Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Camady, eu la 17 ani aveam 3 prieteni si ma intalneam cu ei pe rand sa nu se intalneasca , imi stergeam oja de cinci ori pe zi ca nu imi placea culoarea si mergeam la discoteca. Nu avema gand de maritis. Alte prostii faceam eu, nu faceam copii si nu jigneam pe toata lumea.Iar asta cu "a pierdut pe mama cand avea nevoie de ea" ,ea a speculat-o foarte bine. La scoala cand nu invata baga repede un motiv " stiiiiti,ieri a fost 11 , mama a murit pe 11 si am fost nostalgica,si nu am putut sa invat",la fel facea si cu zilele de marti, si mai baga si o lacrima . Femeii care este cu tata ii spunea "mamitzo" ,la fel ca si fata si baiatul ei,dar numai cand erau ei intre ei,cand veneam noi nu ii spunea in nici un fel,sau doar cu noi o numea nu tocmai respectabil . Eu credeam ca o uraste,de fapt ea voia sa se dea bine pe langa toata lumea.Nu ma deranja ca ii spunea asa,putea sa ii spuna in ce fel voia, dar sa nu se ascunda. Eu chiar m-am bucurat cand am inteles ca de fapt ele se intelegeau, pentru ca stateau in aceeasi casa si e tare greu sa fie tensiune. Ei ii place sa teatralizeze totul , sa i se planga de mila, practic cerseste mila pe unde se duce , numai sa aiba de castigat. Si nu are,pentru ca asa se indeparteaza toti de ea . Eu mai am rabdare ,dar uite asa ma da peste cap de nu mai stiu nici eu ce idee am avut la inceput .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


http://ligiapop.com/2006/03/27/12-migdale-zilnic-scad-colesterolul-din-sange/

Lali, adolescenta... o sa treaca.. cred :D. Vb cu ea si fii ferma in ce spui ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

lali, are doar 17 ani, a unui un copil practic, combinati cu hormonii de sarcina .... rabdare multa iti trebuie. si nici un fel de decizii definitive. calm si ferm ii spui de n ori ce ai de spus. nu te astepta insa sa faca mai mult de 20%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare!
Am reaparut si eu. Am fost in Romania, a fost bine, m-am saturat si de zapada , caci aici unde stam, chiar de sunt munti, nu e prea multa, o curata astia inca din timpul ninsorii. Copiii s-au comportat bine pe drum, Theo mai plangea sa il tin de manuta, si am stat chircita pe o parte o buna parte a drumului, ca sa il tin de manuta si sa il mangai. Sora-sa l-a distrat pe drum, se jucau, faceau cucu-bau, isi mai pasau unul altuia mancare, apa, au stat singuri in spate. La intoarcere a fost mai usor, caci Theo era deja obisnuit sa stea cu orele in scaunul auto.

Despre fortat/nefortat, eu chiar am vazut mamici care si-au fortat copiii sa faca anumite chestii , pe principiul "Poate ala, trebuie sa poti si tu". Nu spun despre mamicile de aici, ci de prin cunostinte.

Apa cere si al meu cupil, dar e vorba de cana cu apa , toata ziua o cere by default, zice "ap!ap!", e tare comic.
Nu are prea multe cuvinte in vocabular, dar are el timp sa persevereze . Are in schimb o maaaare iubire: scarile. De-acum le urca si coboara singur. Pana acum doar le urca si nu indraznea sa le coboare, dar de 2 sapt le si coboara, in 4 labe.

In alta ordine de idei, voi ce mai gatiti, pt pitici si nu numai? Nu mai am idei noi, ma invart intre aceleasi mancaruri.
Meniul nostru azi:
MD hummus, paine cu unt de capra
P ciorba de iepure
C paste cu sos de rosii

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Iris un verisor de-al meu are depigmentari ,dar la inchieturi ,genunchi ,in jurul gurii stiu ca sunt ereditare ,o generatie da,o generatie nu ,el nu are ce sa-i mai faca ,mergi totusi la un dermato s-o vada pe fata poate e vreo lipsa de calciu

Lali se pare ca sunt la polul opus deoarece nu am vazut rezultate in ceea ce ma priveste pe mine ,m-am chinuit groaznic in sarcina cu insomnia ,plangeam ca nu puteam sa dorm si homeopatia n-a avut nici un rezultat.La fel cu maselutele Nourei ,avea febra 39.8 ,dureri ingrozitoare si cu un produs homeopat fff scump si luat de la farmacie tot n-a ajutat-o ,parca era apa de ploaie
Si ...sa sar de la subiect ca ma "ienervez" cred ca ar trebui sa ai o discutie face to face cu surioara ta si de ajutor sigur are nevoie ,cu ocazia asta nu mai ies vorbe pe la spate sau neintelegeri .





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

mmmm inutza. ce bun bun meniu acolo.

eu n-am vazut iepure pe aici.
decat viu :D



noi am avut in meniu supa crema de legume si spanac cu lapte si cu omleta la cuptor.
la noi se repeta treaba dupa cum observati :D

maine o sa aiba friptura de curcan la cuptor cu cartofi copti si supa de legume.

eu azi am avut niste draci la servici. m-a enervat unu rau de tot.


lalli, e mica, iart-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LALI...micuta surioara..imatura, dar cred ca merita o “bataita“ din cand in cand. Sunt sigura ca ii vrei binele
Noi am fost in vizita. Ne-am jucat cu verisoarele. Acum ne chinuim sa facem nani... Un pitic rupt de oboseala. Fu‘ ziua lunga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Cafea???????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata Klau mi-ai luat-o inainte cu cafeaua . Am baut una mare la prima ora insa mai merge un ceai

Lali adolescentii din ziua de astazi cred ca pot lua viata in mainile lor de la o varsta frageda iar mai tarziu regreta. Nu crea o ruptura intre voi la nervi pentru ca sigur are nevoie de tine.Nu cred ca e copil care sa nu speculeze la orice varsta... Ai rabdare, asa cum spun si fetele desi stiu ca e greu

Inutsa ce meniu interesant. Noi nu mancam iepure insa cred ca e bun.
In week-end am avut la meniu, ciorba de pasare de curte ( refuzata categoric), crema de legume ( refuzata), pilaf cu pui, omleta cu cascaval, guacamole ( a luat 2-3 linguri), branza ricotta cu iaurt, varza dulce calita, fructe intre mese, biscuiti....
Apropo, mai nou ma controleaza in geanta de cate ori vin acasa de la munca si musai trebuie sa am ceva acolo ca altfel apar proteste, desi nu mananca nimic din ce-i aduc, poate fi si o jucarie ca nu se supara. Suntem pe calea cea buna

Camady tu esti invidioasa pe cele ai caror copii dorm in patutul lor in camera lor iar eu am inceput sa fiu invidioasa pe celor ai caror copii dorm bine noaptea indiferent unde si cum . La acest capitol pot spune ca vineri si sambata s-a trezit din jumatate in jumatate de ora iar eu am stat in picioare langa patutul lui sa-l legan ca sa doarma totusi.... asa ca ce sa mai spun.... Noaptea trecuta nu stiu cum a dormit ca am lasat-o pe mama sa stea cu elca sa nu vin astazi la munca varza mai ales ca am o zi grea.

Referitor la produse homeopate sau naturiste eu sunt dispusa sa incerc ori in viata atata timp cat exista o sansa sa rezolv anumite probleme fara sa apelez la medicamente

Va pup si sa aveti o saptamana usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata !

Vai ce dor mi-a fost de voi ! Am trimis si pe yahoo group mesaje dar nu prea ati fost pe faza .

Fetelor merci pentru sprijin , sora mea o fi adolescenta dar odata ce a ales sa isi intemeieze o familie de la varsta asta sa puna mana sa se comporte ca atare . Mai stiu multe persoane care au facut copii de cum le-a data parul prin anumite zone ,dar s-au maturizat brusc in timpul sarcinii. Ea parca tot n urealizeaza nimic ,si a gasit in sarcina inca un subiect de provocat mila . Daca nu era sora-mea spun sincer ca rupeam orice legatura. Acum i-am pregatit cateva lucruri pentru nastere si dupa ,ca nu pot altfel . Ea toate "le stie" dar nu are nimic pregatit bine .
Nu mai am ce argumeste sa ii dau, nu mai stiu cum sa o iau si ce sa ii spun. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca minte cu nerusinare si asta m-a scos intotdeauna din sarite. ASta nu accept,indiferent ca e adolescenta,copila sau om matur!


Alayna,nu a fost remediul potrivit, nu neaparat scump/ieftin fac diferenta .

May,normal ca o iert , ma da peste cap doar fiecare discutie cu ea, dar suparata nu pot fi pe ea. Pana si fazele cu minciunile ma dezamagesc, ma fac sa cred ca nu se va schimba niciodata,si eventual daca as rupe legaturile pentru o perioada as face asta numai ca sa am liniste,sa nu ma mai doara,nicidecum ca as fi suparata pe ea . Adica din egoism .
De ce te-ai enervat la serviciu? Imi place tare ce gatesti tu ,asa imi mai diversific si eu meniul . O sa fac supa crema de legume ca nu am facut de ceva timp.


Noi aseara am facut peste la cuptor, macrou , am mancat cu mujdei si mamalicuta . Teodora a mancat peste cu iaurt si mamaliguta , iar PAul tot ce a prins . Pentru azi am facut pastai galbene si verzi cu cocos de tara ,cocos din care am facut si bors cu taitei de casa acum doua zile .


Dar mai bine sa ne inveselim ca e luni,si nu vreau sa inceapa nasol saptamana! Asa ca va las cafele ,ceai si prajituri :



Mergi la inceput