apartament obtinut in conditii dubioase

apartament obtinut in conditii dubioase | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

destul de intortocheata povestea, insa as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva.
Ion (sa zicem) nu a avut copii. statea intr-un apartament cu 2 camere cu nevasta (Maria) care avea un copil anterior casniciei cu Ion. la batranete Ion lasa apartamentul unui strain cu conditia sa aiba grija de ei la batranete. din cate am inteles, s-au facut hartii de mana, nu e facut contract de vanzare-cumparare. Ion moare, apoi Maria ajunge la azil (???) iar strainii pun mana pe apartament mai repede decat se astepta cineva (a existat si banuiala ca strainii au facut tot posibilul sa scape de batrani cat mai repede ca sa ia apartamentul).
Ion are 2 nepoti de pe frate care vor sa afle daca se mai poate face ceva cu privire la apartament. lucrurile de mai sus s-au produs acum aprox. 10 ani. nu se mai stie nimic despre cine sta acum in apartament, nu se mai stie nimic despre copilul Mariei, probabil nici el (daca mai traieste, ar avea vreo 70 de ani) nu a facut nimic sa obtina parte din mostenire.

se mai poate face ceva? si daca da, cum trebuie procedat? primul pas care ar fi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CF---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cu hartii "de mana" cam greu sa inscrii un apartament la admin financiara si sa platesti impozit.
Trebuie vazut actul respectiv, daca e de v/c cu orice clauze...e rezolvata problema.
Singurul mod in care ar putea fi atacat un astfel de ctr (dar nu stiu care e termenul in care se poate face axest lucru) este daca Ion era in deplinatatea facultatilor mintale la data incheierii ctr.
Daca avea peste 70 ani nu se putea face ctr respecti fara un certificat medico-legal care sa ateste acest lucru. Dar cum sunt si notari care mai inchid ochii...se poate sa nu existe asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Cu hartii "de mana" cam greu sa inscrii un apartament la admin financiara si sa platesti impozit.
Trebuie vazut actul respectiv, daca e de v/c cu orice clauze...e rezolvata problema.
Singurul mod in care ar putea fi atacat un astfel de ctr (dar nu stiu care e termenul in care se poate face axest lucru) este daca Ion era in deplinatatea facultatilor mintale la data incheierii ctr.
Daca avea peste 70 ani nu se putea face ctr respecti fara un certificat medico-legal care sa ateste acest lucru. Dar cum sunt si notari care mai inchid ochii...se poate sa nu existe asa ceva.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ;


cu atat mai bine, inseamna ca la cf e scris numele Ion, mai ramane rezolvata succesiunea si evacuarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Marius - CF inseamna cartea funciara? numar? ma gandeam ca ne-am putea duce la oficiul de cadastru sa vedem ce s-a intamplat cu apart. insa nu stim pe ce nume e, cel mult am putea afla adresa (stim exact locatia apartamentului). cei de la cadastru pot oferi informatii despre un imobil oricui?

dicirstea - nepotul de pe frate stie ca s-a facut danie (adica un fel de donatie), nu a auzit sa fie facute acte la notar, ci doar de mana. si totusi era dupa anul 2000, adica nu prin 1900 toamna... ulterior poate strainii si-au clarificat problema cu actele, insa cine stie in ce conditii, de asta spun ca s-ar putea ataca problema.
probabil trebuie apelat la un avocat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Extras Carte funciara la zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

bun, am mai cautat pe net, se pare ca daca am adresa, s-ar putea afla si numarul de CF pt. ca noi nu stim nimic decat adresa.
si ce aflu din extrasul de CF? pe numele cui este? nu ma ajuta prea mult. ideea ar fi sa aflu istoricul apartamentului, cine l-a preluat dupa moartea batranilor, cu ce acte etc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Datele sunt private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Datele sunt private.

si atunci nu se poate face nimic???

pe de alta parte am gasit urmatoarele informatii:
"Partea a II-a, referitoare la inscrierile privind dreptul de proprietate, care cuprinde:
a) numele proprietarului;
b) actul sau faptul juridic care constituie titlul dreptului de proprietate, precum si mentionarea inscrisului pe care se intemeiaza acest drept;
c) stramutarile proprietatii;
d) servitutile constituite in folosul imobilului;
e) faptele juridice, drepturile personale sau alte raporturi juridice, precum si actiunile privitoare la proprietate;
f) orice modificari, indreptari sau insemnari ce s-ar face in titlu, in partea I sau a II-a a cartii funciare, cu privire la inscrierile facute."
http://eco-land.ro/ce-informatii-ne-ofera-un-extras-de-carte-funciara-tip-vechi-pe-hartie-si-tip-nou-electronic/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui marius

Datele sunt private.

si atunci nu se poate face nimic???

pe de alta parte am gasit urmatoarele informatii:
"Partea a II-a, referitoare la inscrierile privind dreptul de proprietate, care cuprinde:
a) numele proprietarului;
b) actul sau faptul juridic care constituie titlul dreptului de proprietate, precum si mentionarea inscrisului pe care se intemeiaza acest drept;
c) stramutarile proprietatii;
d) servitutile constituite in folosul imobilului;
e) faptele juridice, drepturile personale sau alte raporturi juridice, precum si actiunile privitoare la proprietate;
f) orice modificari, indreptari sau insemnari ce s-ar face in titlu, in partea I sau a II-a a cartii funciare, cu privire la inscrierile facute."
http://eco-land.ro/ce-informatii-ne-ofera-un-extras-de-carte-funciara-tip-vechi-pe-hartie-si-tip-nou-electronic/



Poate sa scrie si :
"g) numarul de la pantofi;"

Aceste informatii nu sunt publice. Tie ti-ar conveni sa se duca orice hot la Oficiul de cadastru/cartea Funciara si sa afle informatiile astea despre tine si casa ta?
La CF completezi cerere pentrui extras si mentionezi pentru ce iti foloseste.
Adreseaza-te unui notar, poate iti ofera mai mult suport.
Te mai poti duce la adm financiara sa ezi de impozit, numai ca de acum nici acolo nu iti mai da informatiile astea daca nu esti titular. Am vrut eu sa platesc impozitul mamei si nu m-au lasat. Cica sa ina titularul sau sa-mi dea imputernicire. S-au facut atatea magarii ca sufla si-n iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

bun, am mai cautat pe net, se pare ca daca am adresa, s-ar putea afla si numarul de CF pt. ca noi nu stim nimic decat adresa.
si ce aflu din extrasul de CF? pe numele cui este? nu ma ajuta prea mult. ideea ar fi sa aflu istoricul apartamentului, cine l-a preluat dupa moartea batranilor, cu ce acte etc etc.


Pai este esential sa afli pe ce nume e, nu? Ca daca e pe numele lui Ion...faceti succesiune si gata.
Dar daca e pe numele lui asile, inregistrat din >2002 insseamna ca Vasile a avut vre-un fel de act dovedior pentru treaba asta. La adm financiara (ca peste tot de altfel) modificarile se fac numai in baza actului de proprietate.
Asa vezi termenul de presciptie si ce contesti.

Mai concret...
Acum hat ani, am ingrijit o matusa (abandonata de fiul ei) in schimbul apartamentului ei. am facut act de v/c cu renta viagera, am trimis banii prin posta sau am pus-o sa semneze ca i-a primit. Am pastrat chitante la tot ce i-am cumparat, dar si ea pastra evidenta intr-o agenda. Ii scosesem certificat de la IML ca e sanatoasa psihic si ca e vointa ei sa-mi vanda apartamentul.
Fi-su ii inchidea telefonul cand o auzea, nu roia sa stie de ea decat daca moare.
A murit si m-am ocupat de tot ce trebuie.
Vand apartamentul. Dupa catea luni se trezesc noii proprietari cu politia la usa, sa dea detalii despre mine. Primesc invitatie la politie. Baiatul batranei imi facuse un soi de reclamatie...isi exprimase suspiciunea ca as fi omorat-o pe batrana.
Politistul facuse o ancheta printre vecini, aflase cum sta treaba, daaar, pe baiat il interesa de fapt certificatul de deces, ca sa deschida succesiunea si sa-si ia ce mai ramasese.

Stiu ca s-au facut multe magarii cu batranii, dar nu ai de unde sa stii ca strainii astia nu au avut grija de Ion.


Mergi la inceput