Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eva !Eu sunt multumita ca am doua fetite, numa ca parca as mai incerca o data, sa-i fac si la tati o bucurie cu un baietel. Nu ca nu ar fi bucuros de fetite,amandoi stau ca doi motanei lipiti unul de altul, cand vine de la servici si se pupa si se dragalesc, ca eu nici nu imi mai vad rostul pe acolo.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Ce de activitate pe aici...nu am intrat de ieri dupa masa si deja au aparut 7 pagini...pe care le-am citit de la lucru (unde din pacate inca sunt) in cateva reprize asa ca mare lucru nu mai tin minte, oricat as fi vrut.
Eu voi naste cu dr. Bacila, inca nu stiu daca Odobescu sau President (ma tenteaza privatul pt singurul motiv ca nu suport "igiena si curatenia" din spitalele de stat. Nasa gogoshelului a nascut in 2011 la Odobescu-stat- si am fost la ea in vizita, am si asistat la cezariana. Mie imi era scarba de toalete, nu mai vorbesc de proaspetele mamici, care cu cezariana sau nu, erau mult mai predispuse la infectii decat eu)iar financiar diferenta nu e foarte mare. Daca te pui sa calculezi cat dai la unu/altu plus tot ce trebuie sa cumperi pt spital nu ajungi f departe. Si norocul meu e ca si mama si matusa ma sprijina financiar pt privatt, altfel logic nu imi permiteam.
In rest, gogoshelul meu e cam linistit in ultimele 2 zile, incepe sa ma streseze, dar incerc sa ma linistesc (si totusi daca pana maine nu da din picioruse direct la doctor ne oprim). Eu am pus pana acum 7 kg... in 26 saptamani, nu stiu daca e mult sau putin, eu tot mare ma simt...si cand ma gandesc in lunile urmatoare ce va fi...
Ma bucur ca sunteti bine, am si eu o curiozitate...vad ca multe din voi luati Clexane (mi-a explicat mama ca e ceva anticoagulant) eu nu iau nimic, doar Femibion 2 o data la 2 zile (asa a zis dr) dar de o sapt am uitat sa il iau . In rest m-a intrebat daca mi-a dat fier, am zis ca nu, si a zis ok, probabil asteapta rezultatele analizelor din febr (glicemie, urina, etc).
Cultura de col e obligatorie? am vazut ca multe ati scris de ea, eu iar sunt pe langa :D. La minedoar o data mi-a masurat colul, sau asa stiu eu, cand mi-a facut eco intravaginal la 19 sapt deioarece acuzam dureri mari de spate si burta, si atunci a spus ca are 3cm parca si e inchis. In rest...nimic.
Altceva ce sa va mai spun, incep arsurile sa imi depaseasca limita de toleranta... egal ca e vorba de lapte, biscuiti, apa, mancare, orice avem arsuri. In rest astept si numar zielele sa intru in prenatal desi pana in 15 febr mi se pare o eternitate.

Va pup

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La urmatoarea ecografie roaga medicul sa iti masoare rezistentele (IR-urile) pe arterele uterine si pe artera ombilicala si sa iti spuna daca sunt valori bune sau sunt crescute. Daca sunt crescute mergi la hematolog si iti va da Clexane (sunt injectii). Daca sunt bune nu ai de ce sa iti bati capul cu asa ceva.
Cand bebelina mea e prea cumintica ma intind pe partea stanga si ii pun muzica la casti lipite de burtica sau in boxe sa se auda moderat in camera si de obicei in scurt timp incepe sa danseze.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika nu e musai cultura de col. Cel putin doctorul meu nu se baga cum s-ar zice sub fusta gravidelor, numai cand e musai, sau chiar inainte de nastere saptamana38, 39, 40 ca sa vada cat de moale e colul. In rest nimik. De aia imi place la ginecolog in sarcina .
Daca nu ti-a placut ce ai vazut du-te la privat. Eu nu vazusem inainte de a naste maternitatea. Am zis ca daca va fi horror data viitoare ma duc la privat. Ei si a fost bine, conditiile bune. Nu chiar ca la privat, dar aproape, pentru ca spitalul era proaspat renovat, cu baie la fiecare salon, in care se facea curatenie zilnic. Daca vreau mancare de la catering, fac comanda si imi aduce ce vreau eu. Chiar o sa ma gandesc la asta. Ca sa nu-i pun pe ai mei la gatit si sa nu mananc aproape nimik pt.ca aveam emotii si foarte ocupata cu bebelina.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramonika mie imi spunea o prietena ca il mai inghiontea pe bebe cand nu-l simtea.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La mine treaba cu inghiontitul nu functioneaza si pace. Adica fi-mea imi ignora inghiontelile fara nici un stres
Mi-a zis o prietena ca pe o prietena de-a ei o sfatuise medicul sa apese cu toata palma in stanga si apoi cu cealalta palma in dreapta cand nu il simte pe bebe miscand de ceva timp, dar la mine daca vrea sa miste misca, daca nu pot sa apas eu pana la loc comanda ca n-are treaba. Depinde de copil.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Bebele meu e f.energic asa ca ne pregatim de nopti nedormite Probabil de aceea nici nu se ingrasa

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Am incercat si eu aseara sa apas cu palma, degetul dar m-am bagat in seama degeaba. sper ca in weekend sa se schimbe sitatia, de obicei eu lenevesc mai mult si atunci el e mai activ. Am mai auzit de cazuri in care dupa ce nu si-a simtit bebelu cateva zile mamica s-a dus la control...si bebe deja era pe lumea cealalta , fara alte simptome si am cam devenit paranoia. Vreau sa il vad afara, intreg si sanatos si atunci ma linistesc, pentru moment
Deocamdata fac parte din categoria care cand simte o miscare incepe sa ranjeasca si se opreste din orice face Maica-mea zice ca sufar cu capul, dar eu sunt in extaz in momentele alea.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ramona du-te la un eco pt linistea ta.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika nu esti cu capul, esti doar mamica in devenire. Si mamicile sunt in stare de orice pentru puiuti. Asa a patit cumnata mea. Vreo trei zile nu a simtit bebele, era foarte ingrijorata. S-a dus la eco si era totul bine, statea acolo puturosul si nu facea nimik.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput