Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Lavi, am incercat si invers, pe termen mai scurt, ce-i drept, dar cand a fost sa cheltui acei bani, nu i-am mai dat pentru ce imi doream ci pentru alte datorii urgente. M-am gandit ca ala e un moft si mai bine platesc ceva cu adevarat important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu cumva o inteleg pe Mickyyy si noi avem rata la apartament (luat la cheie doar ne-am adus mobila in el, totul nou), dar ne apasa restul datoriilor facute pe langa rata apartamanetului si care au scadenta 2014, martie 2015.

Noi nu putem vinde casa, in primii 5 ani ca si noua ne venise ideea vanzarii sau a schimbului pe ceva mai mic si cu diferenta sa achitam tinichelele.....

Dar trag aer in piept si ma gandesc ca va veni si 2015....Oricum e foarte greu. Cred ca aici am gresit....am zis facem rata, dar am mai facut rata si pt avans si am zis...lasa ca ne va fi greu 2-3 ani si scapam. Ei acest greu nu ne asteptam sa fie asa de greu
Asta e, ne-a fost o lectie de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mickyyy, daca va permiteti o chirie de 600 euro lunar (care pt mine este o suma imensa) inseamna ca raul nu este chiar atat de rau. Si in locul tau as vinde tot, dar m-as muta la Pitesti/Ploiesti unde aveti deja locuinta. La tine ar fi usor, ca doar te transferi in cadrul aceleiasi banci, copiii vor plange un pic dupa prieteni, dar isi vor gasi repede altii noi. Ai mei s-au mutat din Sighet in Brasov cand eu aveam 10 ani, sora 9 si le voi multumi veci-pururi pt pasul intelept, chit ca pe moment imi parea ca mi se sfarseste viata. Cu sotul si serviciul lui ar fi mai greu, dar poate va surade norocul. Ma uit la ce sume se vehiculeaza in Bucuresti, clar in provincie este viata mai ieftina. Si asta comparand ce plati avem noi (chit ca si venitul este pe masura: scazut.) Cateodata tb sa ne si permitem un stil de viata, chiar daca ni-l dorim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Aici sunt persoane care fac naveta zilnic, iar un drum poate ajunge si la 2 ore; mai mult nu permite legea (deci 4 ore sunt pe drumuri). Dar prefera sa plateasca mult mai putin la chirie. Chiriile in Zurich sunt mult mai mari in comparatie cu cele din orasele de langa. Noi stam la 30 min de mers cu trenul/masina de Zurich. Si nu mi-e greu sa fac zilnic drumul asta. Chiria pt o casa cum avem noi ar fi de 2-3 ori mai mare in Zurich, deci nu ne-am permite.

Un sfarsit de saptamana placut !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


blackgirl, in absolut ai dreptate, insa nu cred ca joburile in ziua de azi se pot transfera usor si pentru amindoi parintii. Apoi cind se va transfera are toate sansele sa fie condiderata ca "nou angajata" si sa fie prima pe lista cind se reduc posturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu am o curiozitate : cum se dau credite in romania, cum se inchiriaza un apart? Aici nu ai voie sa te indatorezi la mai mult de 33% din venituri. La fel chiria, nu poate sa fie mai mare de 33% din venituri.
Ca mie una 600 de euro chirie pe un T3 in ro mi se pare enorm.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mcoca, exemplul nostru: la creditul ipotecar apare doar sotul, eu, avand activitate pe minus, nu aveam cum sa cer credit. Creditul pt masina il solicit eu, am fost intrebata si de alte credite din familie, dar nu a contat prea mult ce suma, ci doar dc exista. Si sunt candidata la al 3-lea credit pt nevoi profesionale, unde iar nu conteaza ce si cum, atata timp cat am activitate si nu sunt pe minus. Si gradul nostru de indatorare va fi maxim timp de 5 ani (cca 70%) din venit (si chiar nu glumesc ), insa simt ca tb sa fac ceva profesional, sa ma mai dezvolt, caci altfel o iau razna. Poate gresesc, insa ma bazez mai mult ca poate va ajunge si sot sa castige un pic mai mult decat acum (chit ca de 3 ani de cand isi cauta ...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

off-topic: nu stiu de unde ati scos-o pe asta cu 600 euro chirie, vad ca e lait-motiv, ca eu spuneam ca am ochit un apartament de 400 eur (+ tva), care mai e si negociabil. Nu zic ca ar fi cu mult mai mica suma, dar totusi.... sa iau o chirie mai mare cu 30% decat rata la credit, chiar ca nu as fi prea inspirata. Sa trec de la 450 la 496 mai merge, dar de la 450 la 600 e totusi un salt mare. Si eu presimt ca o scot tot la 450 cu tot cu TVA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ok, inteleg acum cum se ajunge in situatii catastrofice.
Dar creditul pt nevoi profesionale, nu il faci cu contul profesional? Adica nu ar trebuie amestecate.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu nu as vinde. Si in nici un caz acum.
Parerea mea e ca problema nu este chiar la bani... sau cel putin asa se vede de la mine
Problema banilor exista dar nu reprezinta totalitatea necazurilor...nu stiu cum sa ma explic mai bine. Alta pare buba dar asta e la indemana...
Oricum m-am lecuit de credite, ca vroiam si noi sa luam unul anul asta sa facem casa... dupa ce am citit pe aici cred insa ca o sa mai astept 3-4 ani


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput