Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Felicitas, exact de asta a fost vorba la curs in seara asta - cum sa te concentrezi pe travaliu, cum sa respiri, cum sa treci prin diferitele faze ale travaliului si cum sa impingi cand esti in ultima faza. Ni s-a spus si cum e cu epidurala, si fara. Mi-e clar ca n-am de unde sa stiu pana in momentul cu pricina, trebuie sa vad atunci cum rezist la durerea respectiva. Am facut si ceva exercitii care ajuta la pozitionarea copilului pt expulzie, si taticii au invatat si ei cum sa faca masaj ca sa ne faca sa trecem mai usor prin contractii. Destul de educativ cursul, chiar daca stiam o gramada de informatii din ce am citit si de la alte mamici.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, esti sigura ca greutatea e acum 873g? Ca daca estimarea e de 3,3-3,6 - ceea ce e foarte bine, ma gandesc ca la 30 de sapt. e ceva mai maricica .
Te-ai fi distrat in seara asta la curs - a fost ceva mai multa agitatie - exercitii, tavaleala pe jos in patru labe, masaj pe spate etc. Dar am priceput ca recuperezi, asa ca o sa vedeti si voi

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna Elena

Multumesc de explicatii...ar fi interesant sa imi incerc si eu toleranta.
Am o curiozitate...stiu ca nu e o regula si la fiecare e diferit, dar nu pot sa nu ma intreb: daca la tine bebitza are aprox 900 gr la 30 sapt si estimarea spune ca va ajunge la 3 kg si.... atunci bebelul meu care la 25 sapt jumate avea aprox 1 kg...la cat va ajunge???

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Bebele meu s-a agitat atat de tare astazi, ca m-am speriat. In plus am tot avut toata ziua contractii nedureroase. Sper sa stea cuminte pana la 37 de sapt macar.
Legat de greutatea bebelusului, fiecare are ritmul lui de crestere. Important este sa fie sanatos si sa nu dea semne de suferinta fetala.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata burticute!
Ramonika nu-ti bate capul, unii copii cresc mai repede in anumite perioade, dupa care cresc mai incet. Tu ce crezi ca bebita m ea cu 2 kg la 30 de saptamani o sa ajunga de 5 kg? Nici vorba. Urmatoarele saptamani nu va mai creste eventual ca si ceilalti copii, ceva mai incet. Eu sper sa nu trecem de 4 kg. Cand trebuie sa iasa afara fiecare suta de grame in plus conteaza, plus daca esti primpara(la prima nastere) si mai tare conteaza. Si mai conteaza si lungimea. Miriam a avut 57 de cm si 3600g. Deci cele 3600 g s-au distribuit pe cei 57 de cm, daca era numai de 52 era mai greu de scos.
Elena ei acuma si eu mi-am propus nastere fara vociferari ca doar sunt "barbata", si asa a fost tot travaliul, insa cand sa iasa capul afara, simteam parca ar fi blocata acolo(era doar o perceptie) si pentru ca nu am fost taiata, a mai zabovit acolo cateva secunde care pareau o vesnicie, atunci am stigat si eu o data la doctor "Domnul doctor nu mai pot", ei si el pshiholog bun ca sa nu ma jigneasca, dar si un pic sa-mi dea nerv a zis "Ei pana acuma ati fost o doamna si acum va faceti tiganca la sfarsit". Ei si m-am inervat o data si-am impins si-o fost afara si gata plangea d-soara Miriam.
Daca eram taiata cred ca nu ar fi fost episodul asta, insa ma bucur pentru ca dupa aia nu a mai trebuit sa stau pe masa sa ma coasa, mi-am alaptat fetita de pe scaun, nu am avut treaba.
Oricum toate trec dupa ce vezi ca bebe e ok si vezi ce minunat este.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele

Cosminuta sarumana de parola

Violeta bine ai venit si iti doaresc o sarcina usoara in continuare.Nu cred ca se simte cineva invadat aicisunteti toate binevenite

Elena felicitari pentru vesti bune de la eco.

Felicitas tu cgiar ai avut noroc ca Miriam a fost lunguta. Mi-ar fi placut si mie sa scap fara taietura dar Robert a avut 48cm si 3200g

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 31+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Am mai pus o pozica cu burtica pe picassa.
Felicitas cand ma uit la amr-ul tau ma ia cu friguri si cu emotii si nu stiu cu ce sa mai zic dar se pare ca odiseea noastra este pe sfarsite si ne vom tine puiutii in brate in curand. Doamne abia astept

Apropo parca Danidani avea programata prima cezariana? Sper sa nu incurc borcanele

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 31+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da Mara asa este, parca asa retineam si eu. Ei si stai ca alea 9 saptamani, pot sa se faca si mai putine. Nu cred sincer ca ajung la 40 de saptamani. I-am spus la a meu ca saptamana asta musai sa gasim patut. Nu vreau sa fiu luata prin surprindere.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Violeta, bine ai venit! Nu esti singura "intarziata" Mai suntem si altele care am intervenit mai tarziu, dar evident nu e nici o problema pt nimeni.


ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

As mai vrea si eu parola de pe Picasa daca ziceti ca s-a schimbat.
Felicitas, si eu sper sa iasa mai iute de 40 de saptamani, nu de alta, dar la ce greutate estimata are, s-ar putea sa fie cam greu.
De ziua mea o sa am fix 38 de saptamani, deci as putea sa ma astept la un cadou minunat la cateva zile dupa...

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput