Marea Neagra la sfirsit de august

Marea Neagra la sfirsit de august | Autor: nemo

Link direct la acest mesaj

Anul asta nu pot merge la mare decit in ultima decada a lui august si ma intreb daca la noi sau in Bulgaria e rezonabil sa sper ca apa si aerul sa fie suficient de calde pentru balaceala in mare. Nu am mai fost de multa vreme atit de tirziu.

Imi amintesc ca in 2000 au fost calduri turbate (40 grade) pina pe 22 sau 23 august, dar pe 26 august era deja rece pe litoral. Sigur, imi dau seama ca fiecare an e diferit, dar incerc sa evaluez probabilistic.

Probabil solutia ideala ar fi sa merg la Mediterana, dar costa mai scump. Cred ca la Mediterana sfirsitul de august e inca garantat sa aiba vreme buna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Noi am fost mereu dupa 23 august in ultimii patru ani, 3 ani la rand in Bulgaria si o data la noi si vremea a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Desi io-s de aici, de pe malul garlei, daca as alege o perioada de concediu la mare as opta fie pt 15-30 iunie, fie pt 20-30 august. Astea-s pt mine perioadele ideale, dar in august sigur apa e super calda, zilele cu soare fain, fara sa mai arda nebun toata ziua, noaptea poti respira, chiar poti pune un blazer usor sau o esarfa pe umeri, e minunat.
Intre 10 iulie si 20 august e infern! chiar si noaptea curg apele pe tine, mie imi vine sa fug de-acasa... (desi avem si aer conditionat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ahhhh cel mai frumos e la mare la sfirsitul lui august.
Chiar si primele zile din septembrie.
Soarele numai bun, placut, marea calda, deobicei sint valuri ...
Ca aici sau la bulgari eu zic ca e acelasi lucru.

Anul asta si noi plecam pe 26 aug.

Multe hoteluri chiar scad preturile dupa 22-23 august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ai sanse mari sa fie ok, insa nu-i ca vara (desi tot vara e in calendar). Depinde ce-ti place. Cel mai probabil este sa fie apa calda, insa temperatura nu. Poate ca pentru unii e mai bine asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu doar asa am fost la noi la mare. Nu suport agitatia si manelismul. La sfarsit de august - inceput de septembrie in Sfantu'Gheorghe sau in Sulina e perfect. Tot mare e .
Apa marii f calda. Seara uneori o jachetica. In timpul zilei plaja dar fara calduri ingrozitoare.

Mergi la inceput