Ati incercat reteta de brocoli la cuptor?

Ati incercat reteta de brocoli la cuptor? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

cand rasfoiesti o revista clasica, la TV, pe internet, nu poti sa nu remarci cat de laudata este aceasta leguma...mai mult decat conopida, cam la fel cum varza de Bruxelles e vazuta mai cu motz decat varza alba/rosie simpla de pe la noi.

maine -poimaine am 40 de ani si am incercat in fel si chip sa-l introduc in meniul copiilor...ratare dupa ratare :( in ciorba de legume, sufleu, in amestec cu alte legume la aburi..nimic n-a functionat. Recunosc ca nici eu macar nu mi-as fi mancat opera, asa ca n-am indraznit sa le pretind lor sa manance. Sunt multumita ca au avut bunavointa sa guste. Pana acum am folosit doar broccoli congelat, si asta poate sa-mi fi subminat bunele intentii?

acum ....am gasit pe net o reteta in care brocoliul proaspat (nu congelat) se pune USCAT intr-o tava, asa desfacut buchetele, stropit cu ulei de masline, sare, piper, si usturoi zdrobit, se coace 20-25 de minute pana ce devine crocant, unele varfuri chiar se "bronzeaza " dupa care se stoarce o lamaie deasupra broccoliului, se stropeste cu putin ulei de masline si se rade parmezan. Autorul postului spune ca daca parintii ar prepara in acest mod broccoli-ul nu ar mai intampina rezistenta din partea copiilor cand l-ar servi la cina/pranz sau chiar mic dejun....

ati incercat aceasta reteta, e chiar asa the best?

eu o sa incerc sa vad daca chiar reteta e atat de buna pe cat anunta autorul ei original Julia Child si cel ce a preluat-o de la ea

daca aveti alte retete cu brocolii, TESTATE, le puteti share-ui?
stiu ca gusturile nu se discuta dar macar merita incercat

merci
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am incercat. Si la cuptor si la abur.
Nu pot sa inghit si pace.
Baiatul meu mananca pt ca a fost printre primele legume introduse dupa radacinoase in diversificare.
Cat am fost insarcinata cu fata trebuia sotul sa-i gateasca baiatului brocoli ca nici mirosul numai il suportam.
Baiatului il fac amestecat cu spanac ..unt si peste. Sau calit cu ceapa ca o mancarica si cu usturoi...orice versiune mananca. ii pun si in ciorba de legume. Oricum se fierbe extrem de repede si se pierde printre legumele mai mari.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

La noi in casa se mananca brocoli la nebunie ne plac oricum.
Seara la cina bagam mereu o leguma dar de preferat brocoli.
Nu ne saturam niciodata..eu ii fc de obicei asa : iii fierb cu putina apa(2 linguri) 2 linguri de ulei de masline,sau unt,sare ....de fapt ii fac in aburi,impropiu zis fierti......
Nu folosesc niciodata congelati.....mreu ii iau proaspeti.
Cand ii pun pe masa,le pun un pic de parmezan,dar putin ,depinde ce avem la masa.....
Reteta care ai spus-o tu,nu am incercat-o niciodata dar nu cred ca e rea ,noi oricum iubim brocoli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu il mananc crud, in general in amestec cu branza telemea.
Dar va spun drept ca de-abia din toamna trecuta il consum. Inainte il ignoram cu desavarsire.
Nu vreau sa-l prepar sub nici o forma. Imi place crud. Si cred ca e cel mai sanatos asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Eu crud niciodata nu am incercat sa mananc, cum nici conopida sau spanac.
De cele mai multe ori il fierb ( cel congelat, pt ca imi ia mai putin timp) cu apa si sare si apoi un pic de ulei de masline deasupra. Mi se pare si destul de gustos si satios. Sotul meu il trage la tigaie in unt si este ceva mai gustos decat doar cu ulei de masline.
Am facut si la cuptor, cu parmezan, dar mie sincer mi se pare cam greoi ( oi fi pus eu prea mult parmezan ?!), cu toate ca in varianta asta s-ar putea sa placa mai mult copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Al meu prichindel il mananca bine preparat in felul urmator: carne de vita taiata in patratele, inabusita cu putina sare si piper in ulei de masline, peste care pun, cand e bine patrunsa, o palarie de brocoli desfacuta in buchetele plus doi morcovi taiati felii groase de un deget si fierti in prealabil (morcov si brocoli impreuna) in apa cu sare pana intra furculita (deci nu prea moi). Toate astea le inabus un pic impreuna cu 2-3 catei de usturoi feliati, apoi adaug 2-3 linguri de rosii cubulete si la sfarsit o ploaie de patrunjel. Si gata.

Reteta aia a Giuliei Childs cu brocoli nu am testat-o, dar o voi face si probabil voi manca doar eu. Numai mie imi place brocoli in orice ipostaza. Asa crocant il voi pune langa o felie de somon prajit in ulei de masline (cu sare si piper, atat), cine stie, poate am "succesuri"!

Am citit candva-undeva (nu ma puneti, ca nu mai gasesc unde) ca brocoli, conopida, varza si alte de-astea nu se recomanda consumate crude. E cam musai sa le gatim. O fi, n-o fi asa, nu stiu...

Si inca ceva: brocoli consumam doar proaspat, niciodata congelat. El este in categoria "superfoods" si din cauza ca, partea care se consuma fiind inflorescenta, eventualele chimicale sunt procesate de planta si noi mai inghitim foarte putin din ele. Chiar nu conteaza ca e sau nu sezon de cultivare, ramane la fel de optim ca aliment, iar congelarea lui practic nu se prea justifica...Poate doar ca mod de depozitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ptr cei ce au anumite probleme cu tiroida nu toti, in rest sunt f bune crude!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Broccoli congelat sau crud si fiert la abur, pus in tigaie cu un pic de ulei, sare si piper. Il servim ca si garnitura.

Reteta asta de salata e incredibila http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/16108/Salata-de-broccoli/ . Prima data am avut rezerve dar e delicioasa, nici nu iti dai seama ca e crud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si la noi se mananca in fiecare saptamana.
cel mai simplu - fiert sau la aburi, garnitura la somon la gratar. ni se pare delicios, dar e vorba de gusturi.
sau la cuptor, gratinat ca si conopida - cu branza/cascaval, oua, sunca si smantana. 20 de minute la cuptor si gata, e super delicios.


edit sa zic ca sunt addicted de cel proaspat. e incomparabil fata de cel congelat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Si la noi se mananca mult si numai proaspat , nu am incercat congelat .Eu il fierb in aburi 1-2 minute ,nu mai mult,apoi storc lamaie peste ,ulei de masline ,etc.La cuptor am pus de cateva ori in tava cu legume dar adaugat pe la sfarsit .La fiica mea i-a placut. 25 de minute e prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

fi-miu manaca si pe pizza.
noi il mancam si fiert la abur, sau inabusit la cuptor; eu il mananc mai ales crud.
cand am un chef major de gatit fac si cate o supa-crema.

Mergi la inceput