Buburuze de mart-apr 2013(15)!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

neata! va mai amintiti de noi?eu am intrat in prenatal si ma plictisesc ingrozitor acasa.
am vazut ca bebeii vostri sunt grasunei, a mea avea la 27 de saptamani 900 gr, insa nu ma astept la un monstrulet, sper sa ajunga la 2800 si 45 cm, deoarece am programat cezariana la 38 de saptamani, iar pe tudor l-am nascut la 40 de saptamani cu 2800 si 48 cm. eu fac copii mici mici.
in alta ordine de idei am dat iama in magazine si am cumparat multeeee rochite 0-3 luni e asa dragut sa faci shopping pentru fetite trebuie sa cumpar un sifonier nou pentru mimoza mea pentru inceput, probabil ca la ce apetit am, imi vor trebui vreo 3

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 29 saptamani si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity stiu ca sunt frumoase, dar mai incet pentru ca din alea 0-3 luni, va iesi cat ai clipi.
Si mie imi place mai mult sa cumpar hainite de fetite.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

tiu ca nu fac cele mai bune investitii, dar vreau ca si ea sa fie la fel de rasfatata ca fratele ei.
de la el voi folosi doar body-urile pentru ca am avut de la mothercare, au rezistat foarte bine la spalat si au fost albe, in rest hainute noi pt titita mea fitoasa .
oricum va fi cald si le va purta la plimbare, cu siguranta nici ea nu va vedea plimbari in parc in salopeta.
imi amintesc ca prima iesire in aer liber a lui tudor a fost la cateva zile de la nastere imbracat in blugi,tricou, pulover si pantofiori ,era asa haios, micut, la 2600 ca a scazut in greutate in spital pentru ca eu beam doar compot de pere, iar el avea diaree si in primele 2 saptamni pana ne-am prins de unde se trage diareea, nu mi-a luat in greaute,cat un pisicut era, dar elegant domne.
asa ca Ioana nu poate fi mai prejos, clar sunt mofturile mele, dar asa imi place cand ma rasfat si pe mine.

aura, mami de Tudor, 09.09.2010 si Ioana, 29 saptamani si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, buna dimineata si poftiti va rog la o cafeluta slaba cu mult laptic .

Referitor la celulele stem, soacra mea e medic de medicina interna si ne-a spus ca daca ne decidem sa recoltam celule stem e treaba noastra, dar ea personal nu e pro recoltare. Am citit apoi aici www.printesaurbana.ro/2013/01/prelevarea-de-celule-stem.html" target="_blank">http://www.printesaurbana.ro/2013/01/prelevarea-de-celule-stem.html, am aflat ca CEC-ul in alb pentru situatia in care e nevoie de respectivele celule nu e utilizabil in toate situatiile (am auzit de un caz de copil care a avut nevoie de celulele stem si acel CEC in alb n-a acoperit nimic din costurile exorbitante ale procedurii) si am decis ca nu vom recolta. Probabil la bebe nr 2 vom recolta daca numarul bolilor tratabile cu celule stem va creste, daca in RO va exista o banca de stocare si evident ca metoda de siguranta pentru toti membrii familiei (speram sa existe si compatibilitate atunci), dar acum nu recoltam mai ales ca daca doamne fereste bebe are o boala scrisa in informatia genetica propriile celule nu folosesc la nimic.

In ceea ce priveste greutatea bebelusilor din burtici, eu am gasit greutatile normale (medii) astfel aici www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart:

20 weeks 25.6 cm 300 grams
21 weeks 26.7 cm 360 grams
22 weeks 27.8 cm 430 grams
23 weeks 28.9 cm 501 grams
24 weeks 30 cm 600 grams
25 weeks 34.6 cm 660 grams
26 weeks 35.6 cm 760 grams
27 weeks 36.6 cm 875 grams
28 weeks 37.6 cm 1005 grams
29 weeks 38.6 cm 1153 grams
30 weeks 39.9 cm 1319 grams
31 weeks 41.1 cm 1502 grams
32 weeks 42.4 cm 1702 grams
33 weeks 43.7 cm 1918 grams
34 weeks 45 cm 2146 grams
35 weeks 46.2 cm 2383 grams
36 weeks 47.4 cm 2622 grams
37 weeks 48.6 cm 2859 grams
38 weeks 49.8 cm 3083 grams
39 weeks 50.7 cm 3288 grams
40 weeks 51.2 cm 3462 grams
41 weeks 51.7 cm 3597 grams
42 weeks 51.5 cm 3685 grams

Fiica mea este mai grasuta, la 26 sapt si 2 zile avea 1000 gr, la 28 sapt si 2 zile avea 1321 gr si practic e cu o saptamana mai mare si o saptamana si putin mai grasuta. E normal avand in vedere ca fac Clexane pt ca din ce stiu copilasii nascuti de mamici care au facut Clexane sunt mai mari decat media.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

In ceea ce priveste testul de sange Guthrie pentru depistarea Fenilcetonuria stiu ca la Maternitatea Bucur se face acest test. Prientena mea a nascut acolo si a fost informata ca daca testul iese ok nu va fi contactata insa daca exista probleme va fi contactata de laborator. Pana in ziua de azi nu a sunat-o nimeni si bebe este sanatoasa.
Mai multe info aici:
www.desprecopii.com/info-id-1164-nm-Testul-cu-sange-din-calcaiul-bebelusului.htm" target="_blank">http://www.desprecopii.com/info-id-1164-nm-Testul-cu-sange-din-calcaiul-bebelusului.htm



29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

emilia, nasti la bucur? cu cine? cand ai tu DPN-ul? poate nastem impreuna. la tudor am nascut impreuna cu o prietena, norocul a fost sa ramanem insarcinate in aceeasi zi, eu cu baiat si ea cu fetita, evident, nu ne-a vorbit inainte, mai ales ca ea nu-si dorea inca un copil, dar ne-am luat impreuna o rezerva si a fost foarte tare.


aura, mami lui Tudor 09.09.2010 siIoana 29 saptamani si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da, la Bucur nasc, am DPN pe 9 aprilie si nasc cu Vasilika Gero dar prin cezariana deci ma va programa cu 7-10 zile mai devreme in functie de ce garzi are la spital in perioada respectiva, de cat de mare e bebe s.a.m.d.
Eu sper din suflet sa nasc in primele zile din Aprilie, nu in Martie. Dar depinde de atatea lucruri... bebelina deja e mai mare cu o saptamana (eu azi am teoretic 29 sapt si 2 zile dar bebelina inca de acum 1 sapt avea dimensiunile unui bebe de 29 sapt), fetele se nasc in general mai repede de 40 sapt si in functie de ce garzi va avea medicul si de cum va arata colul meu in perioada aia vom alege data magica. Daca e sa ma intrebi pe mine eu vreau 1-2 aprilie dar din pacate nu prea depinde de mine

Tu cand ai DPN?


29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

eu am DPN 6 aprilie, dar am programare la operatie pe 25 martie, insa asa tare imi doresc sa scap mai repede, daca ar fi dupa mine m-as opera la 37 de saptamani, urasc starea de graviditateeee. stiu ca multe femei considera ca este o perioada speciala din viata lor, mie personal nu-mi place, hormonii mei s-au incalecat pe neuron si acum detin suprematia.
pe mine la urmareste cumnata mea, denise diaconescu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am vazut acum ca ai cezariana programata mai devreme. Deci nu stiu daca ne intalnim pe acolo sau nu. Pentru mine 25 martie ar insemna 38 sapt fara 1 zi deci e posibil si asa... desi eu vreau la 39 sapt.
Pe mine deocamdata in afara de durerile de bazin (de abia stau pe scaun) si de arsurile pe care le simt seara pe gat nu ma deranjeaza nimic, deci as mai putea sa fiu gravida inca vreo 3 ani de acum inainte ca nu m-ar inoportuna prea tare.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Gata...am ajuns la birou...grasanelul meu are 1659 grame, mai mare cu 10 zile (de la 7 zile)...placenta gradul 2...col 3.14 inchis (mai mic decat la Piscot)...pozitie pelviana inca...capul in stanga...curu in dreapta...de aia simt io lovituri razlete pe jos...am vazut o fatuca frumoasa, un nasuc, si doua buzite cu care tot inghitea lichid, un cuculet si 2 bucute, toate la locul lor; din pacate n-am poze dar asta e, el sa fie sanatos! M-am mai linistit putin!

Eu nasc la Filantropia, cezariana, Dr. Hamid, data inca nu o stiu. Dar probabil ca undeva in jurul datei de 25 martie (asta e si termenul ecografic de azi. Termenul dupa UM era 4.04, dar sigur nu-l pup. Emilia de ce nu vrei martie?

Pity esti simpatica cum povestesti. Spor la cumparaturi!

Pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput