Buna ziua

Buna ziua | Autor: Busiu

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva daca in cazul in care viitoare mamica nu este asigurata medical plateste internarea pe timpul nasterii in cazul in care naste la un spital de stat?A fost cineva in situatia asta?Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu, toate gravidele se considera asigurate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Nu..daca nu esti asigurat ti se face factura la nastere..
Orice persoana care nu este asigurata in sistemul de stat nu beneficiaza de gratuitate.Poti intreba la maternitatea unde urmeaza sa nasti cat costa o anstere daca nu esti asigurata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Eu am fost in situatia asta dar in 2008 cand s-a nascut ultimul copil ,asa voi fi si acum ,si din cate stiu nasterea este gratuita in spitalul de stat.Eu nu am auzit sa-ti faca factura ,posibil la nasterea cezariana .

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Busiu spune:

Am inteles ca te baga prin urgenta.Ca am mai fost internata odata in timpul sarcinii si nu am platit nimic.Oricum nasterea propriu zisa o platesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, nu vreau sa fiu rasista, nu sunt de felul meu, dar spitatlel de stat sunt pline de femei ale rommilor (tiganci) care nasc..ma indoiesc ca are vreuna asigurare si mai ales ca plateste vreuna spitalizarea/nasterea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Asa este Oana Lex..pe de alta parte eu cred ca sunt asigurate pt ca marea majoritate au acea indemnizatie minima.deci fac ele cumva sa aiba..nu toate..iar unele sunt eleve..adica inscrise pe undeva si beneficiza de gratuitate.
chiar as vrea sa stiu si eu raspunsul pt ca am si eu pe cineva in situatia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Imi pare rau sa va contrazic dar in Roomania toate gravidele sunt considerate asigurate si nasterea este gratuita in spitalele de stat. Asta ca sa se evite nasterea acasa sau mai stiu eu pe unde din lipsa banilor.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62839&ARCHIVE=true&nm=Drepturile-gravidei-nesalariate

Daca intra XIO aici va poate lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nsterea este considerata urgenta iar in Romania orice om fara asigurare are dreptul la internare in regim de urgenta pe o perioada de 3 zile.
La gravidele fara asigurare internarile in regim de urgenta sunt evident gratuite, la nastere cred ca e voie 5 zile, nu sunt sigura insa.
Dar toate beneficiaza de gratuitate, dupa cum spunea si Oana sunt extrem de multe femei fara asigurare(la spitalul la care eram majoritatea nu aveau asigurare) care nasc fara s ascoata 1 leu din buzunar.
Deci da, se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Busiu spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Acum ramane doar sa astept venirea pe lume a lui bebe.Inca nu am hotarat cum voi naste dar sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mai, mai. Pai toate gravidele si lehuzele sunt asigurate in Roamania. ar trebui sa stiti asta cele care ati fost gravide. De aceea atunci cand te duceai la medicul de familie si iti dadea trimitere sau reteta erai trecuta gravida, nu angajata sau ce mai erai.
Nu se plateste nasterea in Romania la stat, cel putin oficial.
Eu am nascut in 2011 si am dus doar C.I. ca si act atat, fara adeverinta cu toate ca eram angajata. Nu mi-a mai cerut nimeni nimik.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
35 saptamani+ AMR 5 s

Mergi la inceput