Homeland si eclere in pielea goala

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

'Neata si de la mine - inca frig la noi si azi se anunta zapada. Oricum, azi lucrez "local" adica nu m-am mai transportat in Manhattan si lucrez la biroul local (la 15 min cu masina). Mi-am dus pruncii cu masina la scoala (asta ma costa o cafea la Starbuck in drum sa il duc pe Nick si un bagel si ceai la alt local in drum sa il duc pe Alex - normal, ei merg in directii opuse casei noastre).

Trag tare si eu dintr-un ceai fierbinte!

De gatit, eu m-am dat tare in partea asiatica in ultimul timp. Copiilor le place sa schimb mereu meniul si o cotesc ba catre chinezesc, mult spre japonez cu mici deviatiuni catre indieni. Buncataria vietnameza inca imi scapa.

In weekendul trecut (cind am avut si musafiri) am facut cam asa : black cod cu miso si sake, sushi (am facut cu tuna si cu salmon si citeva variatiuni - cu ardei iute, cu castravete, cu morcov, cu avocado, cu chili mayo), midii cu lapte de cocos, thai basil si lemongrass si niste chiftelute cu ceapa verde si fish sauce.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nelia, vroiam sa iti spun ca ai o rabdare de FIER...jos palaria!

Mianna, calatorii placute...sper totusi sa mai intri aici sa ne tii la curent cu saunele. Se zvonea si la noi ca miine ne-am duce la spa in grup de fete) dar inca este "up in the air".

Carmentcat, cum vrei friptura de vita? la cuptor? ce fel de vita? Ca rascolesc retelele mele.

Mihaela, mai ai putin, putin!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

de scapat de mine n-o sa scapati, ca mai nou topicul asta il deschid dimineata inainte de emailul de serviciu

doar ca n-o sa am timp de povesti toata ziua, si de bantuit prin restul forumului.

azi n-am chef de nimic - am updatat doar cateva tabele, si-acum ma apuc de un raport, sa nu zic ca n-am facut chiar nimica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La cuptor as prefera vita aia. Habar nu am ce fel e. Cumparata de la Carrefour.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


neata buna de la mine,

sunt ochi si urechi la retetele de vita, recunosc ca cu exceptia snitelelor si a unei fripturi cu sos de vin si dafin dar care nu-i place barbatului, habar sa fac friptura de vita, adica nu iese niciodata foarte comestibila.

oare bird ce mai face, n-a aparut demult; am ramas cu gindul la operatiile alea...

Nelia, tot vroiam sa te intreb daca voi la munca nu faceti traforaj, pictura pe lemn, cu oamenii ( cautai idei, daca-mi amintesc bine); intreb pentru ca ma gindeam la placute la usa la intrare (o sa caut poze, am avut la prima casa una facuta manual de cineva, foarte faina) casutele pentru pasari, si la multitudinea de parcuri din Montréal (si ca asta-i printre cele mai dragi proiecte a'lui fiu'meu din primara, casuta pentru pasari din curte)

mai vin...pfui ce scurte-s pauzele astea :((


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Noi sintem acasa... adica eu si fetele. Ca barbatii sint la munca. Avem competitii cum am spus si dimineata m-a lovit asa, ceva, in cap... o revelatie! Ce ar fi daca nu dau fetele astazi testarile din fiecare vineri si stam acasa. Nu de alta, dar afara e un ger din ala de -20, cu vint, feels like... nu vreau sa stiu. Si tinind cont de dupa-amiaza solicitanta, vom pleca direct de acasa spre patinoar, care e la vreo ora si ceva de casa, cu mijloacele de transport in comun.

Asa ca, ne-am trezit cind am vrut, am baut ceai cu piine prajita, unt si brinza (copilarie), acum imi beau cafeaua, ma uit pentru ceva de mincare pentru prinz, pachet cu noi si seara... si pe la 12 decolam. Asa imi place la aceste competitii, un adevarat spectacol, de fetite si baietei, rochite frumoase, coafuri si freze chic... muzica, dans, gheata. Mie gheata si zgomotul patinelor pe ea imi dau pofta de viata si asa, o energie sanatoasa in vene.

Mi-a venit asa o pofta de cafeala ibric, probabll de la ceai si piine prajita mi se trage, mi-a adus aminte de tinerete (prima, da?), de apartament plin de prieteni, de munte, de mirosul din cabanele de munte cind coboram amortiti dupa somnul pe priciurile de lemn... mirosea a ceai de menta si a piine prajita si cafeaua la ibric era singurul remediu pentru a ne pune pe picioare si a ne deschide ochii. Va las si voua, e facuta cu empatie, sa stiti!

Si ss face un chec sau niste muffins, sa vad daca am tot ce-mi trebuie... dar poate n-am, si-mi trece, ma linistesc.

V-am spus ca e ger, nu? A deschis Agata usa de la balcon sa intre motanul ala mare si am zis ca mor in cele citeva secunde. Nu-l inteleg, frate, pe acest motan. Unde iese, ce face pe gerul asta. A iesit la 5, dupa ce a trezit toata casa cu miorlaturile lui.. si s-a intors la 10. 5 ore la -27 sau cite s-or simti afara?! Brrr! Are el blana, dar orisicit...

Si cu astea fiind zise, ma duc in bucatarie... sper sa nu vad patul inainte.

Dar va las ce ascultam acum, tot la vara si la fire mi-e gindul, nu ma intrebati de ce...

Va pun si doua poze neclare, ca sint fotografiate dupa unele clare cu un aparat uitat de lume... ale romancutelor mele. Sint pozele de la scoala de anul asta. Si am pus si doua poze cu motanii si cu cei mici pe care i-am avut si au plecat. Cel cu statul in ger e cel gri si mare si plictisit nevoie mare... Mai pun una mai jos cu cel bej, cind era mai micut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Si ceva idei de citit? Sau filme sau ceva, orice pe we?


idei de citit, deci carti? io-ti spun ce-am citit in ultima vreme, dar daca nu le ai, tot degeaba (sau ne-ntalnim si ti le dau? )

cele mai recente-s "Prep" si "Sotia presedintelui" de Curtis Sittenfeld. iar acum citesc "Cel care ma asteapta" de Parinoush Saniee - imi plac mult cartile care descriu viata femeilor in lumea musulmana (asta se petrece in Iran).

de filme n-am ce zice, ca-s in faza acuta de seriale, pe care le-am tot pomenit pe-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Friptura la cuptor asa face-o cam asa (la noi are succes):

Bucata de friptura la temperatura camerei (deci nu scoasa direct din frigider), bine uscata cu un servet de hirtie si data bine-bine cu sare si piper, o prajesti in puuuuutin ulei pe toate partile (doar cit sa prinda culoare). Operatiunea o faci intr-o oala care poate merge in cuptor cu capac.

Scoti bucata de carne si in oala arunci 2 cepe taiate marunt, 4-5 morcovi, 1 pastrinac, citiva catei de usturoi pisati, o lingurita de ginger maruntit. Cind e ceapa translucida, arunci piper, scortisoara, cumin, seminte de fenicul, coriandru pisat, niste boia si 2 cutii de naut. Pui carnea la loc in oala si acoperi ori cu apa ori cu supa (mai gustos cu supa), pui capacul si o dai la cuptor (foc mediu) vreo 2 ore.

O servesti ori cu piure, ori cu cartofi natur, ori cous cous...ce vrei tu.

Mie im iplace sa variez ce leguma mai bag pe acolo - mai arunc un praz daca am, ba cartof, niste caise uscate merg tare bine (sau stafide).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

Nelia, tot vroiam sa te intreb daca voi la munca nu faceti traforaj, pictura pe lemn, cu oamenii ( cautai idei, daca-mi amintesc bine); intreb pentru ca ma gindeam la placute la usa la intrare (o sa caut poze, am avut la prima casa una facuta manual de cineva, foarte faina) casutele pentru pasari, si la multitudinea de parcuri din Montréal (si ca asta-i printre cele mai dragi proiecte a'lui fiu'meu din primara, casuta pentru pasari din curte)



Ba da! Mie mi-a placut atit de mult traforajul la scoala, ca am fugit la baieti de la cusut si impletit si alte altea, la care sint cu doua miini stingi. Insa nu am inceput inca, nu ma voi ocupa eu, ca nu mai am timp, ci o alta colega. Dar ideea a fost a mea si a unei alte colege, pentru ca am vazut ca atunci cind nu stiu ce sa faca cu miinile, imita gesturile de prelucrat lemnul... adica asta mi-au sugerat mie. Freaca marginea biroului ca si cum ar taia cu bomfaierul de exemplu... Incep de saptamina viitoare un atelier de decoratiuni si vor face niste sevalete cu poza lor de pus pe usa, suporturi pentru pixuri si creioane, rame la tablouri, cutie pentru sugestii... Sint foarte incintata si ei la fel, sper sa se inscrie.

Se pare ca nu prea vrea sa ataseze pozele mai sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Se pare ca nu prea vrea sa ataseze pozele mai sus...




ba le-a atasat. adica nu stiu daca intentionai sa pui mai multe, eu vad 3 cu fete frumoase si 2 cu pisiiiici

frumoase romancute ai!!!! cat de bine le sta imbracate asa!

da' cu pisoii mici ma omori, zau. din cand in cand imi mai doresc unul mic, dar mi-am impus limita la doua (adica astea doua, pentru cine nu mi le stie de pe FB).

Mergi la inceput