Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Iulia, imi pare rau sa aud prin ce ai trecut si bafta sa ai o sarcina cat mai usoara!

elenaionascu, imi spui si mie despre ce test e vorba (cel cu carnea) eu iar sunt pe dinafara la subiectele voastre, chiar daca va citesc zilnic

si eu am fost racita acum o saptamana, la mine a functionat cu ceaiuri de fructe cu miere si lamaie si vitamina C de 1000 mg. Mi s-a interzis paracetamol sau tantum verde. Noroc ca nu am prea avut dureri de gat, ci mai mult robinet fara oprire. Dar am scapat in vreo 5 zile.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Roxyaly bine ai venit! Sarcina usoara si nastere la termen!
Felicitari Mara pentru rezultate bune la analize!
Liza asa este daca ar durea doar atat ar fi bine(poate cu epi asa e). Partea super e ca se uita odata bebelu iesit. Fiecare chestie are rolul ei, oricum conteaza mentalul foarte mult, eu in timpul travaliului am mai spus si glume, mai faceam haz pe seama mea, doctorul rezident spunea ca-s cam glumeata pentru pozitia in care ma aflu. Ei i-am zis ce sa fac sa plang, ca atunci ma doare si mai tare. Fiecare isi gaseste un refugiu de la durere, daca te gandesti la ea prea mult te doare si mai tare.
Oricum si la expulzie ai momente de respiro intre conractii, faza buna e ca la fara epidurala simti cand trebuie sa impingi, partea nasoala este ca de obicei la prima nastere mamele nu stiu sa impinga eficient. Atunci cand ai contractie si impingi trebuie sa-ti tii repiratia si sa impingi cat poti de tare, fara strigate, fara alte chestii pentru ca nu impingi eficient.Eu din pacate nu am stiut sa imping asa bine, si a mai trebuit sa imping de doua ori dupa aceea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Revin inca o data cu multumiri pentru gandurile bune! Trecand peste situatia mea un pic mai speciala sau ' particulier' cum imi spun medicii francezi totul merge bine cu mica mea Sarah,chiar nesperat de bine. Trecand peste rezultatul triplului test,risc de trizomie 1/10,trecand peste amniocenteza care a urmat si care pentru mine a fost extrem de dureroasa si al carei rezultat a iesit perfect sunt fericita. Chiar daca imi este frica de problemele mele nu pot s nu ma bucur de fiecare moment din aceasta perioada extrem de speciala. Nu pot sa nu lacrimez cand imi vad minunea la ecograf,minune care se dezvolta perfect normal,asta in ciuda tuturor problemelor mele. Saptamana trecuta la 26 de saptamani avea 970 gr si 35cm.
Iar de vineri vom incepe pregatirea pentru nastere cu o moasa din oras si programarea nasterii am facut-o deja,mi-am rezervat locul. :-)

Va doresc la toate sarcini cat mai usoare si duse la termen cu bine si bebelusi cat mai sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Cosminuta ai PM.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

fetele nu pot sa intru pe picassa......oare de ce?

mami Matei Constantin
bebe Calin 27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buna seara, burticute si buburuze grasunici! Sunt si eu o graviduta de 27 de saptamani, cu o buburuza IOANA-SOFIA, care are ca DPN 20 aprilie 2013. Sper sa nu va suparati pe noi, cele intarziate, ca va invadam spatiul, asa pe final. Vreau sa va asigur ca v-am citit din scoarta-n scoarta, am fost partasa bucuriilor si neplacerilor voastre de fiecare data. Vreau sa va felicit pentru bebelusii nazdravani, sa va doresc incontinuare "crestere frumoasa", sarcina usoara si cat mai multe bucurii.
toate burticutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

hmm, si eu am incercat sa intru pe picassa sa mai pun o pozica si se pare ca nu imi recunoaste ori parola ori username-ul.
Poate o fi o problema de retea...mai incercam si maine


Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 31+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna seara!!!

Da intr-adevar a fost problema cu contul comun.Cineva cu numele claudia vlasin a modificat adresa de mail aferenta contului nostru comun.Nu stiu daca a facut-o intentionat sau in greseala insa ne putea anunta si pe noiAcum am remediat problema,adresa de mai e aceasi insa am schimbat parola asa ca va rog sa o cereti din nou cand aveti nevoi.

Katy ti-am raspuns la PM

tuturor!!!!

Cosmi 28+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Roxi,Mara aveti PM.

Cosmi 28+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Hellooo burtici!

Ne-am intors de la medic si-am vazut pustoaica. All fine, e pe pozitie cu capsorul in jos, mai poate da doar din maini si picioare:) are 873grame la fix 30saptamani, nu stiu cum am inteles eu ca la 28 ar fi avut 973grame...a zis ca daca pastrez acelasi ritm, la nastere va avea undeva intre 3,3- 3,6kg, ceea ce e de bine.

Testul cu carnea e ceva adaptat de mine. Va explic acum. La cursul Lamaze am facut un test sa vedem care ne este toleranta la durere si ne-a dat sa tinem in mana, pentru 1 minut cate un cub de gheata. Dupa 1 minut am dat cubul inapoi si trebuia sa spunem ce am facut sa putem tine cubul in mana si cat de tare ne-a durut pe o scara de la 0 la 10. Ei bine din vreo 10 mamici si vreo 8-9 tatici, majoritatea au spus ca le-a durut asa, de 1, de 0....numai eu cu o alta mamica am zic ca m-a durut de vreo 7 asa, dupa care a mai scazut putin. Asta ar putea indica pe unde ne situam cu toleranta la durere si ce e bine sa facem sa cooperam cu durerea, caci intr-un final e inevitabila si-n plus e si buna, ca ne aduce mai aproape de marele moment. Bun, asta a fost testul. Experienta mea: mi-am dat seama ca prima data am gandit din start ca nu suport gheata ca o sa ma usture, aveam deja prejudecati si ma agitam sa gasesc cea mai buna solutie de a accepta usturimea sau de a o ignora.Sotul meu era f chill, s-a uitat linistit la mine si mi-a zis sa ma relax si nu mai stiu ce si mi-a prins bine, am inceput sa respir mai ok si sa accept durerea...acasa cand am facut testul cu carne in loc de gheata :P nu m-am mai impotrivit durerii, respiram ori normal ori hu-hu, incercam sa gandesc de bine si-am stat 3 minute fara probleme si mai puteam muuult.

la fel cum spunea si felicitas, cred ca e util sa fii cumva focusata pe impins si atentie la ce-ti zic moasele si medicul sa faci, in loc de urlete si consumat energia prin vociferari. Cat despre travaliu, si eu ma imaginez cu haz de mine, insa nu stiu cum va fi :) mi-ar placea sa fiu senina totusi si sa nu ma infurii pe durere:)

Va!

Happy29+ cu o buburuza

Mergi la inceput