valoarea veniturilor realizate "la zi".
Nu este exclus sa fie si alte discutii(dovezi administrate de parintele platitor (tatal)) care sa duca la decizii de diminuare a valorii pensiei de intretinere... orice este posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma gandeam citind daca totusi nu ar fi mai simplu(timp,bani) prin mediator. Nu stiu natura relatiilor dintre voi dar deja sunt multe dosare(si/sau actiuni) care se inchid rapid si eficient prin mediere. E doar o idee.

Mergi la inceput