Probleme cu tatal

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Acum cativa ani ,cand faceam credite,intrebam clientul daca doreste asigurarea pe langa credit! Deci,era la vointa clientului...Daca sunt credite mai vechi si cu asigurarea asta(atunci,era facultativa)era ok..daca,nu,nu...Cred ca abia in ultimii ani 4-5 ani,s-a introdus asigurarea obligatorie cu tot cu credit...Asa ca situatia e confunza. Si aici ma refer la creditele de consum pe produse,ca cele de elctrocasnice,mobila,materiale de constructie ...etc. Problema e alta:cei care intocmesc dosarul de credit au si datoria de a verifica clientul(atat cat se poate)daca e analfabet(am avut cazuri,in care nu am dat credit pt ca solicitantul nu stia sa se semneze,si automat nu putea citi conditiile de creditare pe care trebuia sa le semneze),daca intelege ceea ce-i explici...si asta-i categoria in care apar si alcoolici care fac credite usor,acordate usor...si ceilalti o trag pe urma lor(familiile si chiar banca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

offf

Cine poate sa puna zid intre 'persoana' si 'faptele persoanei' atunci cand esti afectat direct si implicat profund intr-o situatie de viata!?

Cred ca nu e acelasi lucru ca atunci cand ne educam copiii spunandu-le ca fapta lor e pozitiva sau nu ... nu ca ei sunt rai sau buni.

hai sa fim cinstiti
Mie imi este greu sa departajez un adult de faptele lui. Pot sa am intelegere fata de niste probleme pe care le are. Cum e de ex o boala.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

offf

Cine poate sa puna zid intre 'persoana' si 'faptele persoanei' atunci cand esti afectat direct si implicat profund intr-o situatie de viata!?

Cred ca nu e acelasi lucru ca atunci cand ne educam copiii spunandu-le ca fapta lor e pozitiva sau nu ... nu ca ei sunt rai sau buni.

hai sa fim cinstiti
Mie imi este greu sa departajez un adult de faptele lui. Pot sa am intelegere fata de niste probleme pe care le are. Cum e de ex o boala.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................




si alcolismul este o boala si inca una nasoala de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daca mai citesc despre dragoste si respect de la copil spre parinti in conditiile de la acest topic si de la altele, sparg monitoru'.

Efectiv mi s-a intunecat privirea, am vazut negru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Selene

asa este, ca alcoolismul e o boala, am spus pe pg anterioara :)





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Caravana desprecopii...
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Intrebare
Daca un parinte de peste 70 de ani este alcoolic si intre timp mai are si un pic de alzheimer, cum ar trebui sa se comporte un copil cu el, un copil care acum are 40 de ani si se pretinde un adult responsabil?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

alinuk, Eleni vorbeste despre o relatie abuziva mentinuta de mama ei, in virtutea binecunoscutului dicton "sa aiba si copiii mei un tata". Indiferent ce tata, indiferent cu ce riscuri.

Nu neg ca alcoolismul e o boala, si tatal meu a fost alcoolic o perioada. Insa, daca puterea de a spune "stop" dispare, daca nici sprijinul celor din jur nu mai reuseste sa intervina in decaderea omului, apoi chiar nu mai ai ce face.

anuscha2009, Alzheimerul necesita supraveghere si tratament de specialitate. Eu as cauta personal de specialitate, pentru ca problema m-ar depasi.

Alzheimerul mi se pare o boala groaznica, gradul de degenerare mentala ma sperie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu o inteleg pe Elena si o apreciez, pentru ca ea se confrunta cu problemele tatalui eu, eu nu inteleg de de sunt asa de dezaprobata cand spun ca poti sa ai un pic de empatie fata de un parinte care te a ranit.
Argumentati mi unde am gresit, ca doar dezaprobandu ma nu ma faceti sa vad unde mi e problema.

Oricum ma bucur ca am ajuns asa de populara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Eu o inteleg pe Elena si o apreciez, pentru ca ea se confrunta cu problemele tatalui eu, eu nu inteleg de de sunt asa de dezaprobata cand spun ca poti sa ai un pic de empatie fata de un parinte care te a ranit.
Argumentati mi unde am gresit, ca doar dezaprobandu ma nu ma faceti sa vad unde mi e problema.

Oricum ma bucur ca am ajuns asa de populara !

ANNA


Sa stii ca si eu am simtzit nevoia sa intervin sa ma intreb unde este empatia aia atit de fluturata pe forumul asta?

Sau trebuie sa fim empatici DOAR vis a vis de copii,copii speciali,copii captivi?

Am teribila impresie ca unii se transforma pur si simplu...nu intzeleg cum pot fi empatici cu unii si distructivi pur si simplu fatza de altzii.

Bineintzels ca interventzia mea nu are nimic de-a face cu Eleni personal,ea si-a descarcat sacul pur si simplu ca a simtzit ca nu-l mai poate duce,insa reactzia generala la topic lasa un gust amar.De fapt constat inca odata ca batrinii...chiar sunt o piatra de moara pentru foooaaarrrteee multzi.

Deci anuscha...nu te intreba de ce ai negativ la mesajele tale,la mine a vibrat ceva din mesajul tau,reactzia este insasi acest mesaj!

Nu trebuie sa-mi aratatzi cit gresesc,cum nu suntentzi de acord cu ce spun si mai ales de ce spun asta...ma doare pur si simplu cind vad atita falsitate si dorintza de singe in alte directzii decit copiii.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si aici alcholismul nu este considerat dependenta si se trateaza exact ca orice boala. Cred ca se trateaza diferit de celelate dependente pentru ca s-a stabilit ca are o componenta genetica.

Ce ma mira insa este exact ce spuneau cateva fete mai devreme - alcholicii parca au 7 vieti. Auzim atat de alimentatie sanatoasa, de diverse mancaruri care produc cancer, de oameni atenti cu ei care se imbolnavesc din te miri ce ... si cei care nu gandesc decat la alchool, nu fac nimic din toate astea, traumatizeaza efectiv pe cei din jurul lor si mor de batranete ... in fine, exagerez, nu de batranete, dar la excesul pe care il presupune conditia de alchoolic, o duc nefiresc de mult.
Si eu am un unchi alchoolic - este mai sanatos decat toata familia la un loc. A avut mai mult pobleme de la cazaturile prin santzuri si batai de care nu-si mai aduce aminte, decat de la excesul de alchool, alimentatie proasta si lipsa unei vieti sanatoase. Acum vreun an, a avut o problema medicala, prima necauzata de alchool, in cei 72 de ani de viata ... a stat in spital vreo 4 luni, a intrat in sevraj acolo, de aici probleme-scandal, a trecut perioada, s-a facut bine si ajuns acasa, la scurt timp s-a reapucat de viata lui dintotdeauna. In 4 luni sunt sigura ca dependenta fizica de rezolvase ... asa cum spunea Julia, pur si simplu nu considera ca trebuie sa isi traiasca altfel viata, de aceea eu nu prea am toleranta fata de genul asta de oameni. Nu au nimic de oferit si prin urmare nu merita sa primeasca nimic. Traiesc doar pentru ei si atunci sa se descurce singuri ... de cand il stiu pe acest unchi, filozofia lui de viata a fost "viata e frumoasa, fugiti bai de aici cu teoriile, ei na copilul, copilul e bine merci, uita-te la el ce barbat a devenit, hai sa bem un paharel, ce probleme, eu nu am probleme si alea pe care le-am avut s-au rezolvat". Pe scurt, nu se poate discuta cu el, treaz-beat, nu se poate - ii prezinti argumente logice, pe care, fata nici un fel de contraargument, le contrazice, sustine ca viata e frumoasa chiar daca ii arati ca el le-o face mizerabila celor din jur, ii arati ce trauma produce in jur si probabil chiar crede ca nu e adevarat ... sincer, timpul a demonstrat ca fizic si psihic este mai sanatos, mai linistit, mai relaxat si mai fericit decat toti ceilalti din familie afectati de conditia lui ... de aceea Julia a spus bine, de oameni de genul asta, ori traiesti ca ei, ori te desprinzi categoric si fara sentimente, spre binele tau ... decizia aceasta radicala oricum nu o sa-i afecteze.

Mergi la inceput