Homeland si eclere in pielea goala

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce frumos Carmen, ai un buchet de si multi sa ii dai Alexiei. Sa ne tii la curent cum evolueaza cu a doua fetita.

Multumesc, am sa intru sa intreb cand devine hotararea definitiva. Deocamdata o discutam, o invartim pe toate partile. Noi de fapt am mai vrea un copil al nostru, dar ne e ca suntem prea batrani, mai ales eu...adica mie mi-e frica de o noua sarcina, nastere...desi a fost Ok la primele doua dar eram tanara...inca suntem la stadiul de tatonare, mai avem inca 6 luni in fata pana termin scoala si daca am noroc de un job ne hotaram daca facem unul al nostru sau adoptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Chuny multumesc, am inteles. E foarte interesant cum Franta e atat de ramasa in urma cu integrarea copiilor cu probleme si diagnosticarea lor. Am citit despre asta si stiu putin din ce spui...cred insa ca realitatea e mult mai cumplita. Felicitari pentru ca ti-ai ales asa o meserie. Mai ai si tu putin, nu? Spuneai ca trebuie sa te apuci de lucrarea de diploma...

Da, chestia cu bolile cromozomiale o studiem acum in laborator. Adica izolam cromozomi sa ii putem studia la microscop, sa vedem daca sunt sanatosi sau nu. Daca eram mai tanara, ma indreptam catre genetica e clar. Asa o sa ramana ceva invatat la scoala si pe care sigur am sa il uit...

Tineti pumnii sa fi crescut limfocitele T de vineri pana azi in incubator .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

E naspa sistemul, da, dar mai e si cum iti e norocul. Ce sa zic... Trebuie sa vrei foarte tare, sa te tina nervii si rabdarile. Poti sa adopti foarte repede sau sa dureze ani.

Multumesc de flori. Dau si eu un buchetel.
Cu surioara inca nu avem nici o veste. Abia de la sfarsitul lui decembrie avem iarasi atestat. Deocamdata asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor intreb aici, ca e prima data cand ma confrunt cu asa ceva si am nevoie de pareri...ma gandesc sa deschid subiect separat dar mai intai intreb aici.

Sunt in situatia de a-mi depune primul CV suedez. Aplic pentru un job in meseria mea noua, pentru care invat inca. Eu mi-am facut initial CV-ul numai cu ce am lucrat aici in laborator, cati ani, ce am lucrat etc. Ma gandeam ca anii din Ro nu sunt relevanti. Sotul zice ca sunt, sa ii pun si pe ei...am lucrat 13 ani ca inginera in trei domenii diferite, fara nicio relevanta pentru munca actuala, decat ca o vreme am condus o echipa de oameni . Voi ce parere aveti? Cum sa scriu CV-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu as zice sa pui si perioada muncita in Romania, chiar daca este pe alt profil. Pana la urma se va vedea ca nu ai taiat frunza la caini si nu ai ajuns in Suedia si primul tau job a fost la ei.
Nu are cum sa se vada altceva decat ca esti o persoana capabila, muncitoare si angajata.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Carmen!

Angajatorul ma cunoaste, e singurul loc unde am lucrat in Suedia . Lucrez din 2009 acolo fiecare vara si am lucrat si inainte si dupa ce am inceput facultatea cateva luni. Sefa insa e una noua, din 2011 si ne-am intersectat mai putin, nici nu stiu daca stie ca eu am si pregatire de inginer. E bine sa afle .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tocmai am citit ca in comuna noastra (acasa adica) e nevoie de familii in care sa fie plasati copii veniti din alte tari, fara parinti. Pacat ca nu sunt acasa, e un curs despre asta poimanine...as fi fost curioasa cum e sa iei un astfel de copil si sa il tii la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

Apropo de down under, daca va intilniti cu cartea cu acelasi nume de Bill Bryson n-o lasati sa scape, e cartea mea favorita de Bryson si am ris in hohote . ( eu nu prea rid de una singura cind citesc, mai schitez uneori un zimbet )


Eu am ascultat audiobookul, e disponibil aici: http://scottmcgee.org/Audiobooks/Bryson-Bill/Down%20Under/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Mihaela, eu mi-am pus si cei 15 ani din Ro pe resume, ca aici nu exista CV, dar erau in acelasi domeniu. Nu prea ii intereseaza, ca ei cred ca au inventat roata si in alte parti nu se intampla nimic din ceea ce fac ei dar conteaza ideea ca ai lucrat niste ani, ca ai avut responsabilitati, ceva de genul asta.

carmencat, nici eu nu am stiut de Alexia. Sper sa i se implineasca visul cu surioara cat mai curand.

Chuny, chiar vroiam si eu sa te intreb ce faci. Tot citesc pe forumul Wrong Planet despre situatia din Franta. Sunt foarte multe subiecte deschise pe tema asta si multa revolta.

olympia si mianna, multumesc de aprecieri la adresa copiilor. Partea amuzanta e ca Ioana are gropita in barba de la varicela ( pe vremea ei nu se facea vaccinul) pe cand The Fluffy One cum ii zice Ioana, are gropita naturala asa ca toata lumea asuma ca si a ei e din nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Mariavi, absolut toate raspunsurile au fost pro completarea CV-ului cu toata experienta, asa ca ii dau bataie :).
Am vazut si eu copiii, sunt frumosi foc! Scuze ca nu am zis nimic, mi-a scapat.

Mergi la inceput