Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

mihaela_s, stai linistita, nu ai fost deloc dura, ci doar realista .

Nu, nu se invart toate in jurul banilor, doar ca efectiv sunt coplestita de problemele financiare ca sa ma mai pot gandi in liniste la celelalte. Nu am dat detalii, si nici nu am de gand sa dau prea multe, ca nu pentru problemele financiare am nevoie de sfaturi, dar crede-ma ca situatia e destul de urata (daca vrei, ti le pot povesti privat, sa vezi ca nu e doar un moft). Fericirea nu se invarte in jurul banilor, dar lipsa lor creaza un disconfort suficient de mare incat sa nu te mai poti bucura cu adevarat de lucurile marunte.

Da, cursuri gratuite exista si in ziua de azi, si sunt sigura ca as putea gasi pentru copii, intrebarea e cine ii duce/aduce de acolo?? Ca daca apelez la cineva pentru asta, trebuie sa il si platesc, si in plus pentru desen de exemplu poate cursul nu costa nimic, dar toate "rechizitele" necesare tot va trebui sa le cumpar.

Si da, gresesc, pentru ca nu mai am rabdare sa discut si sa negociez cu ele. Nu s-a intamplat asta peste noapte, n-a fost mereu asa, ci doar in ultima vreme, tocmai de-asta simt ca am ajuns la capatul puterilor. Nu e vina lor, e vina mea, si e o consecinta a faptului ca sunt cu nervii la pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu iti doresc sa ai puterea sa treci peste greutati si sa poti schimba macar putin in bucuriile mici de zi cu zi.

Te citesc demult si stiu ca esti o femeie inteligenta si puternica, trebuie sa gasesti resursele sa schimbi...fa planuri cum spun fetele, pune pe liste prioritati, lasa fetele sa iti fie prietene si nu dusmance, sa fie prietene intre ele...nah poate sunt prea idealista, dar incepe de undeva pana nu e prea tarziu.

Cum spunea cineva, toti au nevoie de tine ca de o mama cu psihic sanatos, altfel se prabuseste totul...tu esti stalpul dar trebuie sa fi si ghidul sa iesiti din starea asta.

Sunt sigura ca vei mai primi sfaturi bune aici, doar sa ai puterea sa le pui in aplicare.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mickyyy, io nu ma gandeam la seriviciul minune care-ti rezolva problemele, datorii si masina, ci la unul cu ceva mai multi bani decat acum.
Ai zis de cursurile optionale pentru cea mare. Inseamna ca realizezi ca ea are nevoie de ceva anume, separat. poate fi si o vizita periodica la o colega Oare daca ea ar fi ocupata cu ceva placut, relatia dintre cele mici ar fi mai buna, ele tind sa se coalizeze impotriva ei, sau mijlocia ar fi dificila in continuare? Poate ca solutia e o activitate cu ea in timp ce cele mici se joaca.
Ziceai mai inainte ca nu stii care minte si le pedepsesti in grup. In felul asta te vor minti in curand toate trei. Ca sa afli ce le doare, eu le-as chema la interviu pe rand, separat. Iti faci o idee rapid unde-i buba si nu trebuie sa te intrerupi din nimic pentru asta, poti vorbi cu ele si in timp ce calci, sau masina de spalat merge, sau o oala fierbe.
Cand ti-am zis de jobul cu bani ceva mai multi, incercam sa te fac sa vezi separat problemele de care te lovesti. Relatia cu si dintre fete n-are legatura cu banii. Lipsa placerilor mici ale familiei, la fel.
Problema banilor doar te impiedica sa le vezi cat sunt de importante.

Editez ca intre timp ai scris si tu cam acelasi lucru . Poate merge cu o colega la acele cursuri. Sunt activitati de arts&crafts faine si pe net. Daca le-ar urmari si reproduce, fetele tale poate nici nu s-ar mai certa pe computer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Mickyyy, te-nteleg....
Tu esti obosita, fara chef de nimic si nimeni, asa sunt si eu acum. Sfaturile altora, fara suparare, nu pot fi puse in aplicare, atata timp cat starea ta generala este asa cum este.
Sa stii ca nici eu in afara de servici-casa-servici, nu fac altceva. Nu ies in oras, prietene am, dar nu ma intalnesc cu ele, am acelasi program in fiecare zi.
Nu stiu cum resusesti cu 3 copii, singura. Este foarte greu. Dar, principalul este ca esti sanatoasa, si copiii la fel. Poate ai stari anxioase, vorbeste cu cineva specializat... Si anotimpul asta ne da peste cap.
Si eu ma comport de parca as avea 100 de ani, nu 50 .
La fel, si eu m-am saturat sa fiu asa, si eu vreau sa ma schimb, dar cred ca totul se face cu pasi mici mici, in fiecare zi. Nu pot sa-ti dau niciun sfat, ca nu-l stiu, doar sa-ti spun ca si eu sper la altceva. Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

si eu cred ca, ai un pui de depresie, pe langa problemele reale cu care te confrunti. Poste si de la ele.
Poate esti doar epuizata. Oricum, sfatul cu magneziul este bun.
Si da,cum spune Nousername, decat deloc, mai bine un pic de sanie, un pic de ceva pt tine.
stii ce? ia si tu portii cu lingurita din toate astea. Te-ai afundat prea adanc in probleme si ti- ai iesit din mana cu bucuratul de lucruri marunte. Dar fa-o, la inceput cu fix aceeasi seriozitate cu care cineva racit tre sa isi ia hapurile, ori o graviduta isi ia acidul folic zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:


Cred ca esti obosita si stresata, si mai e si iarna asta care predispune la depresie si pe cineva mai putin stresat.
Cred ca te simti asa nu doar pentru ca esti supraincarcata de griji, dar realmente nu mai apuci sa respiri deloc nici macar acasa. Cand am citit in prima postare ce cursa continua va e viata ... ma mir ca reusesti sa fii atat de echilibrata.
Nu poti astepta sa scapi de problemele cu banii pentru a-ti reveni din "salbaticia" descrisa si din pacate resursele de a iesi din starea asta, sunt tot in tine. Noi ... venim cu umaru, cu cricu de ridicat moralul, cu sfaturi. Sincer, eu cred ca te-ar ajuta daca macar acasa atmosfera ar fi mai destinsa un pic, pentru ca fiind mereu arbitru intre 3 fete ... cred ca e tare dificil pentru tine. Sunt destul de mari cele mari, fa-le un program de atributii si treburi, care le vor tine si ocupate si le si ajuta pe termen lung. Nu le pedepsi daca nu fac ce au de facut ... recompenseaz-o pe cea care face cu extra timp la calculator sau sa aleaga filmul la care va uitati in we (la tv ... descarcat de pe net ... nu neaparat cinema). Trebuie sa fii tu tare pe pozitii, te mai descarca un pic si asta, dar ... va da roade. Asta e prima idee care-mi vine. Si cand imi mai vin si altele ... mai zic.
Si ma gandesc la tine/voi cu drag si te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid2907 spune:

si in week-end ce fac fetele? Poate reusesti sa le faci un program in asa fel incat sa te relaxezi tu. Si ...in ce zona de Bucuresti stai? Poate se gasesc mamici cu copii sa mai iesi din rutina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mickky, am citit undeva odata, cand vrei sa te redresezi financiar, sa nu renunti la toate pasiunile tale.
Dai in depresie si te costa mai mult.

E greu ca e iarna, si ati obosit.

Dar incearca dimineata sa trezesti fetele in serie:una cu 10 minute mai devreme decat cealalta, imbracata cu 10 min inainte.
Pachetelele facute de seara etc.

Incearca sa antrenezi fetele: sa le tii ocupate, pune-le muzica sa dansati toate 4, sa faceti o prajitura, iesiti prin parc si dupa mergeti si cumparati-va ceva bun de la cofetarie.

Si tu ia ceva vitamine, si vezi ca o sa mai fie toate
asa negre.

Cand iei fiecare problema pe rand, parca e mai mica.
Si nu te mai gandi cat mai aveti datorii, gandeste-te cat ai reusit sa economisesti luna asta de exemplu, si felicita-te.

Cumparati un buchet de flori daca iti plac, nu neaparat ceva scump.

Duceti-va si in vacante cu trenul, cand eram studenti, mergeam pana la Sinaia in aceeasi zi cu trenul si ne intorceam.

In rest, citesc si eu ce sfaturi iti dau fetele.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Duceti-va si in vacante cu trenul, cand eram studenti, mergeam pana la Sinaia in aceeasi zi cu trenul si ne intorceam.


n-am incercat vacanta cu trenul, am incercat doar un mers la socri, in braila. cu masina ne-a costat motorina 150 ron, cu tot cu fataiala prin oras, cu trenul ne costa peste 350 de lei (2 bilete adulti + 2 jumatate copii, un bilet fiind vreo 60 de lei) .

stiu, mama lor de bani, iar ajungem la ei.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

atunci nu-ti raman decat plimbarile in parc, intreaba-ma pe mine ca stiu fiecare carare si fiecare pom
Noi am fost in vacanta o singura data la film la Mall-ul din Vitan si nu spun cat m-a costat "distractia".

Rudotel si plimbari lungi, stii cum se spune

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput