Clasa a IV a : 2012-2013 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Maria a luat 96 p la Evaluare in educatie, un punctaj bun avand in vedere ca subiectele devin tot mai dificile. La mate ma tem ca face mai putin, ca sunt acele ultime 2 probleme unde daca nu gandeste logic si nu ii cade fisa...pierde o groaza de puncte.Desi a luat si la mate si la romana 100 p in repetate randuri la concursuri, a ajuns iar la perioada cu "Mie imi place romana"...
La geografie trebuie sa treaca la Carpati,au dat test si a luat 8,5, dar inca nu le-a trecut nicio nota. La istorie au facut Calatori si calatorii-Racovita si Marco Polo, un fel de proiect au avut de facut acasa si s-a aratat "fascinata" de subiect.La stiinte au facut "Gradina si mediul de viata".
Mergeti la Arhimede? Fiica-mea nu vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am avut aseara sedinta cu parintii. A spus invatatoarea programul pt saptamana altfel (acum e denumirea aia comunista...). Luni ceva cu sport pe la scoala, marti la Muzeul Cotroceni, miercuri la Muzeul de Istorie, joi bazaconii cu lipit iepuri si ceva cu profa de engleza, vineri...ca mai vedem (adica probabil nu mai vine nimeni la scoala).
Se va face o excursie - aveam de ales intre Cheia, Bran si Adamclisi. Am ales varianta 3 pt ca e mai inedita, autostrada mai libera si in plus una din mamicile din clasa s-a ocupat de site-ul arheologic de acolo si a promis ca va fi ghidul copiilor.
S-a discutat putin de banchetul de sfarsit de an - parintii vor o locatie mai altfel - adica nu restaurant si atat. Sa aiba si copiii unde iesi pe afara, ceva de distrat...sa vedem ce iese.
Referitor la trecerea in clasa a 5-a parintii au solicitat ca invatatoarea sa aranjeze ploile astfel incat sa avem profesori buni, diriginte ok (se pare ca si astea trebuie aranjate de dinainte...). Cativa copii vor pleca din colectiv. 3 pt ca s-au mutat la marginea orasului si 2 pt ca parintii incearca sa ii dea la scoli care au gimnaziul de dimineata.
Am ramas surprinsa ca miercurea sunt "pastrati" cativa copii dupa ore pt ca nu sunt ok cu materia si ii mai ajuta. Am auzit cand discuta cu o mamica sa trimita copilul cu caiet tip 2. Joia dupa ore se fac meditatii la engleza. Cand am ajuns acasa l-am intrebat pe fiu'meu de ce nu mi-a zis. Cica ar fi zi profa de engleza ca e arhisuficient ce face el la Sh Scool.
Catalogul nu l-a adus, deci nu am idee de nici-un calificativ pe semestrul asta. Am rugat-o pe invatatoare sa le mai puna note in carnet ca nu stim nimic de la ei. Am ramas la sfarsit si am intrebat-o de Matei. A zis ca e ok cu invatatura, ca e linistit dar cam neateant. Ametit stiu ca e (o fi si indragostit? a dat o inimioara de Valentine day si stiu si cui...ca noi i-am dat-o ). Ieri au dat test la geografie si Matei l-a dus inapoi dupa 10 minute. M-am speriat si am intrebat-o pe invatatoare daca a si facut ceva la test...cica a facut de FB. 10 copii au luat FB, 6 S si restul B.
Cam asta-i raportul de la scoala. In rest...chef de lectii ioc, facem doar ce e obligatoriu. Chef de citit ioc - mai plimba cate o carte sa-l devem noi cu ea in mana. Noroc ca-i istet si se descurca sa ia FB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La noi la saptamana altfel participa si ceilalti profesori. Adica de sport si religie. Eu ma gandesc cu bucurie ca vom chiuli jumate de saptamana, au vreo 3 activitati legate de religie / paste deci m-am scos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pastele e tocmai la o luna dupa saptamana altfel. Astia-s sanatosi? Nu stiu cum sa mai indoctrineze copiii? Bine ca n-am parte de asa idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna fetelor!

ma intereseaza pentru o colega o invatatoare de la sc.197 (din Drumul Taberei) care acum cls a 4-a. tb sa inscrie acum (cand vor incepe inscrierile) baiatul la pregatitoare.

multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anya probabil ca avem un prof de religie super activ. Dupa cum ziceam eu ma bucur, oricum mi se pare "o frectie" ce se face in saptamana altfel, i-as zice "saptamana degeaba" nu prea merita sa te scoli la 7 dimineata pentru ce fac in saptamana aia.
Mai bine faceau jocuri diverse, un fel de "sport si muzica" si jocuri gen board games - mi se parea mult mai interesant dar si mai bun ca si dezvoltare a imaginatiei sa joace dixit 2 ore decat sa faca religie. Dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Buna fetele,

Pentru cele care se gandesc sa mearga la Vianu dintr-a cincea si nu numai. Si noi cochetam cu ideea, dar nu ma pot decide. Mai avem pana in mai, dar as vrea sa va intreb, daca merita. Este departe de noi, suntem la o scoala in sect. 5, dimineata il putem duce cu masina, dar cand iese o varianta ar fi un after-school, nu are cine sa-l ia. La noi la scoala, dintr-a Va, va incepe la 14.45 ceea ce mi se pare un dezavantaj. In plus, vrem performanta in matematica. Copilul este bun, foarte bun zic eu, adica centrul de excelenta si rezultate maxime la arhimede.

Multumim.

40+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Felicitari pentru rezultatele copilului tau!
Din cate stiu la Vianu ori esti geniu, ori muncesti foarte mult ca sa fii si bun. Prin foarte mult se intelege pregatire suplimentara la mate, nu doar teme si exercitii in plus. Daca dupa scoala il lasi la after - va trebui sa vezi cum faci cu pregatirea in plus. Si inca un lucru important zic eu - pentru oricine - copilului sa ii placa cu adevarat (matematica in cazul vostru) si sa lucreze cu placere in plus. Daca e o obligatie, daca o face pentru ca asa vor parintii... nu e ceva de viitor. Pot aparea frustrari, demotivari.
In clasa la noi nimeni nu merge la Vianu. Stiu o singura situatie in care se doreste Cosbuc. Mai pleaca vreo 4 copii pentru ca intre timp si-au schimbat domiciliul si le e greu sa strabata orasul. Restul raman pe loc. Fiind o scoala destul de cautata si cu rezultate bune presupun ca au ales inca de la clasa 1 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Anya, multumesc mult pentru raspuns.
Nu lucreaza suplimentar, adica accepta daca il pun, dar nu prea mult, doar cateva exercitii. Eu zic ca, are acea sclipire, care il face sa rezolve orice (sau aproape orice, cu fff mici exceptii) orice exercitiu. L-am intrebat daca vrea sa se axeze pe matematica, daca vrea sa devina matematician si mi-a raspuns ca el vrea sa se faca informatician(cred ca datorita calculatorului, nu de altceva). E greu de luat o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Este o generatie cu multi copii foarte buni, cred ca va fi o concurenta foarte mare pentru Vianu anul acesta, ceea ce, pana la urma, nu poate fi rau. Pentru un copil de genul acesta, care, oricat ar parea de incredibil(vorbesc din experienta proprie) nu se omoara cu suplimentarul dar obtine rezultate spectaculoase, un climat concurential la clasa cum pare sa fie cel din Vianu nu poate decat sa il impinga inainte. Fiind mai multe ore de matematica si poate un cerc, munca de la scoala va fi importanta si va presupune suplimentar acasa mai ales inaintea concursurilor importante.
Vianu nu inseamna numai matematica si informatica.

Mergi la inceput