Planuri pentru nastere

Planuri pentru nastere | Autor: teodora.naf

Link direct la acest mesaj

Cu toate ca mai avem ceva saptamani pana la momentul adevarului, ne-am interesat si am luat o hotarare cu privire la locatia si conditiile in care ma voi intalni fata in fata cu bebe(pentru prima oara) .
Eu sunt din Bacau deci cel mai firesc ar fi ca fericitul eveniment sa aibe loc la Maternitatea Bacau..... Pot sa zic ca am avut "ocazia" sa stau internata 4 zile acolo si am fost total dezamagita de calitatea personaluluui in proportie de 80 %. - mai ales in ceea ce priveste atitudinea pe care o aveau fata de mamele care urmau sa nasca.
Mi-am permis chiar sa fac un calcul impreuna cu fetele din salon , referitor la suma totala a "atentiilor", in cele 4-5 zile de spitalizare, inclusiv "biletul de intrare" pentru vizitatori

Foarte ciudat mi s-a parut si faptul ca majoritatea nasterilor sunt prin cezariana. Oare chiar asa multe nasteri sunt cu grad ridicat de risc !!???!!?? eu credeam ca cezariana este exceptia....nu invers...

CONCLUZIE: pretul este foarte apropiat celui pe care il platesti pe chitanta la o clinica privata (un pachet premium =3500lei) si in plus as avea certitudinea ca medicul va recurge la cezariana doar daca va fi absolult necesar si doar dupa ce imi va explica precum unui copil de 6 ani motivul pentru care este indicata operatia .

Am inteles ca problema ar fi asemanatoare si prin alte judete, cu exceptia celor din zona de vest, unde personalul medical se pare ca da dovada de mai multa bunavointa si respect.
Chiar si asa am prietene in Cluj si Baia Mare care prefera oricand sa dea o fuga in Ungaria, sa nasca la stat, fara sa plateasca decat banii pentru motorina.
Mai avem mult pana la nivelul ala! ....
Totusi, le apreciez foarte mult pe mamicile curajoase care aleg sa nasca naturat la o Maternitate precum cea din Bacau! Este adevarat ca dupa nastere uiti tot cea fost mai rau....si ramai doar cu senzatia placuta de neegalat, de a-i tine pruncul in brate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da si?Fii atnta ca la particular nu au neonatologie si doamne fereste daca ai vreo problema cu copilul tot la "stat" ti-l trimit.Nu au nici incubatoare nici aparatura pentru nou nascuti.De asemenea,la particular platesti e adevarat rezerva,si esti tratata bine dar atat.Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cel putin in Bucuresti si in Timisoara ( de unde cunosc eu situatia avand prietene) se fac si mai multe cezariene la privat pentru ca multi medici lucreaza si la stat si la privat si atunci ca sa nu te apuce pe tine nasterea in timp ce el e de servici la stat, prefera sa iti programeze cezariana la privat cand are program acolo. Daca vrei sa nasti normal ( felicitari pentru aceasta optiune) trebuie sa vorbesti foarte sincer cu medicul cu care vrei sa nasti, unde ai mai mari sanse sa nasti natural, la stat sau la privat. Altfel, daca nu tii mortis sa te asiste un anume medic poti naste ori la stat, ori la privat, cu cine e de garda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Chestia ca nu au neonatologie la privat e doar partial adevarata, in Bucuresti la Medlife primesc nasteri de la 33 saptamani.

Mergi la inceput