Probleme cu tatal

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mie inca mi-e rusine sa povestesc in detaliu, chiar si cu cei apropiati, despre alcoolismul tatalui meu. Mai ales ca o groaza de lume stia de problema si il vazuse in perioada aceea.

Ma bucur ca i s-a fortat mana si a reusit sa renunte la patima asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

alcoolicii nu sunt egoisti, sunt oameni bolnavi.

Aici in Suedia alcoolicii primesc bani de buzunar de la stat (pentru ca nu au casa, nu au serviciu, cei care nu vor sa scape de boala asta) ca sa...bea. Nu stiu exact "mecanismele" statului in ceea ce ii priveste. Stiu insa ca la noi in oras e un grup de alcoolici, mereu stau intr-un loc in oras. Am auzit de la altii ca primesc bani ca sa nu fure si sa nu dea in cap la altii pentru bautura. Statul ii protejeaza si pe ei si pe cei din jur. Exista o casa intretinuta cu o parte de bani de la komuna, alta parte de bani din donatii si voluntariat. Acolo merg femei care gatesc pentru betivi, iar acestia au un pat unde sa doarma, o masa calda , pot face un dus si au haine de schimb (tot din donatii). Asta e categoria de betivi care nu au reusit sa se lase nicicum de baut...bolnavii cronici.


In Olanda li se distribuie droguri dependentilor ca sa nu se apuce sa dea in cap oamenilor pe strada in goana dupa bani... Au dat la tv imagini dintr-un asemenea centru in care drogatii stau la coada ca sa-si ia doza de metamfetamina.
Eu nu vad treaba asta cu ochi buni. Ok, nu ni se mai da in cap pe strada de catre cei ahtiati dupa urmatoarea doza, dar nu cumva se transmite mesajul "e ok sa fii dependent de droguri, nu trebuie decat sa faci putin urat si sarim sa-ti dam doza"...? E ca si cum drogatii sucesc mana la spate societatii / statului si nimeni nu comenteaza ci se supune docil. Metamfetamina aia e un fel e taxa de protectie ca sa nu navaleasca peste mine in casa sa-mi dea in cap...
Asa si in Suedia cu alcoolicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dana,

Eu nu cred ca empatia are o componenta nativa ...adica te nasti cu ea sau nu. Empatia este un sentiment vis-a-vis de o alta persoana, prin urmare il traiesti atunci cand ai disponibilitatea interioara necesara ... de asemenea, ca toate sentimentele, are o componenta temporala. Azi poti empatiza cu cineva, maine aceasta relationare se poate schimba - in bine sau in rau. E perfect natural sa fie asa ...

Si uitarea este un sentiment - reflecta o atitudine vis-a-vis de o persoana sau o activitate deja intamplata. De multe ori "uitarea" are o componenta terapeutica, mai mult sau mai putin de succes, in functie de cat de mare a fost trauma.

Mi-au placut cuvintele lui Aqai

"daca te simti amenintat, te aperi. daca te simti abuzat si constientizezti, incerci sa rupi. daca te simti responsabil si cu suficiente resurse sa ierti, o faci. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si mie mi se pare ciudata solutia propusa de suedezi si olandezi. Adica, dupa ce ti-ai pierdut serviciul din cauza dependentei, asta daca l-ai avut vreodata, familia, dupa ce ai vandut tot ce se putea vinde pentru a cumpara bautura/droguri, hai la noi, ca ti le dam gratuit.

Dar na, poate o fi fost incidenta atacurilor dependentilor prea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

alcoolicii nu sunt egoisti, sunt oameni bolnavi.

Aici in Suedia alcoolicii primesc bani de buzunar de la stat (pentru ca nu au casa, nu au serviciu, cei care nu vor sa scape de boala asta) ca sa...bea. Nu stiu exact "mecanismele" statului in ceea ce ii priveste. Stiu insa ca la noi in oras e un grup de alcoolici, mereu stau intr-un loc in oras. Am auzit de la altii ca primesc bani ca sa nu fure si sa nu dea in cap la altii pentru bautura. Statul ii protejeaza si pe ei si pe cei din jur. Exista o casa intretinuta cu o parte de bani de la komuna, alta parte de bani din donatii si voluntariat. Acolo merg femei care gatesc pentru betivi, iar acestia au un pat unde sa doarma, o masa calda , pot face un dus si au haine de schimb (tot din donatii). Asta e categoria de betivi care nu au reusit sa se lase nicicum de baut...bolnavii cronici.


In Olanda li se distribuie droguri dependentilor ca sa nu se apuce sa dea in cap oamenilor pe strada in goana dupa bani... Au dat la tv imagini dintr-un asemenea centru in care drogatii stau la coada ca sa-si ia doza de metamfetamina.
Eu nu vad treaba asta cu ochi buni. Ok, nu ni se mai da in cap pe strada de catre cei ahtiati dupa urmatoarea doza, dar nu cumva se transmite mesajul "e ok sa fii dependent de droguri, nu trebuie decat sa faci putin urat si sarim sa-ti dam doza"...? E ca si cum drogatii sucesc mana la spate societatii / statului si nimeni nu comenteaza ci se supune docil. Metamfetamina aia e un fel e taxa de protectie ca sa nu navaleasca peste mine in casa sa-mi dea in cap...
Asa si in Suedia cu alcoolicii.


Am vrut sa ma mir si eu de politica asta de incurajare a dependentelor ...chair am vrut sa intreb de droguri, de ce nu se face la fel si cu drogurile ? De ce numai cu metamfetaminele si nu si cu cocaina, heroina ?

Exact cum spui, mi se pare ca semnalele date de stat ar fi de toleranta, acceptare, poate chiar incurajare (?) a unor conditii de parazit social ... si asta pe banii celorlalti, care muncesc si poate reusesc prin munca sa puna pe masa doar o felie de paine mai mult decat un dependent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Dana,

Eu nu cred ca empatia are o componenta nativa ...adica te nasti cu ea sau nu. Empatia este un sentiment vis-a-vis de o alta persoana, prin urmare il traiesti atunci cand ai disponibilitatea interioara necesara ... de asemenea, ca toate sentimentele, are o componenta temporala. Azi poti empatiza cu cineva, maine aceasta relationare se poate schimba - in bine sau in rau. E perfect natural sa fie asa ...

Si uitarea este un sentiment - reflecta o atitudine vis-a-vis de o persoana sau o activitate deja intamplata. De multe ori "uitarea" are o componenta terapeutica, mai mult sau mai putin de succes, in functie de cat de mare a fost trauma.

]


Buflea,perfect de acard cu tine.

Nu intzeleg de ce TREBUIE sa fim epatici DOAR cu copii,copii speciali,copii abuzatzi,in schimb alcoolicii ii trimitem la marginea societazii,nu au dreptul la empatie desi boala lor e tot o boala ,la fel ca toate bolile pamintului,care are cauze si efecte.

Deci ce te faci cu cei empatici sau cei ce-si striga-n gura mare empatia fatza de o anumita categorie,iar altora le trimite suturi in fund pe romaneste.Cum delimitezi empatia asta?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Cum delimitezi empatia asta?

Dana


o ai sau n-o ai. e simplu. nu cred ca poti fi empatic azi si maine invers.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Cum delimitezi empatia asta?

Dana


o ai sau n-o ai. e simplu. nu cred ca poti fi empatic azi si maine invers.



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




Sau...nu potzi fi empatic doar cu o categorie?????

Ori esti empatic cu totzi,ori nu esti cu nimeni!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cum sa nu, Kari ?
Poti fi empatic cu un om pe care il vezi ca isi constientizeaza problema, incearca sa si-o rezolve, poti fi empatic si cu un betiv care macar ii pare rau de raul pe care il aduce in jur.
Nu poti fi empatic insa cu unul ca unchiul meu care considera ca nu face nimic rau si toti din jur exagereaza ...

Dana, un copil cu probleme este in situatia aia involuntar si cere resurse celor dinjur inconstient. Este difdiferenta ...cum de nu o vezi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buflea,eu am intrebat de ce trebuie sa fii empatic cu o anumita categorie(vezi copii speciali)insa nu potzi fi empatic cu un bolnav de alcoolism.

Cam tendentzioasa intrebarea ta,da' eu is fata de gasca si o iau ca atare...o intrebare!

Dana

Mergi la inceput