Endometrioza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui rxx

Ca sa ma fac inteleasa..4 ani in care nu stia nimeni ce am+2 in care eram ca o minge..facem laparo, facem clasica..Medic care se jura ca scoate tot prin laparo..dar s-ar putea sa raman fara ovare..suna bine nu?sau clasic..sau varinta in care ..asteptam o nastere si la cezariana curatam..dar stai ca nu se recomanda la cezariana decat daca apar complicatii pt ca e f bine vazcularizata zona si riscurile sunt prea mari..si tot asa, ti se pare draga Xdidi ca sunt in pionerat?Medici..cativa:Prof Peltecu, Prof Bratila,Conf Herghelegiu, Dr.Tutunaru, Dr Petcu, Dr Pechi, DR Stoian..fa un calcul


Draga mea,
sa fii optimista e fff bine, dar nu da in ignoranta.
Sunt fete care au istoric de peste 10 ani in endometrioza.
Este o boala incurabila, fie ca vrei sau nu sa crezi tu.
E adevarat ca sarcina aduce un beneficiu, in sensul ca stopeaza de moment evolutia bolii si reechilibreaza sistemul hormonal, dar nu pt mult timp.
Mereu trebuie sa tii sub control aceasta afectiune, prin dieta, tratamente, monitorizari periodice.
Faptul ca nu mai ai chisturi, nu inseamna ca ai inlaturat boala, ci doar efectele ei.
Daca esti medic, cu atat mai mult ar trebui sa stii.
Lasa sa mai treaca 2-3 ani si ne mai scrii atunci despre vindecarea endometriozei.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui rxx

Buna,
Incurabila nu este, cauze idiopatice da...asemanata cu o tumora benigna da, dar incurabila, in nici intr-un caz..
Desi majoritatea medicilor recomanda abordarea laparoscopica pt genul asta de afectiune, tot operatia clasica este calea de electie, de ce?asta pt ca exista mici focare ce pot trece neobservate+aderentele care apar cand boala este mai avansata.Am deschis topicul asta tocmai pt ca am auzit multa lume ca se grabeste sa puna o etichita si e total fals..la fel sunt si f multi medici pt care boala este inca o enigma si atunci transmit si ei la randul lor informatii incerte.
Ca sa raspund la " O sarcina doar stopeaza pt o perioada avansarea bolii", in toata literatura de specialitate scrie ca da, o sarcina opreste evolutia bolii pana la remisia totala, de ce pt ca la un momendat se ajunge la un echilibru hormonal, echilibru care, la un moment dat a fost un factor determinant in aparitia bolii..uneori e f usor sa dam mai departe niste informatii pe care nu le stapanim f bine, doar pt ca asa scrie pe prima pagina a unui forum.Nu vreau sa supar pe nimeni, nu vreau sa dau false sperante dar nici nu vreau sa "tai craca de sub picioare" doar pt ca din nefericire unele tyratamente nu au avut suncces si atunci catalogam drept "incurabil"


Orice varianta de operatie vei alege, tot vor ramane focare endometriozice nedetectate. Sub organe, pe langa, etc.
Pt asta se face tratament ce induce o menopauza chimica, tocmai pt a eradica si acele focare foarte mici.
Tratamentul asta trebuia sa-l faci si tu, ca sa fii sigura ca pt o perioada esti complet curata de endometrioza si ai o sansa pt o sarcina.
Iarta-ma, dar esti complet dezinformata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxx spune:

Buna Xdidi..cred ca nu am fost bine inteleasa si imi pare rau, in niciun caz nu am vrut sa par mai desteapta sau sa dau informatii aiurea
Am vb cu Umbra prin PM si i-am detaliat..a ales atunci sa mearga la medicul recomandat de PK si ea se va opera la TG.Mures,probabil tot clasic sau cel putin de asta a fost intoarsa din drum din Ungaria(era pregatita pt laparo si mediucul a zis ca e destul de extins si necesita op clasica)
Multe fete fug de op clasica , presupune ca si o sarcina va fi urmata de o cezariana(aici apar alte conditii pe care cred ca le stiti)+perioada de refacere mai lunga.Ce incercam eu sa spun e ca uneori daca e in stadiu avansat,mai bine facem clasic pt ca sansele sa reapara sunt net inferioare laparoscopiei.Desi se stie lucrul asta, ginecologii recomanda mai intai laparo cu sau fara menopauza indusa dupa.Nu mai continui ca oricum am fost total gresit inteleasa si nu asta era intentia mea, pentru cele care se confrunta cu boala de o perioada mai mare ca a mea sau au trecut prin mai multe interventii, imi pare rau daca v-am deranjat cu ceva..Xdidi mi-a facut placere sa vorbim, iti raspund cu drag pe PM daca mai ai vreo intrebare sau simti nevoia sa imi mai spui ceva..
Ellyshor..mai citesc si eu,mai citesti si tu si ne mai auzim!
ps:tumora benigna e diferit de tumora maligna(malign=cancer)asta pt ca iarasi s-a inteles gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

rxx ,
sincer daca sunt informatii pretioase as vrea sa le spunem aici pe public si nu pe pm, pentru ca asa am ajuta cat mai multe fete.
deci sa fim bine intelese eu am facut prima data operatie clasica(si am stat in sala aporx 5 ore timp in care doar au curat si cusut, fara stat in preoperator sau postoperator)deci eu zic ca in afara celulelor microscopice am fost detul de curata si apoi 1 an si 3 luni n-am avut ciclu si.......dupa revenirea lui in 5 luni de menstra am ajuns la alta interventie....deci se poate si mai rau , eu dau exemplul meu, asta nu e unu cu happy end....dar sunt fete care au ramas gravi cu chisturi enorme....deci se poate si mai bine ....
asta incercam toate sa-ti spunem ca nici una nu se aseamana cu alta si chiar in cazul fiecareia se intampla lucruri inimaginabile. apropo de asta mie anu trecut mi-a disparut un chist endometriozic de 4 cm , in 2 luni fara nici un tratament....
insa pe mine ma nelamureste o chestie dc nu vrei sa spui cum a decurs operatia ta si ce tratament ai facut dupa si cum ai reusit sa pastrezi starea de sanatate 9 luni dupa interventie??
si inca ceva , daca cineva intra si are habar cu ce se manaca boala asta si a mai citit , a mai consultat niste medici(si nu putini si nu numai din ro) cred ca ar fi constructiv sa ne impartasim ideeile si nu sa le contram...cel putin eu asa functionez.
si subliniez mie endometrioza mi-a luat orice sansa de a face un copil, deci informatiile de care le dau si pe care ti le cer tie nu sunt pt mine personal, eu am depasit momentul.....forumul in care ma voi incadra peste ceva timp nici macar nu apare la sectiunea asta, asa ca tot pentru cele care abia au descoperit boala fac polologhia asta..........si bineinteles o sa mai intru pt prietenele mele dragi de aici cu care am format o legatura fara sa ne fi cunoscut vreo data...
sper sa ma fac inteleasa , o zi buna!

Mergi la inceput