Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana,da , uitasem de fotofobie (treaba cu lumina)...Eu daca apas bine pe ochiul ala care ''pulseaza'' mai cedeaza durerea. Am ajuns inclusiv pe strada sa merg cu o mana pe ochi (puteti sa radeti )

Exista un medicament care merge super bine - Sumatriptan se cheama. Era scump - acum 5 ani cand am luat ultima data era vreo 30 ron pastila cred (sunt doua pastile in cutie si era cutia in jur de 40-60 ron depinzand de farmacie). Am oprit sa mai iau pentru ca vroiam sa raman insarcinata si nu vroiam sa mai iau nimic.Dar daca luam la prima ora a diminetii, la primele semne, chiar era ok....de fapt cam cum e acum daca beau cappucino (dar acum oricum nu mai sunt prea ''normala'' din punct de vedere hormonal, asa ca leacul asta nu functiona inainte).

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carmen, sa va reveniti repede !

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dap, Oana pe acela mi-l daduse si mie dr (Dusescu parca il chema) cand mi-a spus de serotonina, era un dr f bun de la Bagdasar. L-am cumparat si eu, dar m-a atentionat sa il iau doar cand simt ca nu mai pot pt ca era f puternic.

Carmen, multa sanatate bolnaviorilor! Incearca totusi sa te odihnesti si tu, oboseala nu prea ajuta la laptica Iti doresc sa ajungi pana la 6 lunite cu lapticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
mirabela david e agitat de cand il stiu , indiferent ce papa..acuma dupa ce suge rade, se joaca, ma gandesc ca se satura..daca-l pun la san si nu vrea, nu este, nu vine bag pompa...daca nici asa, ii dau lp..ma tot gandesc ca nu-l tin flamand ...doarme putin, e marait, ma tot uit dupa dinti, dar nu sunt inca..vrea in brate si atentie non-stop..
si eu zic sa faci niste investigatii amanuntite, nu-i de joaca...eu am patit sa nu vad intr-o zi cateva minute si tare m-am speriat..apoi seara mi s-a si rupt apa...
alive binea-ai venit! sa-ti traiasca bobocelul!
carmen sanatate multa tuturor! si tie, tu n-ai voie sa te imbolnavesti.. eu azi am muls foarte putin, david a stat la san si a papat, dar cand am pus pompa dupa am scos vreo 20 ml doar...vreau sa alaptez, dar daca vad ca nu este eu ii dau lp, oricum sotul imi spune ca-l tinla regim
kytana multu' de cofee, tare bine prinde! ma bucur ca pingu' mic e cuminte si doarme tot mai bine...iti spuneam noi ca poate-i varsta, poate o perioada...wow 100ml la un san?? asa aveam si eu la inceput, acuma scot putin..ieri n-am muls la 3 ore ci mai tarziu si-am scos 90 de la ambii..am mai stat putin si-am mai scos 30..
am primit coletul de la dm. brosuri, niste mostre dalin, un colant auto si un carnetel de reduceri..
pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Carmen le doresc sanatate fetelor. Si da, trece si asta. Tu mai poti?
Mirabela nasol tare mai ales ca se intampla sa fi cu copii singura.
Oana cand Dari era bebe a mancat bine si branza calcica si iaurt. Pana intr-o zi cand mi-a refuzat iaurtul (pe la 10 luni). L-am gustat si era ok, nimic deosebit. Din ziua aia nu a mai vrut nimic cu branza, iaurt, smantana. Lapte a baut numai adormita. Acum mananca iaurt dar numai amestecat cu fructe, miere, biscuiti. De curand a mancat la sora mea paste cu ciuperci si smantana (fara sa stie ce este si probabil pentru ca aroma ciupercilor a acoperit-o pe cea a smantanii). In rest lapte cu cereale rar si trebuie sa insist la fiecare lingurita. Ce sa mai spun ca atunci cand cumpar branza de la tarani, ne stie toata lumea din zona pentru ca urmarestecu ce mana gust, ca sa n-o mai ating pe ea cu mana aia. Asta e, incercam sa inlocuim cu alte alimente bogate in calciu si ii fac anual analizele sa ma asigur ca e ok cu calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Adriana, dar face asa doar la branzeturi?
Am citit ca sunt copii care au o problema cu anumite culori. De exemplu nu mananca nimic alb (lactate, orez).
Sau copii care mananca doar galben (piure, mamaliguta, banane, etc).


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Adriana, dar face asa doar la branzeturi?
Am citit ca sunt copii care au o problema cu anumite culori. De exemplu nu mananca nimic alb (lactate, orez).
Sau copii care mananca doar galben (piure, mamaliguta, banane, etc).


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)

acum ma gandeam ... de ex nu mananca nici frisca pentru ca zice ca e lactat. Dar nu cred ca e de la culoare pt ca de ex depisteaza imediat cascavalul intr-un sandwich facut la sandwichmaker unde clar nu-l vede



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana e nasol cu migrenele astea, am o prietena care are ca si tine, ea nu dormea nici noaptea si lua pastile pt somn. Eu dureri de cap am acum dupa nastere, e posibil de la anestezie, nu stiu... posibil si de la bila ca asa se manifesta. Am fost la dri f buni din Iasi, nu prea mai am unde sa mai merg, doar sa repet analizele insa o groaza de bani si timp care nu-l prea am, nu reusesc sa ma duc cu copiii unde ar trebui...

Prima data m-am panicat, acum stiu despre ce-i vb si nu ma mai sperii, si faza e ca ma ia treptat la inceput si daca sunt la volan am timp sa opresc. Ieri cand m-a apucat l-am luat pe C in brate si am stat doar asa cu el pe pat, ma gandeam sa fie macar langa mine, lui D nu i-am zis nimic sa nu-l sperii.

Of Carmen e clar ca la voi e un virus nasol iar la tine si-a spus cuvantul oboseala. Sanatate multa va doresc. David tot timpul dupa o boala slabea, fie raceala sau enteroviroza - din astea a tot facut slava domnului. Eu nu m-as lua dupa asta acum dupa diaree, ai sa vezi ca o sa urmeze o perioada cand va manca f bine, cel putin asa a fost la noi.

Cat priveste alaptatul Carmen si Corina macar sa mai pape lm chiar daca primesc bebeii completare lp si sa nu neglijati stimularea pt ca odata ce papa lp si nu mai scoti, scade lactatia si se pierde treptat. Voi simtiti cel mai bine daca plang de foame sau au alte motive.

Va pup, mai vb maine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, haideti la cafea!

Calin ieri a papat doar plimbat, a mancat si putin, marait tare, nici in brate nu-i convine, ce sa va mai spun, distractie mare. Mai tuseste dimineata, e tuse productiva de acuma, sper sa fie ok. Azi tre sa ma duc dupa D la scoala si o sa-l scot, e si cald afara.

Adriana eu nu mai retin, tu de ce-i dai cu bibe, nu vrea sanul?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sa va spun cum l-am adormit ieri, pe la pranz fiind numai noi doi acasa, mancasem si ma luase un somn de zile mari, l-am pus in pat langa mine, cu fata spre mine, eu tot inchideam ochii si-i spuneam ca facem nani, in 3 min a adormit si am dormit si eu cu e 2.5 ore. Doamne ce bine a fost! E a doua oara cand adoarme f usor langa mine, doar uitandu-se la fata mea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput