Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citind pe aici ma intreb daca sunt copii mai rasfatati si mai 'suflati in popou' dimineata ca ai mei




'Cos what I feel is the only truth for me


Poate ca sunt, dar cu ce o ajuta asta pe Mickyyy?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Si pe Marcia o mai apuca dimineata. Se trezeste, mananca, se spala, se imbraca (aici se cearta cu mama: nu vrea dres, nu vrea blugii x ca o strang etc...parca sunt soarecele cu pisica) si pleaca la scoala. O mai apuca jucatul cu pisica sau hamsterii chiar cand tb sa plece si trebuie sa-i zici de 10 ori sa vina sa se incalte. Mai are si faze cand eu vorbesc, eu aud. Si ea e ft alintata, fiind singura la parinti. Si cand isi pune ceva in cap, nu reusesti sa o schimbi. Aici seamana cu ta-su, doi caposi Daca as avea 3 ca ea, cred ca mi-as lua campii si m-as duce in munti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cristoiu, scuze, era doar o mirare personala spusa "cu glas tare". Nu o sa se mai repete...


Ba m-am razgandit si editez.... Eu cred ca "tonul face muzica' si atitudinea si dispozitia parintelui determina reactii in copii. eu cred ca daca esti mai blanda si mai ingaduitoare si ajuti copilul sa isi faca treaba mai repede si mai bine, nu pot iesi decat lucruri bune din asta. Ma gandesc la mine ... cum ma simt cand suna ceasul si trebuie sa o iau la fuga (eventual cu altii tipand pe lanaga mine, la mine ...) si cum ma simt cand ma trezesc pupata, mangaiata pe frunte, cu o cafea adusa la nas (si pe care am voie sa o beau in pat). Eu nu cred ca se economiseste timp stand in "mijlocul actiunii' si tipand din 2 in 2 minute 'imbraca-te! mananca! ia-ti geanta! treci la spalat!" si reprosand diverse, ci se castiga o zi inceputa cu calm si veselie daca in loc de 'imbracate!" te duci si ii tragi ciorapii pe picior rungand copilul sa continue cu bluza cat tu ii pui pantalonii/fusta. La fel cu alergatul dupa copil sa il prinzi sa il gadili (sau dusul lui in brate pana pe buda, chiar daca are 6-7 ani si abia il cari) e mai eficient sa il aduca in baie vesel si pus pe treaba decat un tipat de "treci la baie ca e tarziu, nu auzi?! vrei sa te pedepsesc?! iar intarzii la servici din cauza ta!"


Desigur, sunt scenarii ipotetice ce zic eu aici. ... discut si eu discutii ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

da, vad ca am primit o intrebare, so, raspund.

Desi, spun din start ca raspunsurile de dinaintea mea contin idei f utile si eu nu o sa aduc mult nou.

Dar, de retinut:

- situatiile NU seamana intre ele, de aceea noi, ca parinti [mai mult ca mame, cu tatii copiii sunt otzara mai potoliti] trebuie sa identificam mai intai urgenta/gravitatea, apoi STAREA NOSTRA, ABIA apoi ce pedeapsa dam, cui, etc... De multe ori, ACEEASI situatie putem sa o rezolvam mai bien sua mai prost in functie de starea noastra/timpul nostru [cam cum a zis Laura, tonul face muzica]

- daca nu e ceva grav/urgent [cada murdara era un fleac, mai ales la ora plecarii la scoala!!!!], atunci pedeapsa nu isi avea rostul, AGITA inutil spiritele oricum nemultumite ca trebuie sa se scoale dimineata si sa mearga la scoala. So, o atentionare si o rugaminte pt curatat seara era enough.

- cand fata mijlocie si-a ex[us nemultumirea privind nepedepsirea surorii [ooo, de cate ori am primit si eu rerposuri din astea...]: eu, in cazurile astea [repet, sa nu fie ceva prea grav/urgent sau eu prea stresata/obo] am inceput sa aplic un ton mai rece, si mai indiferent, spunand: sunt n situatii cand nici unul din voi nu e pedepsit pe masura, si sunt alte n situatii cand e pedepsit. Acum, in ACEST moment, eu consider ca trebuie sa facem cutare lucru [mersul la scoala in ex tau] si pe asta ne focusam...

- Daca intri la negocieri si cantariri si numaratori cu copiii, NICIODATA nu ai sa iesi in castig. Practic, trebuie MUTATA atentia copilului revoltat de nepedepsire catre ALTA treaba. Si eu am crezut mult timp ca toata lumea e corecta si deci, argumentarea, numararea, contorizarea ar trebui sa evidentieze, in ochii tuturor, adevarul. Insa NU. Copiii sunt ffff rar corecti, mai adesea ei sunt ABILI [ca sa nu zic speculanti]. De aceea, la negocierea dreptatii nu trebuie sa o faci ca si cu un alt adult, ci cu armele lor, speculative: speculezi ca e de mers la scoala, si muti discutia spre asta [raman in urma si in umbra cada, pedeapsa sau nepedeapsa etc]

- Si, ti-am zis si in mesajul meu de zilele trecute [unde am primit o gasca de likeuri, unexpected :))), credeam ca enervez pe toti cu ditamai postarea :)))], trebuie sa renunti la sentimentul de victima. Daca ai vedea ce "harmalaie" e la aia in filmele "idioate" de pe disnay chanel, o sa spui: frate, pai ai mei sunt perfecti, ca totusi AJUNG la scoala, nu isi arunca ketckup pe fata chiar cand sa iasa pe usa, nu isi ascund ghiozdanele la gunoi.... O sa vezi, e boierie la tine acasa :)... Si aceasta revelatie iti va USURA viata! Tu practic ai nevoie de solutii de usurare, nu de rezolvare conflicte intre frati [alea... sunt by default, sau nu, mai bine zis, sunt built-in!!!]

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cafea bauta in pat? Laura, cred ca tu esti rasfatata de dimineata! Cred si eu ca rasfeti la randul tau Hmmm, asta cu cafeaua bauta in pat i-o citesc si lu' barbatu-meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Euu va spun, trei sferturi din sfaturile de pana acum nu sunt valide, pentru simplul facpt ca nu aveti 3 copiii cu nevoi simultane ...nici eu nu am, am doi si vad citesc sfaturile celor cu 1 copil asa, ca pe o telenovela frumoasa.

Noi, de cate ori separam copiii si ii luam, unul eu (de regula fica-mea) si unul ta-su (fiu-meu) mi se pare ca nici nu am copil cu mine. Aproape ca imi vine sa spun ca si copiii cu frati/surori, odata vazuti singuri, nici nu stiu ce sa faca cu toata libertatea aia si de aceea stau mai linistiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La mine e mai nasol cand ii despart e mai multa munca de maimutareala pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

zic si eu... 1 e parfum, 2 sunt haos, 3 sunt cool

nu am trei, dar am un frate si o sora. tin minte ca eram destul de independenti si auto-suficienti.

dar mama ne facea reguli personalizate.

de ex. eu ma trezeam f rapid dimineata si ma miscam rapid in general. asa ca eram prima la trezit, cand eram gata spatala o trezea pe sora mea si pana se pigalea ea in baie eu faceam patul.

seara il facea ea fiindca nu aveam presiunea timpului si nu era bai daca nu era gata in 5 min.

regulile erau putine si ferme. nu-mi aduc aminte sa ne fi certat des, dar cam fiecare stiam ce aveam de facut.

tin minte ca si eu si sora mea credeam ca fratele meu e favorizat uneori. nu atat de tare incat sa ne revoltam, dar suficient sa observam. acum ca am copiii mei imi dau seama ca pur si simplu ne acorda atentie dupa nevoi si el avea nevoie de mai multa cand era mic. si acum apreciez cat a fost de inteleapta si nu ma mai simt nici eu vinovata ca nu le acord atentie egala, ci dupa cat simt ca e nevoie.

PS: eu vorbesc in retrospectiva si fara sa stiu cat si cum tragea mama de fapt dupa noi... pentru noi a fost cool sa fim 3, pentre mama... who knows?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Cafea bauta in pat? Laura, cred ca tu esti rasfatata de dimineata! Cred si eu ca rasfeti la randul tau Hmmm, asta cu cafeaua bauta in pat i-o citesc si lu' barbatu-meu!

Eh ... cafeaua o beau in pat cand sunt in vizita la parintii mei (tata face o cafea la ibric de nota 10 pe care mi-o srveste la pat de fiecare data cand are ocazia, inca de cand eram in cl. a X-a. Daca el isi rasfata si acum fetele asa, mi separe firesc sa o fac si eu, la randul meu, cu kinderii mei) si uneori, in we acasa la mine. In timpul saptamanii eu sunt cea trezita de alarma , care apoi trezeste pe ceilalti cu pupaturi si micul dejun in pat. Dupa ce pleaca gasca, intre 7:30 si 8, am si eu timp de cana mea de cafea in liniste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

micky, eu cred ca e problema cu organizarea si cu prioritatile.

mai ales ca ai 3 copii, cred ca daca te-ai organiza un pic mai mult, nu ai mai fii in situatii critice.
-sa pregatesti hainele de seara
-sa ai un ritual si o ordine in care te ocupi de fiecare
-sa ai pachetzelele pregatite, sau masa de dimineatza gata cand ele se scoala
etc...etc...

o alta metoda , cred eu buna parca tot Buflea o are,e cu puncte sau +/-...nu stiu exact.
sa ai o tablitza si daca face ceva bine ii dai un +, daca face ceva rau un - iar seara nu ai decat sa dezbati problema, pedepsesti. nu e bine sa stai dimineatza sa te agitzi cu pedepsele.

cat despre prioritati, pt mine de ex curatzenia e mai putzin importanta decat starea generala, sufleteasca, linistea familiei.

incearca sa afli metode de organizare si sa le aplici.


Mergi la inceput